E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

‘‘Samimi ve Bizden’’ Mynet Kadın İle Keyif Dolu Röportaj

Mynet Kadın, son dönemlerin en popüler ve kadınlar tarafından en çok konuşulan sayfası haline geldi. Biz de nedir bu Mynet Kadın düşüncesi ile yola çıkarak sevgili Melis Sincer ile keyifli bir röportaj yapmaya karar verdik.

Tamamıyla kadınlar için magazin haberlerinden çıkıp Mynet Kadın portalı hikâyesi nasıl başladı?

Mynet Kadın portalı 10 yıldan uzun süredir var olan bir dikey. Önceki yıllarda iVillage gibi global devlerle içerik ortaklığı yapıyordu. Son yıllardaysa magazin içeriklerinden çıkıp sağlıktan anne çocuğa, modadan güzelliğe pek çok farklı konuda içerik sunuyor.

Mynet’in videolaşma stratejisiyle paralel olarak 2016 Ağustos ayından itibaren bu birikimi sosyal medyada canlandırarak yeni bir yolda ilerlemeye başladık.

Mynet Kadın sayfanızdaki oluşumları neye göre seçtiniz, nasıl karar verdiniz?

Ben Mynet’i küçük Türkiye olarak görüyorum. Türkiye’nin her yerinden, milyonlarca insanın anasayfası hala mynet.com. Türkiye’de yaşayan her 5 kadından 2’si Mynet Kadın’a giriyor. Bu yüzden oluşumlarımızı seçerken onu giyen, bunu seven, şunu dinleyen tek tip bir kadına değil de bu ülkede yaşayan tüm kadınlara hitap etmesini istedik.

Karar aşamasında Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının pratiklerini iyi kavramış olduğumuzu düşünüyorum. Bu pratiklerden yola çıkarak kadını her alanda ilgilendirebilecek içerikler üretmek istedik. Bu da güzellikten spora, anne çocuktan kendin yap videolarına, sosyal farkındalık videolarına kadar geniş bir yelpaze oluşturdu.

Mynet Kadın ile oluşturmaya çalıştığınız kitlenizin özellikleri nelerdir?

Kadın olduğunu söyleyen herkes bizim kitlemiz. Bu kadınlar kendine değer veren, farkındalığını arttırmak isteyen, günceli takip eden, etmek isteyen tüm kadınlar.

Daha Temmuz ayında takvim yapraklarından daha çok kadınımız cinayete kurban gitti. Bunun farkındalığı için neler yapıyorsunuz? ( kadın istismarı, cinayeti ve şiddet konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?)

Şiddet ve istismar ne yazık ki neredeyse her gün sayfamızda yer alan haberler oluyor. Burada bir yayıncı olarak rolümüzün insanları durup düşünmeye, harekete geçmeye itmek olduğunu düşünüyoruz. Türk dizilerindeki cinsiyetçilikten dilimize işlemiş cinsiyetçi söylemlere, sayfamızda erkekler tarafından yapılmış cinsiyetçi yorumlara kadar pek çok video çalışması yaptık. Toplu taşımada tacize karşı öz savunma hareketlerini gösterdiğimiz videomuzu 5 milyon kadın izledi ve hareketleri öğrenmeye çalıştı.
İranlı kadınların baş örtüsü protestosuyla ilgili yaptığımız videoyu, İran’da bu hareketi başlatan My Stealthy Freedom isimli sayfa paylaştı ve böyle bir çalışma yaptığımız, mücadelelerine destek verdiğimiz için bize çok teşekkür ettiler. Bunlar bizi hem Türkiye hem de dünya adına umutlandıran şeyler.

Hayatımızı kolaylaştırmak adına birçok video da paylaşıyorsunuz, çalışmalarınızı neye göre şekillendiriyorsunuz?

Burada kullanıcıların istekleri çok belirleyici oluyor bizim için. Sevgilisine güzel bir hediye hazırlamak isteyen, çocuğu diş çıkaran insanlar gidip Google’a yazmak yerine bize mesaj atıyor, ne yapacağını soruyor. Kullanıcılar her pazartesi yoga canlı yayınlarımızı izleyerek bizimle yoga yapıyor, bir sonraki hafta sırt ağrıları için bir şey yapmamızı istiyor. Yayın akışımızı büyük oranda bunlara göre belirliyoruz.

Mynet Kadın’ın sizin için toplumdaki yeri nedir?

Türkiye’de kadınların her açıdan faydalanabileceği, tartışıp soru sorabileceği başka bir kadın portalı yok. Bu açığı kapattığımızı düşünüyorum.

Kadınları korumak için ve farkındalık yaratmak adına çok güzel içerikler yayınlıyorsunuz, nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Türkiye’de çok az büyük yayıncı kadının arkasında cesurca duruyor ya da olan biteni parmakla gösteriyor. Bu yüzden geri dönüşler içten bir teşekkür oluyor, kadınlar “devam” diyor!

Baştaki amacınız ile şu an geldiğiniz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yayıncıysan gönlünden geçeni yapmakla gerçekte yapabileceğin şey arasında gidip geliyorsun her zaman. Ortaya yeni bir şey koyduğunda birileri bunu sevmeyebilir ya da basitçe ilgilenmeyebilir. Biz bir şeyler denerken samimi ve cesuruz, insanlar da bunu görüyor ve buna cevap veriyor.

Kadın TV sekmeniz diğer kadın portallarından biraz daha farklı, neler yapıyorsunuz?

Sosyal medyada önüne videoyla düştüğümüz kullanıcıların, ürettiğimiz içerikleri toplu olarak bulabilecekleri bir kütüphane gibi kullanıyoruz KadınTV’yi. Videolu içeriklerimizin, hikayeleriyle bir arada görülebileceği bir alan olarak konumluyoruz.

 

Mynet Kadın okuyucularıyla nasıl bir ilişki içerisindesiniz? Onlara nasıl hitap edip nasıl yaklaşıyorsunuz?

En başından beri samimi bir ilişki yürütmek istedik ve bunu başardığımızı düşünüyoruz. Okuyucularımız sürekli aynen bu şekilde devam etmemizi istediklerini söylüyor. Birbirimize durmadan kalpler gönderiyoruz 🙂

Diğer sitelerden sizin gördüğünüz farkınız nedir?

“Ne gidiyorsa onu yapalım” bakış açısından uzak durup bildiğimiz, samimi olduğumuz şeyi yapıyoruz. Ekip olarak kendi sevdiğimiz, bilmek istediğimiz şeylerden yola çıkıyoruz. Aylık 50 milyon izlenmeden de onlarla aynı şeyleri istediğimizi çıkarıyoruz açıkçası. Sayısal analizlerimiz daha çok kullanıcıların istediğiyle bizim isteklerimiz arasındaki farklılıkları yakalamak üzerine oluyor ve kullanıcı tepkilerinden öğrenerek yine sevdiğimiz, içimize sinen işlerle devam ediyoruz.

Globalde popülerliği artan dijital canlı yayınları özellikle Facebook’ta en iyi kullanan yayıncılardan biriyiz.

Canlı yayın rakamlarımız çoğu zaman global yayıncıları geride bırakıyor. Dijital içerik üreticileri tarafından yapılan Facebook ve Youtube canlı yayınları Türkiye’de hala hak ettiği ilgiyi göremedi ama markalar için büyük ve önemli bir alan.

İyi içerik üreten ve içerik pazarlamasını bilen bir ekiple çalışıyoruz. Markalarla yaptığımız iş birliklerinde de kadınların gerçekten işine yarayacağını düşündüğümüz konseptler yaratıyoruz.

 

Mynet Kadın portalında en çok hangi alana ilgi gösteriliyor?

Kendin yap (DIY) içerikleri Türkiye’de çok sevildi. Türk kültüründe evdeki malzemelerle bir şey yapmak, bir şeyi hesaplı yoldan halletmek değerli bir şey. Biz de bu global trendi yerelleştirerek, kendimizden bir şeyler katarak Türkiye’de daha geniş kitlelere ulaştırdık.

Güzellik, makyaj ve spor konularında çok iyi uzmanlarla çalışıyoruz ve globaldeki bilinci Türkiye’ye getirmeye çalışıyoruz.

Sağlık ve spor içerikleri hep ilgi gören konular. Burada da güzellik alanında olduğu gibi doğru uzmanlarla çalışmamızın büyük getirisi oldu.

Sosyal farkındalık içerikleri en çok etkileşimin olduğu alan. İnsanların düşündüklerinden bahsedecekleri bir yere ihtiyacı var ve bunu yapabileceğin en güncel, en kolay yer Facebook’ta gördüğün bir videonun altındaki kutucuk. Kullanıcılar orada sadece bizim sayfamızla değil birbiriyle de iletişime geçiyor.

Sitenizde geliştirmeyi düşündüğünüz ya da şunu da ekleyeceğiz dediğiniz yeni bir oluşum olacak mı?

Şu an teknik ekibimiz tüm alt yapıyı yeniliyor. Geçen yıl yenilediğimiz ve tüm dünyada başarı hikayesi olarak anlatılan bir mobil sitemiz var. Buna paralel olarak kullanıcı deneyimi, kullanıcı etkileşimi, farklı içerik türleri üretimi ve kadınların faydasına sunulacak çeşitli araçlar için çalışmalarımız devam ediyor. Bu alanlarda da kullanıcılardan gelen taleplere göre ilerlemeye çalışıyoruz.

Siz Mynet Kadın’ı tek kelimeyle nasıl tanımlarsınız?

“Bizden”

Mynet Kadın yazarlarınızı nasıl seçiyorsunuz, hangi özellikleri arıyorsunuz?

İnsanları ve dünyayı tanıyan, içerik pazarlamasını, dolayısıyla insanlara nasıl dokunacağını bilen yazarlarla çalışıyoruz. Mynet Kadın tüm kadınlara hitap eden bir servis. Bir platform olarak, yalnızca belli bir çevreyle değil etrafındaki dünyayla iletişimde olan, insanları anlayan, araştırmayı, yeni bir şeyler yakalamayı seven, günceli takip eden herkese kapımız açık.

Ve son olarak başta sevgili Melis Sincer ve tüm Mynet Kadın ekibine teşekkür ediyoruz. Biz de onlara kucak dolusu kalpler gönderiyoruz 🙂 <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir