Pazarlama Sektörünün Ödüllendiremediklerinden misiniz?

ds-damat

Bu yazıda pazarlama ve sosyal medya alanında verilen ödülleri sizin için açıklayacağım. Pazarlama ve sosyal medya alanında birçok dernek ve oluşum yıllardır ödül vermekte. Sektörünüzdeki pozisyonunuza göre bir kısmının ödül sattığı zaten kulağınıza gelmiştir. Satılan ödüller ve müşteriye sergilemeler doğrultusunda bu çarkta herkes memnun.

Döngüden biraz bahsedeyim. Ajans ödülü satın alır, markaya ”bak biz yaptığımız işten ödül aldık” der ve marka ajansından memnun kalır.

Marka da tüketicisine ödül aldık der. Tüketici markayı tercih ederken, ödüllü ürüne bazen dikkat eder bazense önemsemez. Ama çoğu marka da ödül aldığı için reklam verir ve PR yapar. Sadece marka değil ödülü kazandıran ajanslar da PR yapar. Gün sonunda herkes mutlu olur. Ödüller kategorisine göre 10.000 , 20.000 veya sponsorluğa göre de değişiyor. Bu kadar sert bir şekilde yazdığım için üzgünüm ama sektör gerçekleri bu şekilde 😉

Ödül düzenleyen bazı kurumlar ise ödül gecesini daha prestijli hale getirecek kişilere vermek ister. Kime ödül verilse verilen kişi ile doğru orantıda gecenin PR’ı da yapılır. Akıllara gelen ki ilk isim Cem yılmaz vb. gibi ünlüler olur. Bu tarz erişimi yüksek ünlülere ödül vermek için “Sosyal medyayı en iyi kullanan ünlü” şeklinde kategori açılır.

Dip not : Cem Yılmaz’ın tweet atıp sildiği dönemlerde bir kurumun sosyal medyayı en iyi kullanan ünlü kategorisinde 2. olmuştur. Ek olarak Twitter fenomenlerine Trend Topic olabilmek için ısmarlama ödüller verilmektedir.

Tabii bu jüri değerlendirmesine girebilmek için de yine başvurmakta ücretlidir. Başvuranlar para verir, ödül jürinin ajansına gider. Bu yüzden ajansımız 10 ödül ile döndü PR’larına çok şaşırmamak gerektiğini hatırlatalım. İşte sektör ekosistemi bu tarz ödüllerden beslenmektedir.

Bu yüzdendir ki bir çok kurum ve kuruluş kendi çapında ödül gecesi düzenlemektedir. Ödülü kim sevmez? Ödül gelecek yerden para esirgenmez. Ödülün hangi kurumdan geldiği önemlidir. Bir dipnot daha açmam gerekir ki sektörde ajansın sahibinin hatır gönülüne de ödül verilmektedir. Dolayısıyla bu ekosistem günden güne saygınlığını kaybetmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir