E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Progressive Web App (PWA) Nedir? Progressive Web App’in Amacı ve Faydaları

Progressive Web App Nedir?

Son yıllarda çok fazla duyduğumuz kelimler arasında Progressive Web App kelimesi de yer almaktadır. Progressive web app nedir? Sorusu merak edilenler arasında yer alıyor. Progressive Web App, web sitelerindeki kullanıcı deneyimini ve web sitelerinin görünümünü mobil uygulamalar ile benzer noktalara getiren uygulamalara verilen isimdir. Yani bu şekilde tasarlanmış olan web sitelerini mobil tarayıcılar üzerinden ziyaret ettiğiniz zaman bir web sitesinden ziyade bir mobil uygulamayı ziyaret ettiğinizi düşünebilirsiniz. Progressive Web App’in başlıca özellikleri şu şekildedir:

-Web sitelerinizin çevrimdışı şekilde çalışmasına yardımcı olur. Hatta kullanıcılarının internet bağlantısı olması bile sitelerinizde gezinmesini sağlar.

-Mobil cihazların ana ekranlarına kendi ikonunuzu ekleyerek sanki bir mobil uygulamaymış gibi hızlı şekilde erişiminizi gerçekleştirmenizi sağlar.

-Eğer web sitenizin kendi tasarımı da responsive ise Progressive Web App bu özelliği koruyarak ekranın mükemmel bir şekilde dolmasını sağlar. Kullanıcılarınız bu şekilde sitenizde daha rahat gezineceği gibi içeriklerinizi daha rahat şekilde okuyacaktır.

-PWA’da yer alan Push Notification özelliği sizlere uygulama açık olmasa dahi kullanıcılarınıza bildirim gönderebilme imkanını sunmaktadır.

-Chrome altyapısı kullanılarak son derece kaliteli ve gelişmiş bir hizmet verilir.

-Uygulamayı kullanmış ve beğenmiş olan birisi arkadaşına sadece bir link göndererek uygulamanın paylaşımını yapabilir. Karşı taraf herhangi bir kurulum yapmadan sadece linke tıkladığı zaman uygulamayı kullanmaya başlar.

Progressive Web App’in Amacı Nedir?

Her yıl mobil konusunda hızlı ilerlemeler olduğunu görüyoruz. Bu noktada yapılan birçok araştırma ve ortaya koyanlar vardır. Progressive Web App ise şuan mobil dünyanın vazgeçilmezi olmaya başladı. PWA, özellikle mobil kullanıcılara birçok imkan sunmaktadır. Sunduğu imkanlardan bazıları hakkında sizlere yazımızda bilgi de verdik. Yapılan araştırmalara baktığımız zaman kullanıcıların %20’lik bir bölümü application indirme sürecindeyken geri adım atarak indirme işleminden vazgeçiyorlar. Özellikle application ücretli olduğu zaman veya direk olarak indirilecek alan verilmediği zaman bu oranın artış gösterdiğini görüyoruz.

Bu evrede PWA’nın özelliğine baktığımız zaman; sizin sitenizin ikon haline getiriyor ve cihazın ana sayfasına ikonu ekliyor. Bu işlem sayesinde hem kullanıcılarınızı application indirmeye ikna etmek zorunda kalmıyorsunuz hem de web sitenize erişimi daha kolay hale getirebiliyorsunuz. PWA’nın sizlere sunmuş olduğu bir diğer güzel özellik ise; responsive özelliğini bütün cihazlarda kullanabilme imkanı vermesidir. Kısacası PWA’nin web sitelerine bir mobil uygulamaymış görünümü verdiğini söyleyebiliriz.

Progressive Web App Faydaları Nedir?

Prograssive Web App’in sizlere birçok faydası olduğunu söyleyebiliriz. Sunulan faydalarsan bir bölümü şu şekildedir:

-Anlık yükleme: Uygulamalarınızın çok kısa sürelerde açılmasını sağlamak için Service Workers kullanılabilir. Aynı zamanda internet bağlantınız da çok önemli değildir.

-Hız: Dilediğiniz bütün içeriklere sadece saliseler içerisinde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda scrolling, navigasyon ve animasyon gibi deneyimler de üst seviyede yaşanmaktadır.

Ana ekrana ekleme özelliği: İstediğiniz uygulamayı çok fazla uğraşmadan sadece bir tık ile ana ekranınıza ekleyebilirsiniz. Bu ana ekranınızı aktif kullanmanızı da sağlar.

-Güvenlik: Kullanıcılar arasında bağlantı kurabilme adına HTTPS güvenlik uygulama geliştiricisini en verimli şekilde kullanma imkanınız olur. Kullanıcı bilgileriniz de güvence ve gizlilik altında olacaktır.

Responsive: Artık web sitelerinizin ve uygulamalarınızın cihazlarla olan uyumu çok büyük bir nem arz etmiştir. PWA ise responsive konusunda en gelişmiş sistemi sunuyor.

Güvenlik: HTTPS güvenliği kullanıcılar arasında bağlantı kurulabilmesi için en üst düzeyde kullanılabilmektedir. Bu evrede kullanıcı bilgilerinizin güvenlik ve gizlilik altında olması da kaygılarınızın giderilmesi noktasında size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir