E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Remarketing Nedir? Dijital Pazarlamada Remarketing

Dijital pazarlamada ReMarketing nedir? Son zamanlarda dijital marketingin gözde yöntemi olan ReMarketing, hem Türkiye hem de dünya çapında birçok firma tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır. ReMarketing, dijital pazarlamacılar arasında sıkça tartışılan faydalı mı itici mi sorusuyla sıklıkla karşı karşıya kalıyor.

Remarketing Nedir?

Remarketing Nedir?
Remarketing Nedir?

Remarketing, sitenizi ziyaret eden kişilere etiket yaparak sizin sitenizden ayrıldıktan sonra ziyaret ettikleri diğer sitelerde tekrar reklamınızı görmelerini sağlar. Bu sayede, sitenizi terk eden ve başka sitelerde sizin reklamınızla karşılaşan kullanıcılar tekrar sizin sitenize döner. Bu yöntem sayesinde sunduğunuz ürün veya hizmetleri alma ihtimali yükselir. 

ReMarketing Nasıl Çalışır?

Remarketing yöntemi, cookie içeren bir teknoloji kullanır. Sitenize gelen kullanıcıların bilgisayarlarına basit bir Javascript kodundan oluşan bir cookie yerleştirir ve kullanıcılar sitenizden ayrıldıktan sonra kullanıcıları takip edebilir. Böylelikle, kullanıcıların diğer dolaştıkları sitelerde sizin reklamınız tekrar gösterilir ve kullanıcılar yüksek oranda sitenize geri dönüp sayın alma işlemini gerçekleştirir.

Örneklerle Remarketing Nedir?

Bir mağazanın websitesine girdiniz, birkaç parçaya göz attınız ve almadan çıkış yaptınız. Birkaç gün içerisinde dolaştığınız diğer sayfaların reklamlarında çokça kez baktığınız parçaları görürsünüz. İşte burada mağazanın tam da demek istediği: “Beni daha önce ziyaret ettin ama siteden almadan geri çıktın. Bir daha düşünmelisin!”

Dijital Pazarlamada Remarketing Yolculuğu

Remarketing
Remarketing
Dijital Pazarlama Dünyasında ReMarketing’in Yeri

Bu sistemi birçok reklam networkünde, farklı ve benzer yöntemlerle uygulayabilirsiniz. Reklam networkü (örn: Google Adwords veya Facebook reklam paneli), sizden websitesinize
“yeniden pazarlama (ReMarketing)” etiketini eklemenizi ister. Yeniden pazarlama sistemini kullanmak için sistem tarafından gönderilen yeniden pazarlama kodunu web sitenizdeki tüm sayfalara eklemeniz gerekir. Bu sayede sizi ziyaret eden kullanıcılarınıza başka sitelerdeki reklamlar sayesinden tekrardan ulaşabilirsiniz.

Çoklu formatlarda düşünün.

Remarketing uygulamanın tek yolu yalnızca websiteler değildir. Geniş düşünün. Marka veya şirket stratejinizi yalnızca Adwords, PPC veya Facebook ile sınırlamayın. E-posta remarketingsosyal medyada remarketing ya da arama odaklı remarketing gibi yöntemleri kullanarak farklı kitlelere de ulaşabilirsiniz.

Remarketing’in Kitleye Özel Seçenekleri

Bu işlemlerin yanı sıra yeniden pazarlama için hedeflediğiniz kitleye özel reklam, metin ve bannerları oluşturabiliriz. Vermiş olacağınız reklamlarda ürününüzü, kullanıcıların yeniden incelemelerine yönelik çarpıcı semboller ve ibareler ile de kullanabilirsiniz. Özel olarak hazırladığınız bu reklam, ele aldığınız ürünü önceden incelemeyen kullanıcılara gösterilmez. Yalnızca yeniden pazarlama olarak hedeflediğiniz kullanıcılara gösterilir.

Yeniden bir örnekle yazımızı pekiştirelim.

Varsayalım belirli bir kitledeki kullanıcılar, sitenize uğradı ve mağazanızdaki “tişört” kategorisine göz attı. Siz de bunun farkındasınız ve ürününüzü satmaya yönelik bir eğilimde bulunmak istiyorsunuz. Bu istediğiniz üzerine ReMarketing’i devreye sokarsanız hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Özel olarak seçeceğiniz bu kitleye özel hazırlanan reklamlar, sadece seçtiğiniz kullanıcılarınıza gösterilir ve bu sayede kullanıcı kaybetmekten bir nebze olsun kaçmış olursunuz.

Özetleyecek olursak dijital pazarlamanın önemli faydalarından ve özelliklerinden ReMarketing’i bir çok marka kullanıyor ve dönüşüm raporlarındaki verilere bakıldığında da oldukça iyi bir verim elde ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir