Pazarlama Araştırması Nedir ve Süreç Nasıl İşler?

Pazarlama Araştırması Nedir ve Süreç Nasıl İşler?

Bir pazar hakkında bilgi toplamak, analiz etmek ve yorumlamak, bu pazarda satışa sunulacak bir ürün veya hizmet hakkında ve ürün veya hizmet için geçmiş, şimdiki ve potansiyel müşteriler hakkında; İşletmenizin hedef pazarının özellikleri, harcama alışkanlıkları, konumu ve ihtiyaçları, bir bütün olarak endüstri ve karşılaştığınız belirli rakiplerin araştırmasına pazarlama araştırması denilmektedir.

Doğru ve kapsamlı bilgi, tüm başarılı iş girişimlerinin temelidir çünkü potansiyel ve mevcut müşteriler, rekabet ve genel olarak endüstri hakkında zengin bilgiler sağlar. İşletme sahiplerinin, girişime önemli miktarda kaynak sağlamadan önce bir işletmenin fizibilitesini belirlemesine izin verir.

Pazar araştırması nedir ?Bir işletmenin büyük olasılıkla karşılaşacağı pazarlama zorluklarını çözmeye yardımcı olacak ilgili verileri sağlar ve iş planlama sürecinin ayrılmaz bir parçası olur. Gerçekte, pazar segmentasyonu (bir pazardaki belirli grupları belirleme) ve ürün farklılaşması (rakiplerinkinden ayıran bir ürün veya hizmet için bir kimlik oluşturma) gibi stratejilerin pazar araştırması olmadan geliştirilmesi imkânsızdır.

Pazar araştırması iki tür veriyi içerir:

 • Birincil bilgi: Bu, kendinizi derlediğiniz veya sizin için toplanacak birini işe aldığınız araştırmadır.
 • İkincil bilgi: Bu tür bir araştırma zaten sizin için derlenmiş ve düzenlenmiştir. İkincil bilgilerin örnekleri arasında hükümet kurumları, ticaret dernekleri veya sektörünüzdeki diğer işletmeler tarafından yapılan raporlar ve çalışmalar bulunmaktadır. Topladığınız çoğu araştırma büyük olasılıkla ikincil olacaktır.

Birincil araştırma yürütürken, iki temel bilgi türünü toplayabilirsiniz: keşif veya spesifik. Keşif araştırması açık uçludur, belirli bir problemi tanımlamanıza yardımcı olur ve genellikle, yanıt veren küçük bir gruptan uzun cevapların alındığı ayrıntılı, yapılandırılmamış görüşmeler içerir. Öte yandan spesifik araştırmalar, kapsam bakımından hassastır ve keşifsel araştırmanın belirlediği bir sorunu çözmek için kullanılır. Görüşmeler yapılandırılmış ve resmi bir yaklaşımdır. Bunlardan ikisi, spesifik araştırmalar daha pahalıdır.

Kendi kaynaklarınızı kullanarak birincil araştırma yaparken, öncelikle hedeflenen grubunuzu nasıl sorgulayacağınıza karar verin: doğrudan postayla, telefonla veya kişisel görüşmelerle.

Doğrudan posta anketi seçerseniz, aşağıdaki yönergeler yanıt oranınızı artıracaktır:

 • Kısa ve konuya yönelik sorular.
 • Belirli bireye hitap eden ve katılımcıya yönelik bir ankettir.
 • En fazla iki sayfadan oluşan bir anket.
 • Bu anketi neden yaptığınızı yeterince açıklayan profesyonelce hazırlanmış bir kapak konusu.
 • Anketi tamamlamak için “bir sonraki satın alma işleminizde yüzde 10 indirim” gibi bir teşvik.

Bu yönergeleri uygularken bile, posta yanıtı genellikle düşüktür. % 3’lük bir geri dönüş oranı tipiktir; Yüzde 5’i çok iyi kabul edilir. Telefon anketleri genellikle en uygun maliyetlidir. İşte bazı telefon anketi yönergeleri:

 • Bir senaryoya sahip ol ve onu ezberle asla onu okuma.
 • Görüşmenin başında yanıtlayanın adını doğrulayın.
 • Yanıt vermekten kaçının, çünkü sorumlu ilgi alanı hızla düşebilir.
 • Ek bilgi istemeniz durumunda bir takip çağrısının mümkün olup olmadığını sorun.

Maliyet etkin olmanın yanı sıra, hız telefon görüşmelerinin bir başka avantajıdır. Saatte beş veya altı görüşme oranı tipiktir, ancak deneyimli görüşmeciler daha fazlasını gerçekleştirebilirler. Telefon görüşmeleri, nispeten ucuz bir şekilde geniş bir coğrafi aralığı da kapsayabilir. Belirli saatlerde daha ucuz fiyatlardan yararlanarak telefon ücretleri düşebilir.

Pazarlama araştırmasının en etkili biçimlerinden biri kişisel görüşmedir. Bunlar aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Bir grup araştırması: Çoğunlukla büyük işletmeler, grup görüşmeleri veya odak grupları tarafından kullanılan ürün fikirleri, satın alma tercihleri ​​ve belirli popülasyonlar arasında satın alma kararları hakkında bilgi almak için yararlı beyin fırtınası araçlarıdır.
 • Derinlemesine görüşme: Bu bire bir görüşmeler ya odaklanmış ya da belirsizdir. Odaklanan mülakatlar, önceden seçilmiş sorulara dayanırken, görüşmeler, katılımcıları asgari sorgulama ile belirli konuları ele almaya teşvik eder.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir