Sanal Kartlar : Yeni Nesil Ödeme Yöntemleri

Dijital dünyanın insan yaşamına etkisi her geçen gün genişliyor ve davranış, özellikle tüketim modellerimiz bu gelişiminden doğrudan etkilenerek değişiyor. Değişen tüketim alışkanlıklarımız başında ise hiç şüphesiz geleneksel pazarlamadan ziyade dijital pazarlamayı tercih etmeye başlamış olmamız geliyor. 

Bu bağlamda; internet ortamında yapılan alışverişlerin yani e-ticaretin büyüyen hacmi ve online oyunların artan popülerliği ödeme yöntemi noktasında yeni arayışlar da ortaya çıkarttı ve dijital dünyada güvenle hızlı işlem yapabilmek adına sanal kartlar geliştirildi. 

İnternetin yaygınlaşan kullanımıyla beraber her ne kadar güvenlik önlemlerini arttırılsa da, dijital korsanların sebep olduğu birçok talihsiz vaka internet kullanıcılarının, sen teknoloji ödeme yöntemi olan sanal kartlara ilgisinin artmasında şüphesiz etkili oldu. 

Peki günümüzde aktif olarak kullanılan sanal kartlar hangileridir ve bu sanal kartlar kullanıcılarına ne gibi avantajlar sunar ? 

 

En Çok Tercih Edilen Sanal Kartlar 

Ön ödemeli sanal kartlar içerisinde günümüzde en sık tercih edilen kartlar sırasıyla; Paykasa, Paykwik, Astropay, Penapay, Ozmopay, Parayum ve Cashixir’dir. 

Sanal kartların isimleri her ne kadar farklı olsa da işlevleri ve sunduğu avantajlar tümüyle aynıdır. Burada ifade edilen sanal kartlarda karşılaşacağımız temel farklılık; kartın para birimidir. 

Örneğin; Paykwik sanal kart euro para birimini kullanırken Astropay’de para birimi yüklenici firma tarafından dolar olarak belirlenmiştir.

Uzun yıllardır lisanslı sanal kart satış noktası olarak hizmet veren ve düşük satış komisyonlarının yanında profesyonel canlı destek hattı ile benzersiz bir sanal kart satış deneyimi sunan paykasa.club’ın ürün yelpazesinde tüm sanal kartlar yer alır ve bu sanal kartların satışı, sistemdeki yoğunluğa da bağlı olarak 3 – 6 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır. 

 

Sanal Kartların Avantajları

Sanal kartların kullanıcılarına sunduğu avantajlardan ilki ve belki de en önemlisi; içerisinde herhangi bir kişisel bilgi barındırmamasıdır. Bu gizliliğe ek olarak; sanal kartların tek kullanımlık olması, kredi ya da banka kartlarında karşılaştığımız kayıp ya da çalıntı kart gibi istenmeyen durumlarda ortaya çıkması muhtemel zararı engeller. Dolayısıyla sanal kartlar kullanıcılarına dijital ortamlardan ayak izi ve herhangi bir kişisel bilgi bırakmadan işlem yapabilme imkanı ve garantisi verir. 

Sanal kartların tek kullanımlık olması “Yapacağım işlem sonrasında kartımda kalan bakiye ne olacak ?” sorusunu akıllara getirerek bu duruma bir dezavantaj yanılsaması verse de, sanal kartların bozdurma özelliği bu durumun tümüyle önüne geçer.

Örneğin; 150 Euro tutarında bir Penapay kart satın aldığımızı ve internet ortamında 105 Euro’luk bir alışveriş yaptığımızı varsayalım. Kartımızda kalan 45 Euro’nun TL karşılığını Penapay bozdurma işlemleri ile dilediğimiz banka hesabına alabilir, böylelikle güvenilir bir ödeme yöntemiyle işlem yaparken herhangi bir maddi kayba uğramamış oluruz. 

Sanal kartların sunduğu bir diğer önemli avantaj ise; hızlı işlem yapabilme imkanı vermesidir. Yalnızca 16 haneli güvenlik kodu ile alışveriş ya da online oyunlarda para yatırma işlemi yapmamıza imkan veren sanal kartlar, kullanım kolaylığı noktasında geleneksel ödeme yöntemlerine kıyasla çok daha efektiftir.

Tüm bunlara baktığımızda; 21. yy.’ın dijitalleşen dünyasında tüketicinin “güvenilir ve hızlı işlem” ihtiyacına çözüm üreten sanal kartların kullanım alanlarının her geçen gün yaygınlaştığını ve popülaritesinin arttığını, artmaya devam edeceğini söylemek mümkündür. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir