Pazarlama Sanatı, Düşük Bütçeler ve Büyük Sonuçlar

damattween

“Marka” kelimesi hakkında birçok söylem ortaya atılmıştır. Bu söylemlerin bazılarının geliştirilmesi gerektiğini de söylemek gerekir. Bunca tanımın olmasına karşın marka tam olarak ne demek diye sorabilirsiniz. Kurumunuz, başkaları tarafından nasıl algılandığına göre büyüyebilir ya da tam tersine küçülebilir. İnsanların ne istediğini bilmek, sürekli olarak onları anlayamaya çalışmak ve fikirlerinizi onlara göre adapte etmek sizin görevinizdir. Tekrardan üstünden geçmek gerekirse bir marka, vizyonunuzun, piyasadaki kurumsal kimliğinizin, çalışanlarınızın, kurum kültürünüzün ve tabii ki satışlarınızın bir birleşmesidir diyebiliriz.

Kısaca şunu da diyebiliriz, marka müşterilerinizin işletmenizle yakın bir ilişki kurabilmesini sağlayabilir ve müşterileriniz ile dayanıklı ilişkiler oluşturmanızda yardımcı olur.

Bütün bu marka ve markalama süreçlerini uzman kişiler tarafından desteklenen uzun ve karışık bir iş olarak görebilirsiniz. Bu düşüncenizin geçerli olduğu bazı durumlar da olmuştur tabii. Lakin bu süreçler, kendi kendinize küçük bütçelerle  de yapılabilir. Yani marka yaratmak için illaki büyük bütçeler ve uzmanlara ihtiyacınız yok.

Çok para harcamadan ya da sıfır bütçe ile kusursuz bir marka ve unutulmaz bir marka deneyimi yaratmak için neler yapmak gerekir diye soracak olursanız işte sizler için birkaç madde derledim, hep beraber okuyalım. Heyecanlandınız değil mi?

  1. Markanızı Tanımlayın

Hedef kitleniz kim? İşletmeniz ne vadediyor? Pazar’daki hangi boşluğu gördünüz? Hangi çözülmemiş konuya çözüm üretiyorsunuz?

Bunlar kurumunuzla beraber oturup üzerine düşünmeniz ve ders çıkartmanız gereken bazı sorular. Bu soruları çoğaltabilirsiniz fakat odak noktanızın markanızı tanımak olduğunu unutmamalısınız. Markanızın ne sunduğu konusunda insanlara dürüst davranın neden diğerleri varken sizi almaları gerektiğini açık ve özel bir yol ile anlatın. Kendi eşsiz yolunuzu bulun. Ve tekrara düşmeyin!

  1. Görünüşünüzü ve Hissinizi Paketleyin

Isırılmış bir elma deyince aklınızda ne canlanıyor? Peki ya iç içe geçmiş birkaç halka?

Bir markanın gücü, müşterileri için güçlü görsel deneyimler yaratmada yatmaktadır. Basit bir logo edinin, şirket stilinin ve vizyonunun bir parçası olacak güçlü ve orijinal bir web siteniz olsun. Fakat unutulmamalıdır ki, sosyal medya hesaplarınız, web siteniz, iletişim çalışmalarınız ve ticaret süreciniz birbiriyle alakalı ve tutarlı olmak zorundadır. Müşterileri kurumunuza güvenebilecekleri bütün bir marka olarak baktırmalısınız.

  1. Sosyal Medya Pazarlaması

Ne olduğunuz fark etmeksizin artık günümüzde sosyal medyanın etkisini hepimiz biliyoruz. Sosyal medya markanızın kendi çalışanlara ya da size ait müşterilere ulaşmanızı sağladığı kadar potansiyel müşterilere de ulaşmanızı sağlayan bağımsız bir kanaldır. Yer aldığınız platformda tutarlı olmaya özen gösterin ve müşterilerinizin sizi en iyi anlamasını sağlayacak temiz, sade bir dil kullanın. Sosyal medya konuşmalarının ve yorumların müşteriyi markaya daha yakın hissettirdiğini unutmayın. Ve müşterinin davranışlarını anlayabilmek doğru iç görüler yakalayabilmektir.

  1. Bir Yere Odaklanın

“Her şeyi yaparız, herkese gideriz” fikrinden daha ziyade artık nereye gitmek istediğini ve ne yapmak istediğini belirlemek çok daha etkili olabiliyor. Bunun için neden var olduğunuzu iyice anladıktan sonra kime gitmeye ihtiyacımız var ve bizim nerede durmamız gerekiyor diye sorun. Sonrasında hitap ettiğiniz kitleye gidin. Böylelikle hem pazarınızı hem de kitlenizi çok iyi anlamış olursunuz. Sonrasında karışınıza çıkabilecek problemleri çok açık ve net bir biçimde çözebilirsiniz, çünkü kitlenizi biliyorsunuz.

  1. Müşterilerinizin Sizi Hatırlamasında Yardımcı Olun

Müşterilerinize sizi hatırlamaları için sebep verin. Mesela bir hikâye. İnsanlara eşsiz bir hikâye vermeniz sizi ve markanızı bir adım ileriye taşır. Pazar’da uzun ilişkiler kurabilen bir marka olmaya çalışın. Ve bu uzun ilişkilerin kurulmasında değerlerin ve duyguların önemini asla unutmayın çünkü bunu başarırsanız kendinize bir kitle oluşturacaksınız ve ürününüz her zaman bir numara olacaktır. Diğer yöntemler olarak ise logonuz, iletişim çalışmalarınız, mailleriniz, kartınız, telefon aramalarınız markanızın hatırlanırlığı açısından önemli diğer konulardır.

  1. İnsanlığınızı Unutmayın

Yoğun iş temposuna ve pazar rekabetine kendinizi kaptırsanız bile bazen bir durup düşünmeyi ve gerekirse bir adım geri atmayı unutmayın. Hangi satış tekniklerini kullandığınız fark etmez, dürüst olun güven inşa edin. Deneyin ve işe yaradığını görün.

1 yorum
  1. Geri bildirim: Pazarlama Sanatı, Düşük Bütçeler ve Büyük Sonuçlar | Emlak Fotoğrafçınız
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir