E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
pepsico turkiye Icecek kategorisi pazarlama direktoru asli Onder2

PepsiCo Türkiye İçecek Kategorisi Pazarlama Direktörü Aslı Önder Röportajı

Pandemi dönemi içecek kategorisinde tüketici trendlerini nasıl etkiledi?

Pandemi ile birlikte satın alma alışkanlıkları da değişkenlik gösterdi. Evlerimizde kaldığımız süreçte online kanallardan yapılan alışverişler oldukça arttı. Son araştırmalara göre pandemi döneminde artan online alışverişin de tüketicilerin en azından yarısına yakın bir kısmında kalıcı hale gelmesi bekleniyor. PepsiCo Türkiye olarak e-ticaret yetkinliklerimiz bu süreçte olumlu sonuçlar almamıza vesile oldu. Bu süreçte e-ticaret oranımızı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 400 artırdık. Pandemi sürecinde kola tüketiminin yüzde 80’i ev içerisinde gerçekleşti. Ev içinde paylaşım için tercih edilen büyük boy alımların bir süre daha etkisini sürdüreceğini düşünüyoruz.

Pandemi döneminde tüketici tercihleri nasıl değişti?

Bu dönemde evde keyif ve eğlence okazyonlarının artmasına bağlı olarak (TV, sinema seyretme, aile ile geçirilen oyun/eğlence saati vb) tüketilen ürün miktarında bu dönem ile birlikte stoklamanın da etkisiyle bir artış var. Ürün özelinde çoklu alımlar ve büyük boyların da alımı belirgin şekilde artmış durumda.  Aile tüketimi olduğu için 2,5 litrelik içecekler gibi büyük boy satın alımlar artış gösterdi. Tüketilen ürün miktarında bu dönem ile birlikte insanların stok yapma eğiliminin de etkisiyle bir artış oldu. Hem daha sık hem tek seferde daha fazla miktarda satın alımlar olduğunu gözlemliyoruz. Aşı uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte ev dışı tüketimin yeniden yaygınlaşacağını öngörüyoruz.

image20210104130031

Pandemi döneminde tedarik kısmını nasıl yönettiniz?

Pandemi süreci ile birlikte ‘PepsiCo’nun Kahramanları’ olarak nitelendirdiğimiz fabrika ve saha ekip arkadaşlarımız COVID-19 önlemleri kapsamında çalışmalarını sürdürmeye devam ediyorlar. Bu açıdan tedarik konusunda herhangi bir zorluk yaşamadık. Türkiye’de ilk vakanın görülmesinden önce Görev Gücü ve Kriz ekiplerimizi kurarak süreci yönetmeye başladık. Farklı kanallardan tüm iş ortaklarımız için güçlü iletişim ve katılımı içeren bir kampanya yürüttük. Tüm tesislerimizde önleyici ve koruyucu tedbirleri güçlendirdik. Fabrikalarımızda ise sağlıktan hijyen ve dezenfektasyona, sosyal mesafeden atıkların toplanması ve uzaklaştırılmasına, yemekhaneden ulaşıma kadar pek çok alanda yeni düzenlemelere gittik. Ön cephe çalışanlarımız için kişisel koruyucu donanımları sağladık. Çalışanlarımızı ve ailelerini korumak için işte ve evde yapmaları gerekenleri pekiştirmek için bütünsel iletişim kampanyası yürüttük.

Pandemi döneminde içecek alışkanlıkları değişti mi daha çok hangi ürünler tercih edildi?

Gazlı içecekler ve Lipton Ice Tea’de daha büyük boylara geçiş hem daha sık hem de tek seferde daha fazla miktarda satın alımlar olduğunu gözlemliyoruz.

Son dönemin en çok konuşulan sosyal platformu Clubhouse’ta ilk yer alan marka oldunuz, nasıl karar verdiniz? Devam edecek misiniz?

Pandemi sürecinde sosyal medya, en temel ihtiyacımız olan iletişimi karşılaması anlamında daha da önemli hale geldi. Dijitali daha etkin nasıl kullanmaya başladık. Tüketiciler de daha sosyal olabilimek için farklı platformlara yönelmeye başladılar. Bu süreçte umut verici, içinde bulunduğumuz olumsuz süreci bir nebze daha katlanılabilir hale getiren aktivitelerin ön plana çıktığını gözlemledik. Yenilikçi ve genç hedef kitleyle iç içe bir marka olarak ana amacımız tüketicilerimizi gülümsetmek olduğu için bu süreçte hem bu misyona hem de marka kimliğimize uygun projeler yapmaya özen gösterdik. Clubhouse, insanların alternatif sosyal medya platformlarına yöneldiği bu dönemde farklı bir konseptle kullanıcıların karşısına çıktı. Clubhouse, sadece sesli paylaşımlara olanak sağlayan bir uygulama. Hızla dönüşen dünyada, tüketicilerimiz neredeyse orada olmak bizler için çok önemli. Bu nedenle Clubhouse’da ülkemizin ilk markalı chatroom’unu yaratma konusunda cesur bir adım atmak istedik ve PepsiCo Türkiye olarak Lipton Ice Tea’yle yerimizi aldık. Oldukça popüler olan ve uzun dönemli iş birliği içinde olduğumuz Mücbir Sebepler sohbetine Lipton Ice Tea ile Clubhouse’da dahil olduk ve Türkiye’de Clubhouse’da gerçekleşen ilk marka işbirliğine imza atmış olduk. Yayınımızın gerçekleştiği gün 4500 izleyici ile Clubhouse’daki Türkiye grupları arasından o zamana kadarki en fazla izleyiciye sahip yayını yapmış olduk.

pepsi zoom4

Spor sponsorluklarınız var. Pepsi UEFA Şampiyonlar Ligi Finali Açılış Töreni’ni 2024’e kadar sunmaya devam edecek. 2021 için neler konuşuluyor?

UEFA Şampiyonlar Ligi, dünyada en çok izlenen spor olayı. Pepsi markamız ile UEFA Şampiyonlar Ligi sponsoru olarak küresel ölçekte bir işe imza atmaktan ve futbolu desteklemekten gurur duyuyoruz. Pepsi markamızın enerjisine uygun bir şekilde futbola katkı sunarken müziği de futbol coşkusuna dahil ediyoruz. UEFA Şampiyonlar Ligi finallerinin en heyecanla beklenen anlarından biri olan, açılış seremonisini Pepsi sahipleniyor. Maçları takip eden futbolseverle duygusal bağ kuran Pepsi ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nin mükemmel birlikteliği, tüketiciler için futbol ve eğlenceyi bir araya getirirken aynı zamanda birlikte eğlenebilme ve tutkuyu paylaşabilme fırsatlarını da sunuyor. Pepsi’nin sponsorluğuyla düzenlenen UEFA Şampiyonlar Ligi final maçı yılın en ilgi çekici spor etkinliği olma unvanına sahip. 2016’de Alicia Keys ile başlayan açılış seremonisi, 2017’de Black Eyed Peas, 2018’de Dua Lipa ve 2019’da da ünlü rock grubu Imagine Dragons ile yapan Pepsi, başlama vuruşu öncesinde seyircileri coşturmuştu. Pepsi ile bu yıl da sürpriz bir açılış seremonisi ile İstanbul’u sallamaya hazırlanıyoruz.

Sponsorluğun geri dönüşleri nasıl?

Dünyada 220’den fazla ülkede milyonlarca insan, UEFA Şampiyonlar Ligi maçları izliyor. UEFA Şampiyonlar Ligi kapsamında yüzlerce karşılaşma yapıldı ve bu süreçte de aslında milyarlarca insan etkileşime geçti. Bu anlamda UEFA Şampiyonlar Ligi pek çok fırsat sunuyor. Biz de tüketicilerimizden bu anlamda çok güzel geri dönüş alıyoruz. Pepsi futbol ile ilişkilendirilen ilk markalar arasında geliyor. Buna ek olarak büyümemizi sürdürüyoruz ve artan pazar payımız da bu güzel dönüşlerin en güzel göstergesi oluyor.

2021 yılı hedefleriniz?

Hayatlarımıza evlerimizden devam ettiğimiz bu süreçte dijitalleşme altın çağını yaşadı. Bundan sonrasında da bu trendin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Pandemi ile birlikte giderek artan online alışveriş eğiliminin pandemi sonrasında da büyük bir oranda devam edeceğini düşünülüyor. Yaptığımız araştırmalar market alışverişini online yapanların %53’ünün 2021 yılında da muhtemelen buna devam edeceklerini gösteriyor. Elimizdeki veriler online market alışverişi yapanların %25’inin bu kanalı kullanmaya yeni başladıklarını veya uzun bir aradan sonra geri döndüklerini ortaya koyuyor.

2021’de, 2020 yılında “doğru işlediğini” gördüğümüz aksiyonlarımızı devam ettirerek, yine yılın en başarılı atıştırmalık markası olmayı hedefliyoruz. Dijitalleşme uzun süredir ajandamızın en önemli başlığı olmayı sürdürüyor. “Dükkan Senin” ve “KazandıRio” gibi hem müşterilerimizin hem de çalışanlarımızın hayatını kolaylaştıran birçok yenilikçi uygulamamız var. Türkiye’de hayata geçen ve iyi sonuçlar elde ettiğimiz bu uygulamalar globalde de örnek olarak gösterildi. “Dükkan Senin”, PepsiCo’nun global yapılanması içerisinde örnek uygulama olarak seçilirken, 5 ülkede aynı şekilde uygulanmaya başlanacak. Uygulama, Türkiye’de 81 ilde 42 bin bakkalın yanında olarak, onların hayatını kolaylaştırıyor. “KazandıRio” ise 2’nci yılını doldurmadan globalde en iyi uygulamalardan biri olarak seçildi ve 10 milyonun üzerinde indirme sayısına ulaştık. Önümüzdeki süreçte de globalde örnek gösterilecek çalışmalar yapmayı sürdüreceğiz. E-ticaret de bizim için stratejik bir odak noktası oldu. Önümüzdeki süreçte, dijital uygulamalara yatırım yapmaya ve e-ticaret kaslarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.

PepsiCo Türkiye olarak yenilikçi ürün ve uygulamalarımızla tüm PepsiCo ülkeleri arasında her zaman öne çıkıyoruz. Önümüzdeki dönemde de örnek teşkil edecek işlerimizi daha da artırmak ve Türkiye’den global PepsiCo ekosistemine iyi örnekler ihraç etmeyi sürdürmek istiyoruz.

PepsiCo Türkiye’nin şimdiye kadar elde ettiği başarıları gelecekte elde edeceğimiz daha büyük başarıların bir simgesi olarak görüyoruz. Bunun için var olanla yetinmeyip, işimizi daha da büyüteceğimiz yeni fırsatları kovalamaya devam edeceğiz. 7/24 kolay erişilebilen, hijyen standartları yüksek, güvenilir ve empati kurabilen markalar her zaman olduğu gibi pandemi sonrasında da tüketicinin marka tercihi kriterlerinde en üst sırada yer alacak. Bu bağlamda Pepsi, Lipton Ice Tea, Fruko ve Yedigün gibi markalarımızla pandemi sürecinde olduğu gibi sonrasında da tüketicilerimize değer yaratacak ve umut verecek kampanyalar yapmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir