E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Pazarlama İnovasyonu Nedir?

İnovasyon 

İnovasyon (yenilikçilik-yenilik) kavram olarak, hem bir süreci (yenilemeyi / yenilenmeyi) hem de bir sonucu (yeniliği) ifade eder. İnovasyon daha çok sıkıntıları giderme konusundan odaklanarak var olan bizi rahatsız eden sorunlara çözüm bulmakta olabilir. İnovasyon bir buluş değildir. Daha çok günümüzde var olan bir ürün, hizmeti ele alıp ürüne yeni etkin özellikler katıp yeniden insanlığın hizmetine sunmaktır. Bu aşamada önemli olan değişen yeni özelliğin etkin olmasıdır. Özgün bir özellik katmasıdır.

Yaratıcılık kavramı ile karıştırılan inovasyon kavramı; yenilik ve yenilikçilikten de öte yeni ve farklı fikirlerin ticari alanda uygulanabilmesiyle yakından ilişkilidir. İnovasyon, kurumları dinamik yapıda tutmasının yanında rakiplerinden bir adım öne çıkartır.

 

Pazarlama inovasyonu

Var olan ürün ya da hizmetlerin, mevcut müşterilerimizin memnuniyeti arttırmak ve sürdürülebilir bir ticaret gerçekleştirmek için, yeni müşteriler edinerek pazar payımızı artırmak için pazarlama stratejilerimize yönelik yapılan yenilik çalışmalarıdır.

İşletmeler, ürün ve hizmetlerini pazara sunmak için geliştirirler. Pazara sundukları ürün ve hizmetlerde pazar paylarını arttırmak için farklı,  değişik ve yeni tasarımların, ambalajların ve pazarlama yöntemlerini geliştirilip kullanırlar.  Bu uygulama pazarlama inovasyonu olarak adlandırılır.

Don Peppers’a  göre inovasyonun pazarlamadaki  rolü;  “amacın,  bir  ürüne odaklanmak ve bunu mümkün olduğunca fazla müşteriye satmak olduğu ürün odaklı pazarlamada,  inovasyonun amacı başarılı mesajlar vermek ve ürünü rakip ürünlerden farklılaştıracak ikna edici marka vaatleri yaratmaktır.

 

Günümüz örneklerinden pazarlama inovasyonunu en etkin kullanan markalardan biri şüphesiz ki Apple’dır. Apple’ın en büyük inovasyonu pazarlama stratejisidir. Elbette ürün ve hizmet önemli ancak pazarlama da bir o kadar önemlidi . Peki bunu nasıl yapıyor?

  1. Satış gününü önceden duyurmak. Min. 3.000 TL verdiğimiz ürün için kuyruğa giriyoruz.
  2. Lansman sonrasında web sitesi satışlarında ort. 21 gün teslimat süresi vermek.
  3. Zaman içerisinde diğer tüm markalar ürün fiyatını düşürürken, insanlar fiyatı düşecek diye beklemesin, hatta artacağını bilsin ki biran önce alsın düşüncesi oluşturmak için düzenli fiyat artış stratejisi uygulamak.
  4. Mail ve mesaj sonlarında “Iphone’umdan gönderildi” ,”Ipad’imden gönderildi” gibi cümlelerle tüketicilerini bir farkındalık hissiyatı oluşturarak pazarlama aracı olarak kullanmak
  5. Apple markasının dışında ürünlerini de markalaştırmak; laptop değil MacBook, telefon değil iPhone, tablet değil iPad vs vs daha birçok strateji…

Steve Jobs estetik algısı şahane olan bir insan olduğu kadar aynı zamanda mükemmel bir pazarlamacıydı da. Ve bize şu gerçeği de öğretti; girişimler ve projeler pazarlanabildiği ölçüde devamlılığını korurlar hatta büyürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir