E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
asli Onder

PepsiCo Türkiye İçecek Kategorisi Pazarlama Direktörü Aslı Önder Röportajı

Sürdürülebilirlik yaklaşımınızdan bahsedebilir misiniz?

PepsiCo olarak, dünyada sürdürülebilirlik alanında önde gelen şirketlerden biriyiz. 200’den fazla ülke ve bölgede ürünlerimiz tüketiciler tarafından günde bir milyardan fazla tüketiliyor. Ölçeğimiz sebebiyle bu konuda sorumluluk hissediyor ve aynı zamanda yine bu ölçeğimizden dolayı sürdürülebilir gıda alanında anlamlı bir değişim sağlama fırsatına da sahip olduğumuza inanıyoruz.

Her faaliyetimizde gezegenimizin limitlerini dikkate alarak, dünyamız ve insanlar için olumlu değişime ilham vererek, küresel gıda sisteminde pozitif değer yaratmak istiyoruz. Bugün PepsiCo Pozitif (pep pozitif) stratejimizin çıkış noktası da buna dayanıyor. Türkiye’de geri dönüştürülmüş PET kullanımında lider firmalardan biri olan PepsiCo Türkiye olarak bu hedeflere çok güçlü katkılar sağlıyoruz.

PepsiCo, geri dönüştürülmüş PET konusunda neler yapıyor?

PepsiCo olarak 2025 yılına kadar ambalajlarımızın %100’ünü geri dönüştürülebilir, gübrelenebilir, biyolojik olarak parçalanabilir veya yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlamayı hedefliyoruz. PepsiCo bugün 22 küresel pazarda, %100 geri dönüştürülmüş plastik (rPET) ambalajda PepsiCo ürünleri sunabiliyor. Geri dönüştürülmüş PET kullanımında şimdiden lider firmalar arasında yer alıyoruz. Türkiye’deki gazlı içecek ürünlerimizde kullandığımız 1 litre pet şişelerimizin yüzde 100’ü geri dönüştürülmüş plastikten üretiliyor. Bu, içecek sektöründe bir ilk. Pepsi, Yedigün ve Fruko 1 litre pet şişelerde %100 geri dönüşüm tasarımlarına geçerek geri dönüştürülmüş plastik kullanımının önemini vurguluyor ve bu konuda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde çıtayı daha da yükseğe çekmeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz 2025 yılı itibariyle Türkiye organizasyonunda içecek kategorisindeki PET ambalajların tümünü geri dönüştürülmüş plastik ambalajdan elde etmek.

pepsi5
pepsi5

Sıfır atık ile ilgili çalışmalarınız var mı?

PepsiCo olarak ambalaj döngüsünü küresel düzeyde odağımıza aldık ve ambalajların asla atık olmadığı bir dünya kurmak için çalışıyoruz. Tüm ambalajlarımızda geri dönüştürülmemiş plastik kullanımını azaltmaya yönelik hedefler koyuyoruz. PepsiCo olarak hedefimiz “Sıfır Atık”, yani kullandığımız tüm paket malzemelerinin, döngüsel ekonominin bir parçası olması. Türkiye’deki 6 fabrikamızın hepsi sıfır atık düzeyinde faaliyet gösteriyor. Fabrikalarımızın tamamı 2021 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık Belgesi ile sertifikalandırıldı. Tarladan fabrikaya kadar uzanan döngüsel ekonomi modelini, geri dönüştürülmüş malzemelerden sıfır atık prensibine kadar uzanan 360 derecelik bir vizyonla yönetiyoruz.

– UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğunuz devam ediyor mu?

Açılış seremonisi, UEFA Şampiyonlar Ligi finallerinin en heyecanla beklenen anlarından biri. Pepsi olarak 2015 yılından bu yana UEFA Şampiyonlar Ligi’nde açılış gösterisine ev sahipliği yapıyoruz. 2025 finaline kadar UEFA Şampiyonlar Ligi’ni desteklemeye devam edeceğiz. Müzik, eğlence ve spor dünyalarını bir araya getirerek, ekran başındaki futbolseverlere unutulmaz bir deneyim yaşatıyoruz. Bu sene de Pepsi’nin sunacağı UEFA Şampiyonlar Ligi Finali Açılış Töreninin sahne performansı; müzik, eğlence ve spor dünyalarını bir araya getirecek ve ekran başındaki futbolseverlere unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Bu yıl da Pepsi ile sürpriz bir açılış seremonisi futbolseverleri bekliyor.

pepsi tsyd
  • Başka hangi spor sponsorluklarınız var?

Pepsi, Türkiye’nin en büyük markalarından biri. Dolayısıyla Türkiye’nin her yerinde, her segmentten tüketiciye ulaşan bir marka. İletişimimizde de tüketicilerimizin farklı ihtiyaçlarına odaklanıyoruz ve entegre bir iletişim stratejisi izliyoruz.  Futbolun birleştirici gücüne inanıyoruz ve bu bakış açısıyla UEFA Şampiyonlar Ligi’nin ve UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nin sponsoruyuz. Futbolun yanı sıra diğer spor dallarını da destekliyoruz. Amerika’da milli futbol, basketbol ligi, hokey ligi ve Hindistan’da kriket liginin sponsoruyuz. Geçmişte Beckham, Ronaldinho ve Roberto Carlos gibi dünyaca ünlü futbolcular ile hala hatırlanan reklam çalışmaları yürüttük. Bunun yanı sıra Türkiye Milli Takımımızın da ana sponsorluğunu yaptık. Türkiye’de de UEFA Şampiyonlar Ligi’nin yanı sıra bizi çok heyecanlandıran bir eSpor gündemi var.  eSpor, dünyanın her yerinde büyüyor. eSpor oyunları dünyada milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Türkiye olarak çok genç bir nüfusumuz var ve gençler bizim için toplumun çok önemli bir kesimini oluşturuyor. Gençlerin markamızı çok sevdiğini ve desteklediğini söyleyebilirim. Biz de onlara dijital dünyada eSpor ile erişmeyi tercih ettik. Her zaman gençlerle iletişim halinde olmak isteyen bir marka olarak eSpor’un bizim için vazgeçilmez bir alan olduğunu düşünüyoruz.

  • Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri projenizden bahsedebilir misiniz, bugüne kadar kaç genç yetenek seminerlere katıldı?

Pepsi olarak yıllardır futbol tutkusunun en büyük destekçisi olduk. Bu kapsamda UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası’nı geçtiğimiz yıl İstanbul’a getirdik ve benzersiz İstanbul Boğazı’yla buluşturduk. Futbol nesiller boyu devam eden bir tutku. Bu sebeple gelecek nesillerin de bu tutkularının peşinden koşabilmeleri için onların eğitimlerinin çok önemli olduğunun farkındayız. Bu amaçla geçtiğimiz yıl, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) ve ÇEVKO iş birliğiyle ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ projesini başlattık. TSYD ve ÇEVKO ile gerçekleştireceğimiz seminerlerin yıldız futbolcu adaylarımızın ufuklarını açacağına inanıyor ve eş zamanlı olarak hem çevre hem de yetenek sürdürülebilirliği kapsamında vereceğimiz ek eğitimlerle geleceğimiz olan gençlerin sporla birlikte sürdürülebilirlik alanında donanım sahibi olmalarını amaçlıyoruz. Geçen yıl; Ankara, Eskişehir ve İzmir’de gerçekleştirdiğimiz seminerlerde ünlü futbolcular toplam 225 genç futbolseverle buluşarak deneyimlerini aktardı. Spor konusunda uzman hekimler, yetenek sürdürülebilirliği konusunda genç yeteneklere bilgi verdiler. Seminere katılan genç yeteneklere pet şişelerden geri dönüştürülmüş formalar hediye edildi. Ayrıca proje kapsamında ÇEVKO tarafından üç ile yerleştirilen geri dönüşüm istasyonlarıyla çevrenin, doğanın ve ekosistemin korunmasına katkıda bulunurken, aynı zamanda futbolun güçlenmesine ve genç yeteneklere destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir