E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Pazarlamadaki 3. Boyut! Koku Pazarlaması

Kokunun insanlar üzerinde bıraktığı etki ve karar mekanizmasını etkilemesinden dolayı, koku pazarlaması gün geçtikçe önemli bir hale gelmektedir.

Bildiğimiz üzere insan bedeninde 5 duyu organı var. Lindstrom dünya genelindeki birçok şirketin pazarlama faaliyetlerinde sadece iki duyguyu kullandığını belirtmiş. Görme ve işitme. Fakat farkında değiliz ki üçüncü bir duyu daha var ve aslında bu duyu diğer iki duyumuzdan da daha etkili.

Mesela bir ekmek fırınının önünden geçerken burnumuza gelen o taze pişmiş ekmek kokusunu içimize çektiğimizde o koku ile özdeşleşen anılarımız bir anda gözümüzün önüne geliverir. Ya da bir köfte tezgahından gelen pişmiş köfte ve yağ kokusu, stadyumdaki maça girmeden ayaküstü yenilen o köfte ekmeği hatırlatır bizlere.

Kokuların İnsan Bedeninde Etkisi

İnsan burnunda koku almayı sağlayan yaklaşık 5 milyon koku reseptörü bulunur. Burnumuzdaki koku reseptörleri tarafından algılanan koku tanecikleri önce burun boşluğumuzdan geçerek sarı bölge’ye doğru yol alır. Daha sonrasında sarı bölgenin üst kısmında bulunan koku sinirleri tarafından algılanır ve kodlanarak beyindeki koku merkezine gönderilir. Beynimizde bulunan koku merkezi, hafızamızın, duygularımızın, korkularımızın yönetildiği limbik sistem ile yakından oldukça ilişkilidir. Daha sonra bu kodlanan koku limbik sistem tarafından bir anı ile veya bir duygu ile eşleştirilir.

Koku Pazarlaması, Kokuların Satın Almadaki Gücü

1990’ların başında başlayan koku pazarlaması stratejisi gün geçtikçe şekillenmekte ve ciddi oranda yönlendirmelerin yapılmasını sağlamaktadır. Bu alanda ilk başta sizlere yapılan araştırmalardan çıkan sonuçları maddeler halinde sunmak istiyorum.

1 – Görsel hafıza 4 aylık bir süreçten sonra %40 etkili olabilirken, koku hafızası 1 yıl sonra bile %60 daha etkilidir. Yapılan araştırmalarda ziyaretçiler hoş kokulara maruz bırakıldıklarında ziyaret zamanları % 26 artarken reyonları da 3 kat daha uzun süre ziyaret ettikleri gözlemlenmiştir. (Mattila ve Wirtz, 2011)

2- Nivea, Almanya’daki sinemalarda 60 saniye boyunca sahilde koşan insanları, martıları ve balinaları gösterdikten sonra ekrana beliren Nivea güneş yağıyla birlikte sinema salonuna markanın ünlü kokusunu salmış. Böylece reklam sayesinde marka bilinirliğini yaklaşık yüzde 500 arttırmış. (KÖSE, 2007)

3- Las Vegas’ta kumar makinelerinin etrafına sıkılan özel bir koku sayesinde müşterilerin daha fazla risk alması sağlanmış ve bu sayede makinelere atılan parayı %45 oranında arttırdığı tespit edilmiştir.

4- Amerikalıların %86’sı, Avrupalıların %69’u, yeni araba kokusunu çekici bulduklarını belirtmişlerdir. Aslında bu koku, fabrikadan çıkan tüm araçlara sıkılan ve altı hafta boyunca etkili olan bir spreyden kaynaklanmaktadır.

Ve daha bunlar gibi bir çok araştırma, koku pazarlaması stratejisinin gücünü bizlere gösteriyor. Bunun en büyük referansı insanların karar alma mekanizmasında;

-Görme duyusunun %58 -Kokunun %45 -Sesin %41 -Tatmanın %31 -Dokunma duyusunun %25 oranında önem taşıyor olduğudur.

Peki Kullanacağımız Kokuları Neye Göre Seçmeliyiz?

Bir çok marka, marka kimliği ile örtüşecek kokuları tercih ediyor ve genelde bu kokular özel olarak hazırlanıyor. Fakat bazı araştırmalar sonucunda belli başlı kokuların, limbik sistemdeki duyguları harekete geçirdiği ortaya çıktı. Mesela gül kokusu insanda aşk, muhabbet, sevgi duygusunu yükseltiyor. Kişiler arasındaki duygusal çatışmaları dizginlemede rol oynuyor. Limon kokusu insanların rahatlamasını, sinirlerinin gevşemesini ve ferahlamasını sağlıyor.

Siz de müşterilerinizin hafızasında hangi duygu ile hatırlanmak istiyorsanız ona göre bir koku belirleyebilirisiniz.

Özellikle fiziksel mağazada satış yapan, ofis görüşmeleri yapan markaların koku pazarlaması konusunu es geçmemelerini öneriyorum. Çünkü doğru kokuyu bulduğunuz taktirde müşterileriniz mağazanızda daha fazla vakit geçirebilir ya da ofisinizde bıkmadan usanmadan sizleri dinleyebilir.

Sonuç olarak, insanların karar mekanizmasını etkileyen en önemli unsur kokudur. Eğer doğru şekilde kullanabilir, müşterilerinizin karar mekanizmasını olumlu yönde etkileyebilirseniz satışlarınızı arttırabilir, onların hizmetlerinizden daha fazla yararlanmasını ve mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Ama kaş yapayım derken göz çıkartmamaya dikkat ediniz. Doğru kokuları seçmek ve doğru duyguları harekete geçirmek çok önemlidir. Her şeyde olduğu gibi “Azı karar, çoğu zarar” 🙂

Çünkü siz artık insanların mantığına değil, duygularına, hafızalarına, yaşadıklarına hitap ediyorsunuz. Bir koku bir saniyede bizleri yıllar öncesine götürebilir, yaşadığımız mutlu bir anıyı hatırlatabilir, mutlu olmamızı sağlayabilir. Bu yüzden kokuları pazarlama stratejilerimizden eksik etmemeye gayret göstermeliyiz.

Yağmur kokulu günler diliyorum.

1 yorum
  1. Koku pazarlamasına başlayan markalar biliyorum ancak bu kadar önemli bir konu olduğunu bilmiyordum. Perakende sektörü için oldukça güzel bir detay…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir