Performance Marketing Nedir?

Performance Marketing Nedir?

ds-damat

Performance Marketing Nedir? Geleneksel pazarlama anlayışının ölçülebilir ve raporlanabilir olamamasından dolayı markalar, veriye dayalı bir pazarlama türü olan performance marketing ‘i sorgulamış ve ona yönelmiştir.

Bugün performanslı pazarlama kampanyaları, marka erişiminden, dönüşüm oranına kadar tek bir reklama kadar her şeyi ölçebilme olanağı sunmaktadır. Yeni pazarlama anlayışı, reklam verenlere performanslarıyla ilgili değerli bilgiler vererek kampanyalarını edinim başına en iyi maliyetle optimize etmelerine yardımcı oluyor.

Performance Marketing Nedir ? 

Performance Marketing kampanyaları ile reklam verenler, gösterimler, tıklamalar ya da  belirli bir işlem tamamlandığında ödeme yapmaktadır.

Geleneksel reklam biçimlerinin çoğunda, reklam veren, performanstan bağımsız olarak reklam alanı için ön ödeme yapar. Bu, bir dönüşüm görmeden reklam bütçesinin harcanabileceği anlamına gelebilir. Performance marketing ile, reklam verenler sadece tıklama, görüntüleme ve dönüşüm başına ödeme yapar.

Performans pazarlaması, yeni teknoloji ve değişen tüketici davranışları sayesinde zamanla gelişmiştir. Günümüzün performansa dayalı dünyasında dijital pazarlama, “Doğru kişilere doğru insanları doğru zamanda ulaşmak.” yönündedir.

Herhangi bir kampanyanın başarısını ölçmeden önce, kampanya hedeflerinizi belirlemek önemlidir. İster marka bilinci oluşturma veya ürün satma olsun, hedefleri kampanya öncesinde belirlemek önemlidir. Kampanyanızın hedefleri, reklamlarınızın nerede gösterileceğini, kimlerin gösterildiğini ve başarı için hayati önem taşıyan diğer faktörleri belirler.

Performance Marketing ve Affiliate Marketing

Affiliate Marketing, çifte kazançlı bir pazarlama modelidir. Aslında bu pazarlama türünü etkin kullanmak için performans pazarlamaya da ihtiyaç duyulur. Nedeni ise çok açık; tanıtımını yapacağınız ürün ya da hizmeti daha çok kullanıcıya ulaştırmak için internet reklamlarına, sosyal medya ve sosyal medya reklamlarına gerek duyulur. Kullanılan performance marketing yöntemi ile internet sitesine gelen kullanıcılar, linki tıklayıp ürün sayfasına yönlendirilir.

-Affiliate Marketing ve Performance marketing aynı pazarlama türü değildir.

Edinim Pazarlaması (Acquisition Marketing)

Edinim pazarlaması, yeni ziyaretçileri arama motoru optimizasyonu, ücretli reklamlar, metin yazarlığı, dönüşüm oranı optimizasyonu, müşteri talebi yaratma kampanyaları aracılığıyla sitenize getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir