E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Pinfluencer Nedir ? Nasıl Pinfluencer Olunur?

Blogger, Influencer derken yepyeni bir kavram; Pinfluencer nedir ? Açıklamadan önce kısa bir özet geçelim.

Sosyal Medya ve İnternet Kullanımı

Son zamanlarda 7’den 70’e sosyal medya kullanımı, -mecra fark etmeksizin- günden güne artarak devam etmekte. Kullanıcılar hayatlarına dair özel veya özel olmayan birçok anı paylaşmaktan keyif aldığını düşünüyor. Düşünüyor diyoruz çünkü artık fütursuzca bir şeyler paylaştığımız bir zamana gelmiş bulunuyoruz. Hiç okumadığımız bir kitabın kapağından tutun da, duyarlı olduğumuzu göstermek için hiç ilgimiz olmayan bir konu ile ilgili sanki o konuya dair derin bir bilgiye sahipmişiz gibi paylaşım yapmaktan kaçınmıyoruz.

Bu kadar fazla sosyal medyada var olma, “ben de buradayım” diyebilme arzusu dünyamızı “gerçek” ve “sanal” olmak üzere ikiye ayırdı bile. Bu konuyla ilgili birçok araştırma yapılıyor: Günümüzde daha çok bilgisayar mı kullanıyoruz yoksa cep telefonlarını mı, en çok kullandığımız uygulama ne ya da cep telefonumuzda veya bilgisayarımızda bilinmeyen birçok yönünü sorgulayan sayısız soru.. Belki de bu anketlerin birçoğuna denk gelmiş ve belki de onlarcasını yanıtlamışsınızdır, bu anketlerdeki sorulan sorular, zaten bunlardan en az birinin kullanıldığını varsayarak başlıyor. Bu veriler bizlere gösteriyor ki, internet olmadan yaşayamayan, yaşadığı anı bir başkasıyla paylaşmadan o andan keyif aldığını hissetmeyen bir nesille karşı karşıyayız.

Dijital Çağın Yeni Unvanı “Influencer”

Sosyal medya ve internet dünyası, içine doğan neslin dışındaki nesillerin de kullanıma adapte olmaya çalıştığı, ancak her defasında bu dünyayı eleştirdiği kadar rahatsız edici mi ? Ya da sosyal medyada yapılan paylaşımların tek düzeliği, insanların algılarına etki ediyor mu ? Cevap nereden bakarsak bakalım ne evet, ne hayır… Bu sorunun cevabı ne bugün ne de önümüzdeki yıllarda net bir cevaba kavuşabilecek gibi duruyor. İnternet dünyası ve sosyal medya kullanımı kullanıcının güzellik algısından alışveriş alışkanlıklarına birçok alana etki etse de, olumlu veya olumsuz tarafları karşılaştırıldığında, genel olarak yarış berabere bitiyor.
Biraz da bizi bu dünyaya adapte edebilmek için ortaya çıkmış meslek türlerinden bahsetmek istiyorum. Sonuçta güncel bir kullanım varsa, bir markete dönüşmemesi için hiçbir sebep yok. İşte tam da bu noktada gezilecek yerler, kişisel bakım ve güzellik, moda, yemek  gibi yelpazesi çok geniş birçok konu hakkında hayatlarını tüm dünyaya açan “ınfluencer” unvanlı kimseler ortaya çıkıyor. Genelde kendi hedef kitlesini peşinden koşturuyor ve kullandığı veya üretimine başladığı ürünleri yok satıyor. Bazen bağışlar topluyor, bazen de linçlere maruz kalıyorlar. Oturduğu yerden para kazandığı düşünülen bu kimseler, birçok mecradan takip edilmeye devam ediliyor hatta bazen de yaşam tarzı, moda anlayışı  gibi konularda taklit ediliyorlar.

Pinterest Influencerları – Pinfluencer Nedir ?

İşte tam bu noktada bu aralar Türkiye’de de kullanımı yaygınlaşmaya başlayan bir sosyal mecradan ve kendi Influencer kitlesinden bahsetmek istiyorum. İçerik yönünden en zengini ve saygını diyebileceğimiz hesapların başında “Pinterest” geliyor. Pinterest, genel olarak kullanıcıların hayatlarını paylaşmalarını veya tüm algıları tek bir çerçevede yorumlamayı değil de hayatlarımıza birçok öneri sunan bir rehber gibi kalmayı tercih ediyor. Bazen “Kendin Yap ” kategorisiyle kendimizi karşımıza çıkabilecek ve hayır diyemeyeceğimiz bir eşyayı yapmaya çalışırken bulacağımız, bazen de stil ve daha birçok konudaki görsel önerilerde kaybedeceğimiz bir dünya sunuyor. Tabi böyle bir sosyal mecranın kitleleri peşinden sürekleyecek “influencer” unvanına sahip kimseleri yok mu? İşte bu noktada Pinfluencer nedir sorusunun cevabı devreye giriyor.


Pinfluencer’lar Ne Yapıyor?

Daha çok pazarlama alanında, kendi markalarını göstermek veya bir markayı temsil etmek adına ortaya çıkmışlardır. Web sitenize veya şirketinize maddi geri dönüşler sağlayabileceğiniz hedef kitlelerini yönlendirmek adına hayatımıza girmiş olsalar da şimdilerde tüm konulara uygun bir “Pinfluencer” bulunmakta. Pinterest’in kolay kullanımı ile Pinfluencer olmak çok kolay. Herhangi bir kullanıcının ilgisini çeken bir görsele tıklamasıyla, görüntüde gördüklerini kendi hayatına uygulayabileceğini gösteren birçok sayfaya yönlendirme yapıyor. Bu yüzden de markanızın hedef kitlesine uygun takipçiye sahip Pinfluencerları kaçırmamak gerekiyor. Pinfluencerların başarıya ulaşmalarının nedenlerinden biri de Pinterest’in eski kullanıcılarından olmaları ve günceli Pinterest üzerinden takip etmeleri oldu. Bu vesileyle, yeni kullanıcılara önerilmeleri ile büyük takipçi kitlelerine sahip oldular. Pinterest üzerinden para kazanmayı düşünen okuyucularımız için burada bir dipnot geçmekte fayda var. Pinterest takipçileri için ödeme almaya çok da yatkın bir platform değil, daha çok markalarla ilişkilerden kazanç sağlanıyor. Bu yüzden daha önce Pinterest dünyasına katılmış olmanız kazanç sağlamak için çok önemli.

Günümüzde Pinfluencerların başarı sağlaması tamamıyla ilişkilerin ticaret odaklı ve karşılıklı kazanç-kazanç üzerine bir ilişki ağının oluşmasıyla alakalı. Türkiye’deki kullanıcılar da dahil olmak üzere, Pinterest’in alışveriş öncesi öneri nedeniyle uğrayıp, takip ettikleri Pinfluencerların görselini paylaştığı markaları tercih etme konusunda hassas davranmaya başladı. Genel görüş olarak sosyal medya ve internetin bizi tembelleştirdiğine inansak da Pinterest üzerindeki kullanıcılar “Kendin Yap” temalarını sevmiş gözüküyor. Ne diyelim ? Pinfluencerların ellerine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir