Rüyalar ve Reklamlar

damattween

Bu konuyu ele aldığımızda sevgili Emel SAYIN’ın muhteşem yorumuyla aklımıza kazınan “Rüyalar gerçek olsa”yı anmadan geçemezdik…

Rüyalar, rüyalar, rüyalar…

Ah rüyalar gerçek olsa…

Rüyalar insanlık için hep ilgi çekici olmuştur ve halen açıklanmaya çalışan süreçler içerir. Pazarlama ve reklamcılık dünyası besin kaynağı olarak çokça rüyalardan faydalanmaktadır. Çünkü rüyalar ulaşılması istenen güzellikte, gerçek dünyada ulaşıldığı taktirde kişinin çok mutlu olabileceği nesneler & olgular sunar.

Markalar; korkular, kabuslar, uçan insanlar, mutluluk verici ve mistik olay vb bir çok başlığı reklam dünyasında hedef kitleye aktarmaya çalışıyorlar. Bütün nihai hedefler sonuçta markanın tutundurma, hatırlatma, ciro alanına hizmet ediyor. Tüketicinin bir ürünü satın alması çok sıradan bir olay gibi günlük yaşantımızda görülse de aslında hiç de öyle değildir. İnsanların çoğu davranışı mistik süreçler içerir, çünkü insanoğlu buna yatkın bir canlıdır.

Satınalma süreçlerine etki eden faktörlerin başında ürünün tanımlanması gelmektedir.  Bunun için transferaz (Aktarım) süreçleri bu anlamda rol oynar. Aktarım “çocukluk arzularını, korkularını ve bu tür arzu ve korkuların dışavurumuna karşı savunmalarını bir kişi veya bir obje üzerinden yaşamasına verilen isimdir”. Reklamlardaki aktarım belli bir duygu yükünün (cathexis) tanıtımı yapılan ürüne aktarılması hedeflenerek gerçekleştirilir.  Böylece o olumlu duygu yükü ürünün üzerine adeta yapışmış olarak kalır ve her satın alındığında bilinçdışı olarak tekrar ve tekrar yaşanabilir. “Libidinal enerji yatırımı, cathexis, benlikten nesnelere gönderilir” reklamlar ise bu nesnelerin tüketim malları olarak belirlenmesini sağlayan bir süreçtir.

Sıradan bir nesneye bizim için kendi varlığının ötesinde bir anlam yüklenirse o şey yavaş yavaş reel dünyadan kopar bilinçdışının sembolik evrenine doğru ilerler. Bir şey bilinçdışımızda ne kadar derine giderse o kadar gerçeküstü bir kimliğe bürünür. Gerçek ötesi bir dünyada ise her şey mümkündür !!!

Rüyalarımızı markalar ele geçirir, rüya isimli ürünler bile ortaya çıkar…

 

Mercedes Yeni AMG GT Rüyalar Reklamı:

 

Bi’rüya reklamını sen görmedin mi yoksa?

 

Opel Astra 2014

Reklamların amaçlarının başında marka için tüketicinin zihninde bir duygu oluşturmak vardır. Bilgilendirici reklamlar da buna dahildir. Reklamlar bundan dolayı bilinç dışı süreçler olarak değerlendirildiğinde rüyalarınkine benzer bir işleyişi olur.

Bu  nedenle marka bağlılığı, psikolojik veya bilinç dışı bir bağlılıktır. Klasik iktisadi idari bilimler çatısı altında satın alma işlemi planlama, organizasyon ve eğitime dayalı rasyonel bir süreç olarak tanımlanırken, reklamcılık dünyasında satın alma fiili büyülü bir süreçtir …

Bakalım ilerleyen zamanda rüyalara atıfta bulunan yeni reklamlarda neler olacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir