E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Popeyes Türkiye’de KFC’yi Tahtından İndirebilecek Mi?

Popeyes’ın Hikayesi:

12 Haziran 1972’de ABD’nin New Orleans Louisiana eyaletinde kuruldu. Al Copeland tarafından kurulan bu restoran zincirlerinin sloganı “Hızlı Louisiana” dır. Aslında ilk kurulduğunda ismi “On the Run Chicken” olarak belirlenmişti. Ancak sonradan “Popeyes”a dönüşmüştür. Uluslararası alanda boy göstermektedir. İlk kurulduğunda New Orleans’ın geleneksel tatlarını yansıtmaktaydı. Fakat bu yeterli gelmemiştir. Kızarmış tavuk ancak baharatlarla geliştirilebilirdi ve öyle de oldu. Al Copeland kızarmış tavuk harcına çeşitli baharatlar katarak tarifi geliştirdi ve sahip olduğu tarifi deyim yerindeyse baştan yarattı.

Uluslararası büyümeye ilk olarak Kanada’dan başladı. Toronto şehrinde ilk mağazasını açan Popeyes, burada da oldukça sevildi. Daha sonra Orta Amerika ve Asya ile devam etti. Günümüzde 2600’e yakın şubesi bulunmaktadır. Ülkemize girişi ise 2007 yılında olmuştur. 40 şehrimizde 180 şubesi bulunan Popeyes 2017 yılının şubat ayında Burger King tarafından satın alınmıştır ki ikisi de TAB Gıda’ya bağlı şirketlerdir.

KFC’nin Hikayesi:

KFC’nin kuruluş hikayesi oldukça ilginçtir. 1955 yılında zorluklar içerisinde geçmiş bir hayata sahip olan Colonel Harland David Sanders tarafından kurulmuştur. Sanders’in hayatı deyim yerindeyse hayal kırıklıklarından oluşmaktadır. 6 yaşındayken babasını kaybeder, maddi zorluklar içerisinde okulu bırakmak durumunda kalır. Küçük denebilecek yaşta evlenir ancak eşi çocuklarıyla birlikte onu terk eder. Orduya katılır ancak terhis edilir.

Hukuk okumak istedi ancak kabul edilmemiştir. En sonunda bir bulaşıkçıda çalışmıştır ve 65 yaşında emekli olmuştur. Hayal kırıklıklarıyla dolu yaşamına veda etmek üzere intihar girişiminde bulunmuştur ancak bu kararındna vazgeçmiştir. Yapacak çok şeyi olduğunu fark eder ve özel tarifiyle KFC tavuklarının tarifinin temelini atar. 88 yaşına geldiğinde dünya devi niteliğine ulaşmıştır. Uluslararası bir şirket kurmuştur. Bugün dünyada 120’den fazla ülkede 20.000’e yakın şubesiyle KFC varlığını sürdürmektedir. Ülkemize girişi 1989 yılında olmuştur. 21 şehrimizde 104 şubesi bulunmaktadır.

KFC ve Popeyes Rekabeti:

KFC ülkemizde daha köklü bir şirket olmasına rağmen Popeyes oldukça hızlı ve etkin bir biçimde yaygınlaşmıştır. Her ikisi de kızarmış tavuk alanında çalışmaktadır ve çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. Fiyatları açısından Popeyes daha avantajlıdır. Bu etkin yaygınlaşmasında büyük avantaj sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir