E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Pazarlamanın 4C’sinde OSEVİO.COM

Markalar.. İnsan ömrünün bir parçasında belki tamamında hayatımızın bir parçası olan, süreçlerini tıpkı insan ömrü gibi doğarak gelişerek ve sonrasında sonlandıran döngülerdir. Markaların yaşam alanları pazarlamadır ama yaşama kaynakları üretici ve tüketici arasındaki ya da marka ve alıcı arasındaki sadakat ve memnuniyet dediğimiz ince bir çizgidedir.

Pazarlamanın temel amacı satış olduğu gibi sadece satış yapmış olması da pazarlamayı güçlü kılmaya yetmedi. Yıllardır süre gelen pazarlamanın 4P’si dediğimiz kavramalar tüketiciyi desteklemediği düşüncesiyle pazarlama içerisindeki yerini pazarlamanın 4C’siyle paylaştılar. Peki nedir bu 4C?

1. Customer Value (Tüketici Değer)

2. Customer Cost (Tüketici Maliyeti)

3. Customer Convenience (Tüketiciye Uygunluk)-(Kolaylık)

4. Customer Communication (Tüketici İletişim)

Basit bir örnekle anlatacak olursam pazarlamayı matematik problemi gibi düşünün,4P çözümü bilmeden doğru sonuca götüren etmendi, 4C ise size müşterinin beklentilerini görerek çözüm üreterek sonuca götüren kısım oldu.

Müşterinin memnuniyetini kazanan, müşteri ile arasında sadakat yaratan, tüketicinin görüş ve önerilerine şikayet ve isteklerine sağduyu ile yaklaşan markalar pazarlamanın kazananları oldu. Bir nevi yaşam alanlarındaki yaşayış süreçlerini uzattılar.

4P’de olan ürün ve tutundurmanın etkisi yerini 4C ‘de tüketici değerine ve tüketici iletişimine bıraktı. İnsanların bu bilince hakim olmasıyla birlikte akabinde markaların imaj ve kalite değerini artırıp düşürmekte yine tüketicinin marka üzerindeki etkisini gösterdi. Şikayet siteleri, sosyal medya, iletişim araçları da bunlara tuz biber oldu. Biz tüketiciler memnun kalmadığımız bir şey olduğunda şikayetimizi her kanaldan yayıp memnun kaldığımız noktada da sadece öneriyle geçiştirebiliyoruz.

Bu noktada yaşadığım bir olayı anlatarak müşteri memnuniyetimi yazarken sadece geçiştirmeyip örneğimde kendilerinden bahsetmek istiyorum.

Osevio.com. İlk deneyimim sonucunda sadece ürünle değerlendirdim öncesinde. Her işin işleyiş sürecinde elbette ki aksaklıklar olabiliyor. Bu her markada her üründe çok mümkün. Eğer satış odaklı sattım bitti mantığında bir üretici olursanız bir sonraki satış ihtimallerinizi de yok etmiş olursunuz. Bu noktada küçük bir problem yaşadım ben. Ürünün güzel olması özel olması bir çok tüketicin de haliyle benimde tercihlerim arasında. Sonrasında osevio.com’un satış sonrası destekleri ve ilgileri taktire şayan oldu benim için. Problem dediğimiz olaylar çözülmediği zaman problem olur. Kendilerinin çözüm noktaları beni çok mutlu etti, gelen ürün harikaydı. Ki bu süreçte hiç yorulma ve zorlanma yaşamadım bile. Satış sonrası destek ve müşteriyle olan kaliteli iletişimlerinden dolayı tercih ettiğim kaliteli ve güvenli markalardan biri oldu diyebilirim. Marka halkasında umuyorum uzun soluklu bir yaşam çizgisine sahip olurlar.Tüketiciler böyle kaliteli pazarlama süreçlerine dahil olan markalardan her daim keyif alırlar çünkü.

Bu sadece bir örnekti. Bizi, tüketiciyi markalara bağlayan asıl sebeplerde bu örneklerin bütünü aslında. Ne istiyoruz nasıl istiyoruz ne zaman istiyoruz. Marka bize ne veriyor. İşte tam burada başlıyor bütün mesele..O kadar çok seçeneğin arasında markaların en güçlü pazarlama silahlarının müşteri memnuniyeti olduğunu düşünüyorum..En kıymetli gördüğümüz zamanımızı harcıyoruz çünkü biz bu sürece beraberinde maddi boyutu da var buna ayrılan.. 4C ‘nin nimetlerine bu aşamada dahil oluyoruz. Tercih ettiğiniz markalardan her daim değer görmeniz ümidiyle.. Keyifli okumalar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir