E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Sanal Mı Gerçek Mi? Karşınızda Yeni Nesil Sanal Fenomenler

Merhaba,

Tanıştırayım, karşınızda “Lil Miquela”:

Instagram hesabına ilk baktığınızda farketmesi zor olabilir ancak o bir sanal fenomen, yani bir bilgisayar tarafından yaratılmış dijital bir karakter, “insta-model”. Ancak kendisini birgün gece kulübünde, birgün sanat galerisinde, birgün ise lüks marka kıyafetlerin içinde poz vermiş görebilirsiniz.

Zira hayranlarının da kafası hala çok karışık, karşılarındaki figürden ilham alıp merakla takip edenlerin yanısıra, gerçek olmaması (ya da gerçek hislere sahip olmaması) sebebiyle birçok “takipçi” tarafından da yoğun eleştirilere maruz kalıyor Lil.

Bazen de hislerini öyle gerçek yansıtıyor ve samimi içerikler yaratıyor ki, sanal platformlarda iletişim kuran bir nesil olarak içeriği yaratanın gerçekliğini sorgulamak veya bu sebeple eleştirmek de bambaşka bir çelişkiye götürüyor eleştireni.

Geçtiğimiz haftalarda hesabı hacklenen Lil Miquela’nın takipçilerine duygusal mesajı

İlk defa Nisan 2016’da hesabından paylaşım yapılan Lil Miquela’nın 1.1Milyon takipçiye sahip olması, Prada, Supreme, Chanel, Nike gibi dev markalarla işbirlikleri, “gerçek” ünlülerle boy boy pozları ve hatta Spotify’da yayınladığı “Not Mine” single’ı ile popülerliğinin günden güne arttırması aslında yeni nesil bir fenomen akımının da öncüsü olduğunu gösterdi. Lil Miquela aynı zamanda tam yeni jenerasyonun sevdiği türden bir fenomen, sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor, tarafını belli ediyor ve gönülleri fethediyor.

Şüphesiz ki fenomen pazarlaması ulaştığı hacimle, pazarlamacıların vazgeçilmez araçlarından biri oldu. Farklı sosyal medya kanallarında samimi ve kaliteli içerik yaratan femomenler aracılığıyla markalar kullanıcılarla daha fazla etkileşim sağlayabilir hale geldi, hatta ünlü sponsorluklarına dev bütçeler harcaman yerine daha düşük bütçeleri farklı micro-fenomenlere bölüştürerek buram buram reklam kokmadan konuşulma oranlarını arttırma fırsatına sahipler.

Şimdi ise karşımızda dijital dünyaya doğan, teknolojiyi ana dili gibi benimseyen, “online sosyalleşen” Z Jenerasyonu var. Bu jenerasyon için ise bu dijital trend yani “dijital karakterler” sanki iphone kullanmak kadar hızlı ve kolay benimsenmiş durumda. Ve bu durum, jenerasyon Z ile bağ kurmanın peşindeki markaların radarına çoktan girdi bile. Zira Lil Miquela artık yalnız değil!

Coca-Cola ve ilk sanal sporcu iletişimi : Alex Hunter

Coca-Cola, geçtiğimiz sene Alex Hunter sponsorluğuyla online oyun ürün yerleştirmesinin bir adım ötesine geçerek ilk sanal karakter sponsorluğuna imza attı.

Esas oğlanımız yani 18 yaşındaki Alex Hunter, Fifa 17’nin ‘The Journey’ adlı hikaye modunda yer alan bir baş karakter. Fifa 18’deki muhteşem dönüşüyle popülerliğini güçlendiren Hunter, EA sports tarafından yaratıldı ve aktör Adetomiwa Edun tarafından seslendiriliyor. Karakterin arkasında ise güçlü bir hikaye anlatıcılığı var.

Coca-Cola Zero reklamında boy gösteren Alex Hunter, markanın tamamen sponsor olduğu ilk hayali-sanal karakter olarak “farklı ve yükselmekte olan bir reklamcılık anlayışı”nın da bir parçası oldu.

Shudu Gram, Dünyanın İlk Dijital Süper Modeli

İngiliz fotoğrafçı Cameron-James Wilson tarafından yaratılan ve kurgusal bir süper model olan Shudu Gram’in Instagram’da 109.000 takipçisi bulunuyor, yani kendisi bir sanal micro-fenomen.

Açıklamalarında Shudu’yu yaratırken kendisinin de kafa karışıklarıyla mücadele ettiğini belirten moda fotoğrafçısı Wilson, ilk başlarda “sanat eseri” olarak gördüğü Shudu’nun çok kısa sürede varoluş amacını aştığını ve gördüğü ilgi sonucu bir sanal femomene dönüştüğünü belirtiyor. Yeni bir akımın öncülerinden biri olan Shudu, moda markalarından da teklifler alıyor.

Hatta Rihanna’nın güzellik markası Fenty Beauty, Shudu’nun dikkat çekici turuncu lipstick ürünlerinden birini taşıyan fotoğrafını instagramda paylaşmış ve bu paylaşım viral olmuştu.

Günden güne sayısı artan sanal fenomenlerin hızlı yükselişi ve gördüğü yoğun ilgi, gerçek modelleri kıskandıracak bir rekabetin de işaretlerini vermiş oldu.

Markalar fenomen tercihlerini yaparken hangi kriterleri dikkate alacak, dijital fenomenler özellikle Z jenerasyonun odağı haline gelerek gerçek fenomenlerin önüne geçecek mi yoksa “kim daha içten ve samimi iletişim kurabilirse o mu kazanacak” hep beraber izleyip göreceğiz.

Peki sizin düşünceleriniz neler? Sizce sanal fenomenler pazarı domine eder mi yoksa gerçek olan mı kazanır?

Yorumlarınızı bekliyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir