E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
iyi pazarlama

Pazarlama’nın İyi’ye Yönelmesi

İyi kavramı, olası eylemler arasında seçim yapılması durumunda tercih edilendir. İyi olmak, tercih edilmeyen kötü olmaktan iyi midir? İşte tüm tanımlar burada, sübjektif olmaktan yana oy kullanır. Kime göre iyi, kim daha iyi? İşte pazarlama, tam burada iyi olanı arar, temel göstergeleri dikkate almaz. Kitlesini değiştirir, hedeflerini farklılaştırır. İyi ya da kötü tüm senaryoların olacağı varsayımı, pazarlamanın iyiyi bulma gayretini ortaya koyar.

1994 yılında kurulan Amazon, hangi amacın iyisini temsil eder? 1888 yılında kurulan Kodak? Pazarlama, arada bir yüzyıl fark olsa da dönemin iyisini bulma gayretindedir. Pazarlamacı, kötü olan senin tercihin yaklaşımını koruyarak, iyi olanı bizim sayemizde edindin imasından asla uzak durmaz. İyi pazarlamaya göre bir pazar tezgahında, hazır paketlenmiş ürünler iyi olandır, ürün düzeninin bozulmaması için kendi doğrusunu aktarmayı iyi bulur. Ürünü kendi seçen müşterinin, seçim benim hakkım mesajını evde daha kötü ürünler bulduğunda, satıcının dediklerini almalıyımdır hissi iyi pazarlamanın takip ettiği histir. İyi olma hissi, müşterinin yanılma hissiyle dost, müşterinin seçmek istediğinin iyi olandan uzak olması haliyle ise düşmandır.

Pazarlama iyiye yönelme eylemini sahiplenir. Sel felaketinde, su geçirmez özelliği olan çimento pazarlamanın iyiye yönelme çabasıdır. Daha az temas sloganının meşhur olduğu bu günlerde, Getir, İstegelsin, Banabi, Gönder, Migros Sanal Market, A101 Kapıda pazarlamanın iyiye yönelme eyleminin sonucudur.

Peki tüm bu uğraşlar arasında pazarlama iyi olmazsa?

Her doğal afet sonrası artan ev kiraları, pazarlamanın doğasına aykırı bir talep arayışıdır. Pazarlama bu talep arayışını, bir üst muhakemede değerlendirir. Sosyal adalet… Pazarlama’nın iyiye gittiği tüm süreçlerde, sosyal adalet kendisine yer aramaz ama kötüye gittiği her olaydan sonra başrol artık sosyal adaletin esiridir.

Sosyal adalet, pazarlamanın hedef kitlesini belirlerken, hedefinde olmayan kitleyi de yönetebiliyor olmasını iyi pazarlama olarak değerlendirir. Ayakkabı üreticilerinin, sporcu kullanmaları kadar spordan uzak kalan dezavantajlı bireyleri sahiplenmesini, kıyafet markalarının ırk eşitliğini ön plana çıkarmalarını isteyen de Sosyal Adalet’in ta kendisidir. Sosyal adalet, markaların iyi pazarlama arayışında, tüm noktalara temas etmesini ister.

Samsung’un viral olan ‘’her şey Muharrem’e engelsiz bir gün yaşatmak için’’ yaptığı kampanyada, işitme engelli Muharrem’in dünyasını konu alması, beden dili ile iletişim ve hatta görsel iletişime dayalı bu kampanyası, sosyal adaletin iyi pazarlamaya olan etkisini gösterir, tıpkı Turkcell’in işitme engelliler için tüm mağazalarında beden dili ile iletişim sağlaması gibi… Sosyal adalet, iyi pazarlamanın daha iyi olmasını sağlayacak kriteri toplumsal bilince bağlar. Daha bilinçli bir toplum, pazarlamanın daha efektif olmasını sağlayabilir. Pazarlama iyiye yönelirken, sosyal adaleti asla unutmamalıdır.

Pazarlama’nın iyisi ya da kötüsü olur. Reklam’ın da. Akılda kalıcı bir hikayenin tezahürü, iyi olanı hatırlaması ile ilgilidir. İyi pazarlama, akılda kalır, unutulmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir