23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Pazarlama Alanında Y Kuşağı’ndan Faydalanmak İçin 6 Sebep!

Y Kuşağı’ndan bahsetmek istiyoruz, adını sıkça duyduğumuz, belki birçoğumuzun mensubu olduğu kuşaktan.

İnternetin hayatımıza sızmasıyla birlikte,Y Kuşağı hem enformasyon toplumunda, hem de teknoloji dünyasında köklü bir bilgi birikimine sahiptir. Bilgiye hem internet hem de kitaplar aracılığıyla erişebilen ilk nesil olan Y Kuşağı, sorgulayan, yeniyi algılayan, birikimlerini iletişim dünyasına yansıtabilen belki de son nesil olacaklar. Günümüz iletişim stratejilerini en etkin şekilde kullanan ve hatta çoğuna isim veren bu kuşak, pazarlamaya yön vermekle kalmıyor nüfus çoğunluğu açısından da tüketim alışkanlıklarının belirlenmesinde önemli rol oynuyorlar. Henüz çalışan kitlenizde Y kuşağına yer vermeyi düşünmemiş olabilirsiniz ancak kadronuzda onlara yer açmak için sebeplerimiz var.Gelin Y Kuşağı’nı daha yakından tanıyalım :

  1. Onlarla çalışmak için en büyük sebebimiz, dünya nüfusu bazında jenerasyon olarak en büyük kitleye sahip olmaları .Y kuşağının tercihleri şu an piyasadaki birçok ürünün tüketim hacminin çoğunu kaplamış durumda, onları izleyen diğer bir jenerasyon ise ergenlik çağındaki tüketim çılgını gençlerimiz.
  2. 80’li yılların başlamasıyla doğan Y kuşağını diğerlerinden ayıran özellik, bilgiyi ansiklopedik kitaplar aracılığıyla edinmeye başlamış olmaları ve sonrasında internet aracılığıyla değişen araştırma yöntemlerini ilk kullanan nesil olmalarıdır. Dolayısıyla internet ve devamında gelen bir dolu teknolojik terimi ilk kez kullanan kuşaktan bahsediyoruz, hafife almayın derim.
  3. Y Kuşağı, çok tartışılan kapitalizmin her türlü nimetlerinden online olarak yararlanan ilk nesildir.  Dolayısıyla daha fazla emek harcayarak, araştırarak  ve de girişimci ruhlarını ortaya koyarak elde etmiş oldukları tecrübelerin altını dolduracak bilgi birikimine sahiptirler.
  4. Pazarlamanın henüz dijitalleşmediği dönemi de deneyimlemiş olmalarıyla, bir anlamda klasik pazarlama hakkında da deneyim sahibi oldukları söylenebilir. Sosyal medyaya hakim olan ve onu profesyonel olarak kullanan bu kuşak, günümüzde tecrübelerinden yararlanmak için uygun bir kuşaktır çünkü meziyetlerini sosyal medya mecralarına taşımaktan çekinmezler ve en yeni sosyal medya uygulamaları konusunda profesyoneldirler.
  5. “Önce kariyer” mottosuna sahip çıkarak kariyerlerini ikinci plana atmaktan kaçınırlar. Çok yönlü oluşları ve eş zamanlı olarak birkaç işi yapma potansiyeli sahibi oldukları için korkmayın; evlenseler ve hatta çocuk sahibi bile olsalar kariyer hedeflerinden vazgeçmeyeceklerdir.
  6. Birçok farklı alanda görev almaktan mutlu olmaları, içerik yaratma ve geliştirme, oyunlaştırmayı, iknayı ve yeni nesil iletişim stratejileri, onlardan faydalanabileceğimiz alanların birkaçına alternatif olarak düşünülebilir.

Yazı Görseli : Depositphotos

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir