Salyangoz Toplayan Adam ve Ekonominin Felsefesi Falan

Biriyle tanıştım. Abi salyangozcu… Nasıl mı? Anlatayım…

Bursalı bir pazarlama ajansı olarak bir sunum için Adana’da bütün dünyaya meze ürünleri satan Mezzemarin’deyiz. Yeni projeler, tasarımlar, işler vb. Gündem yoğun, fabrikada tanımadığımız biri var.

Tanıştık, adı Duran. Ama Duran abi , adı gibi değil, hep hareketli. Duran abinin ilginç bir işi var. kendisi Tokatlı, Mersin’De yaşıyor. İşi de yılın iki ayı Tokat ve çevresinde salyangoz toplamak.

Alt taşeronlar var. Onlarca insan Duran Şahin için salyangoz topluyor. Duran abi topladığı salyangozları Tokat’tan alıyor, Adana’ya getiriyor. Mezzemarin salyangozları işliyor. Fransa, Rusya, Norveç, Yunanistan, ABD gibi pek çok ülkeye bu salyangozları gönderiyor. Bigworks Bursa’dan geliyor, markanın pazarlama iletişimi için projeler üretiyor. Türk Hava Yolları, Bigworks’ü Adana’ya taşıyor. Taksicinin taksimetresi çalışıyor. Kebapçı da Adanalar, şişler, etler harlanıyor. Otelde odalar satılıyor. Matbaacı salyangoz için katalog basıyor, yazılımcı kodluyor, daha nicesi…

Ekonominin felsefesini Marx’la, Adam Smith’le, H. Ford’la çok akademik ve afili anlatmak mümkün. Ama yaşayan ekonomiyi en güzel ve açık anlatan Duran abi ile görelim. Smith Out, Duran In!

Duran Şahin’in topladığı salyangozlar, ekonominin çarkını nasıl çeviriyor bakalım.

Abi gider toplayıcılara parayı öder, tonlarca salyangozu alır. Toplayıcılar sağladıkları gelirle alışveriş yapar. Tırla yola çıkan salyangozlar yoldadır. Opet benzin satar. Ee yolda şoför acıkmayacak mı? Lokanta da yemek satar. Fabrikaya gelen salyangozların parası ödenir. Duran abi de artık para harcayacak, ekonomi canlanacak. Salyangozu indiren, işleyen, paketleyenler maaşlarını alacak.  Yetmedi, markayı Fransa’ya gönderen Anıl Bey, gümrüğü organize edecek. Artık bir ajans gerekli. Tokatlı Duran’ın getirdiği salyangozları Fransa’ya satan Adana’lı Mezzemarin’in iletişimini yönetecek. Bursalı ajans Adana’ya gelecek. THY, taksici, kebapçı, kestane şekerci… hepsi hizmetini üretecek ve para kazanacak.

Duran Şahin benim işim yok demiyor, devlet iş bulsun demiyor. Salyangozu topluyor. Parasını kazanıyor ve yüzlerce insan bu süreçten katma değer sağlıyor.

Ekonomi Bursa, Adana, Tokat, İstanbul, Mersin, Fransa lokasyonlarında işliyor.  Merkezinde Mezzemarin var, merkezinde Duran abi var.

Duran abi ekonomiyi Smith’ten daha iyi anlatıyor. Akademisyenler gibi anlatmakla kalmıyor, nasıl işleyeceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir