23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Pazarlama Hataları ve Ders Çıkarma Yöntemleri

Büyük markaların yaptığı pazarlama hataları ve yapılan pazarlama hatalarından kurtulma yöntemleri bu makalede yer alıyor.

Pazarlama Hataları ve Çözüm Yolları

1) Pazarlama Hataları – Etkileşim Sağlayın

Örnek: Samsung  Galaxy  Note 7 Faciası

“Müşterilerin satış sonrası olumlu geri dönüşlerine hatta olumsuz geri dönüşlerine bile önem vermeyen şirketler büyük prestij kayıplarına, ardından yok olmaya mahkumdur.

Müşteriler, markalar hakkında söz sahibi olmak, cevap almak, önemsenmek isterler.Günümüzde  bunu müşterilere göstermenin en kolay ve etkili yöntemlerinden biri de sosyal medyadır. Bir araştırmaya göre sosyal medyada yer alan markalar, müşterilerde güven duygusu oluşturma konusunda daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Samsung gibi büyük bir firmanın 2016’da amiral gemisi olarak piyasaya çıkardığı telefondan teknoloji dünyasının beklentisi çok yüksekti. Ancak birkaç yerde Galaxy Note 7 telefonun patladığı ile ilgili haberler çıktı .Samsung’un bu duruma karşı bir geri dönüşü olmadığı için bu haberler gitgide yayıldı. Bu sebeple de Samsung, Galaxy Note 7 telefonlarını piyasadan toplattı.

Bu durum insanlarda, Samsung markalı telefonlara karşı büyük bir ön yargı oluşturdu ve “Samsung’un prestiji, Galaxy Note 7 gibi yandı” düşüncesini insanlarda yer etmesini sağladı. Ayrıca firmanın Galaxy Note 7 için yaptığı tüm pazarlama faaliyetleri de boşa gitmiş oldu.

2) Rakiplerinizi Önemseyin, Marka Konumunuzu ve Kimliğinizi Belirleyin

 Örnek: Digital  Equipment  Corporation

Markanızın konumlandırmasını yapmamak ve kendi kimliğinizi belirlememek, şirketinizin atacağı adımlar konusunda sorunlar yaşamanıza neden olur. Bu yüzden markanızın konumlandırmasını doğru ve dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

 “Kendinizi sektörde nerede görüyorsunuz? Hangi hedef kitleye hitap ediyorsunuz? Rakip firmalardan farkınız ne olacak?” Gibi sorulara cevap aramalısınız.

Marka konumlandırmasının ardından kimliğinizi de belirlemelisiniz. İletişim diliniz, şirket kültürünüz, müşteri destek hizmetiniz ve sizi yansıtan özelliklerinizi belirleyerek bu özellikler üzerinden stratejiler belirlemelisiniz. Böylece hem diğer firmalar ile kıyaslarken kendi yerinizi daha iyi görürsünüz, hem de daha etkili bir pazar stratejisi elde edebilirsiniz.

Fakat en doğru ve en etkili rekabet için piyasadaki konumunuzu bilip kimliğinizi belirlemek yeterli değildir.

Rakip firmaları tanıyıp rakiplerinizle kendi firmanızı karşılaştırmakta önem arz ediyor. Tabi burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar va. Örneğin;

Büyük rakiplerin hareketlerini ciddiye almalısınız, özellikle de sizden katbekat daha büyükse. Öncelikle rakip başarılı olduğu takdirde size ne olacağını değerlendirmeye çalışmalısınız. Eğer başarıları sizin işinizi ciddi şekilde etkileyebilecek gibiyse, yapmanız gereken hareketlerini durdurmak ya da stratejilerini ele geçirmek için harekete geçmelisiniz.

Piyasa araştırmasını ve bu dikkat edilmesi gereken hususlara en çok önem veren firmanın intel olduğunu şirketin şimdiki prestijine ve gelişim hikâyesine bakarak söylemek yanlış olmaz. Özellikle mikroişlemciler konusundaki çalışmaları ve yenilikleri teknoloji dünyasına katkısının ne denli büyük olduğunu söylüyor. Mikroişlemcileri: 286, 386, 486, Pentium, Pentium II, Pentium III ve Pentium III Xeon. Mevcut mikroişlemcilerine mal olsa da sürekli olarak bir sonraki nesli piyasaya sürerek karmaşık çip sektörüne hakim oldular. Bu şekilde hiçbir firma fiyat açısından bile onlarla başa çıkamadı.

3) İçerik Konusunda Zorlayıcı Olmayın.

Örnek: Apple

Apple firmasının Iphone 4s telefonuyla müşterilere birçok zorlayıcı içerik içeren ürünler üretmeye başladı. Örneğin bir sabah uyandığımızda hepimizin iPhone’larına yüklenmiş bir U2 albümü vardı. Herkes birbirine bu nereden çıktı acaba diyor soruyor, kendisinin indirip indirmediğinden emin olmak istiyordu. Apple, herkesin telefonuna ücretsiz olarak yerleştirdiği albümle kullanıcılara sürpriz yapmak istemişti. U2’yu ne kadar sevsek de bu hamleden bir çok kullanıcı tedirgin olmuştu. Özel hayata müdahele gibi algılanan bu durum müşterilerce “Acaba bu gibi zorlayıcı içeriklerin devamı gelecek mi?” veya “Gittikçe bu durumlar devam ederse ileride özel hayatıma müdahale edilecek mi?”  Gibi sorulara yol açmış ve kendini özgür hissetmeyen kullanıcıların bir kısmı samsung firmasına yönelmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir