Pazarlamanın Amacı; PARA

Bazı soruların yanıtları çok göz önünde olmasına karşın zor görülür ya da dillendirilir. Pazarlamanın amacı nedir sorusu da böyle açıkça ortada duran ama gizli bir yanıta sahip.

Sahi pazarlamanın amacı nedir?

Google aramasında görürsünüz, bu soruya çok akademik, havalı ve kafiyeli yanıtlar var.

Mevcut müşteriye daha sık satış,

Yeni müşteri almak,

Hiç bize gelmeyeni getirmek.

Satışı daha az eforlu hale getirmek. Bunlardan bazıları.

Aslında hepsi doğru. Ama bunların hiç biri amaç değil. Tamamı araç.

Pazarlamanın tek bir amacı var. PARA. Evet bu kadar basit. Pazarlamanın varlık nedeni şirketin varlık nedeni ile aynı. Daha çok, kolay ve sürekli para kazanmak. Bu gerçek, acı gerçek! Pazarlamayı yalın düşünmek ve ölçülebilir hale getirmek için en şaşmaz yol, pazarlamanın kazandırdığı para. Geriye kalan bütün metrikler gerçeğe uzak metrikler gerçeğe uzak metrikler.

Pazarlama net bir tanımlama ve misyon edinmediği sürece en önemli olamıyor. Bunda pazarlama yöneticilerinin ve pazarlama ile ilgilenen ajansların da sorumluluğu var.

Etkileşim, gelen ziyaretçi, bakan müşteri, arayan potansiyel, lead formları ve dahası… Bunların tamamı satmayan pazarlamayı meşrulaştıran ve ilgili departmanın ömrünü uzatan kavramlar. Pazarlama para kazandırmak için var. O da daha çok sık karlı ya da hepsini birden yapmak gerekiyor.

Satışa dönmeyen ziyaretçi etkileşimi vb. ile değil, pazarlamanın kazandırdığı “para” ile ilgilenmek gerekiyor.

Peki paranın ne olduğunu hiç düşündünüz mü?

Yaklaşık 2500 yıl önce hayatımıza giren “para” her nesneyi ölçme özelliğine sahip. Para nesneler ile aramızda olan mesafeyi kapatan bir araç. İstediği nesneye dönüşme özelliğine sahip. Tabi insanların nesne fethişini de göz önüne alınca para fethiş bir nesne oluyor.

Para istediği nesneye dönüşebiliyor. Ve ekosistemimizin temel hedefi kendisi. İş yaptığımız ekosistemde yaptığımız her şey bu amaca yönelik. Pazarlamanın da temel arzusu daha çok para kazandırmak. Hatta çok pembe bir görünüme sahip sosyal sorumluluk projeleri bile bir adım sonra daha çok para kazandırmayı amaçlayan pazarlama hamlelerine dönüşmekte.

Yeni dünya ekonomisinde iki önemli değer var. Verimlilik ve katma değer. Pazarlama iki kavram için de fayda üretiyor.

Pazarlamaya tek bir anlam yüklemek ve onu bu işlevi ile değerlendirmek önemini ve gücünü artıracak.

O amaç da şu;

Tabii bunu söyleyebilmek cesur bir yaklaşım istiyor.

Suya sabuna dokunmayan pazarlama dönemi bitti. Çünkü krizler, Endüstri 4.0 vb. süreçler hızlı sonuç ve garanti yöntemler istiyor.

Pazarlamayı Para Kazandırmak için yapan departmanlar ve ajanslar artması ile yeni bir pazarlama dünyası ile karşı karşıya kalacağız.

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir