E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Pandemi Sonrası Lüks Tüketici Davranış Trendleri

Pandemi süreci her kesim ve sektörü etkiledi. Klasik bir cümle olacak.. Olumlu ve olumsuz etkileri oldu. Lüks eşyaların tüketiminde % 68’lik düşüş oldu.

Otellerin, restoranların kapatılması ve tüm seyahat akışlarındaki durgunluk nedeniyle, deneyimsel lüks en büyük darbelerden birini hissetti ve daha da hissedecek.

Lüks otomobiller, mücevherler, saatler, yatlar, jetler de büyük sıkıntılar yaşıyor. Ve ardından uzun vadeli değişimlerin gerçekleşmesi kaçınılmaz olacak.

Mağaza içi lüks deneyim, tartışmasız önemli etken olmaya devam etmekle birlikte, hızla gelişen lüks tüketici davranışı göze çarpıyor ve markalarla iletişim kurma biçimleri üzerinde nasıl büyük bir etki yarattığı görülüyor. 2025 yılına kadar dünya çapında lüks pazarın % 45’ini yeni jenerasyonun oluşturması bekleniyor. Özellikle, bu genç müşteri dijital dünyada büyüdü. Lüks ürünleri araştırıyor ve satın alıyorlar.

Z – Y jenerasyonu ve arkasından gelen diğer yeni jenerasyonları kişisel lükste dijital kanalları ve yolları sürekli benimseyecek olmasından dolayı dijitalizmde daha hızlı bir gelişim görülecek.

Gelecek yıllarda işletmeleri en çok etkilemesi beklenen teknolojiler için ise şu öngörüler yer alıyor:

Yapay Zeka – Nesnelerin İnterneti – Blockchain – Robotik – 3D Baskı – Cloud – 5G Ağları – AR & VR – GPS İzleme – Otonom Arabalar.

Otonom Araç
Otonom Araç

Yeni jenerasyonları haricinde, Lüks tüketicilerin Covid-19 sürecindeki davranışlarında da değişiklikler dikkat çekti.

Dokunmasız ve temassız satışların en uç uzantısı olan Robot uygulamaları, tüketicilere cazip gelmeye başladı.

Büyüyen lüks sektör popülasyonunu temsil eden tüketiciler, ister dijital ister çevrimdışı olsun, alışveriş deneyimlerinde keşif ve zevk bekliyorlar. Özel uygulamalar, artırılmış gerçeklik ve video içeriği gibi mobil cihazlarla ve markalarla fiziksel etkileşimlerde deneyimsel satış yoluyla bilgi, eğlence ve bu ikisinin bir kombinasyonunu, bilgi-eğlenceyi tercih ediyorlar.

Dijital alışverişin kolaylığından etkilenen günümüzün binlerce lüks tüketicisi,

lüks pazarın önemli bir kısmında artık mobil cihazları aracılığıyla bilgi ediniyor. Ve birçok durumda bu, potansiyel bir tüketiciyle ilk temas noktası oluyor. Kişisel lüks satın alımlarının yaklaşık % 7’si şu anda çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor. Ama bu rakamın 2025 yılına kadar % 20’ye çıkması bekleniyor.

Dijitale yatırım yapan lüks markalar, müşterilere sadece alışverişlerinde çözüm sunmakla kalmıyor ve sağlık konusundaki endişelerini de gideriyorlar. Çevre ihtiyaçlarını karşılayacak imkanlar sunmaya başladılar. Temassız satışlar ve hizmet.

Bu dönemde dijitalin gelişmesi ve öneminin artması, insan ilişkilerinde önemli bir yer edindi. Fiziksel alışverişlerin gerçekleştiği mağazalar kapalıyken birçok marka/firma müşterilerle temas kurmak için tamamen teknolojiye güveniyor ve geliştiriyor.

Sohbet botları gibi sohbet tabanlı ticaret daha da önem kazanmaya başladı.

İngiltere merkezli lüks hazır giyim markası Burberry, daha kişiselleştirilmiş öneriler ve daha iyi müşteri hizmeti sunmak için dijital araçlara odaklandı. “Art of the Trench” sitesi, Burberry müşterilerinin trençkotla çektikleri fotoğrafları siteye yüklemelerini teşvik ediyor. İlk yılında siteyi 150 ülkeden 7.5 milyon kişi görüntüledi. Genç potansiyel müşterilerle bağ kurulmasını sağlıyor.

Covid-19 salgını ışığında, bu yatırım daha iyi bir zamanda olamazdı…

Yüksek gelirli tüketicilerin %40’ı evde fitness programlarını takip ediyor ve lüks sağlık yeniden tanımlanıyor.

İnternet bağlantısı ve yeni fitness sistemleri, evde lüks kondisyonun artışına neden oldu. Teknik özellikli evde fitness, kişiselleştirme, rahatlık ve birinci sınıf eğitmenlerle ders yapma imkanını sağladı.

Lüks tüketiciler pandemi sırasında kondisyonlarını korumak için gittikçe artan bir şekilde evde egzersiz yapmaya yöneldi..

Evde lüks sağlıklı yaşam alanı önemli ölçüde büyüyor

Peloton üyeleri, bisiklet ve koşu bandına artı olarak aylık üyelik için 6000 £ başlangıç ücreti ile sınırsız sınıfa erişebiliyorlar. Ve enteresandır, küresel borsalardaki daralmalara rağmen, pandemi süreci başladığından itibaren  Peloton’un hisseleri artıyor..!!

Bir zamanlar en iyi lüks oteller veya kaplıcalarda hizmet veren sauna, spa, sağlıklı yaşam uygulamalarını, lüks tüketiciler daha özel ve kişiselleştirilmiş hizmetle almaya özen göstermeye başladı.

Ve özel konutlarında verilen hizmetleri tercih ettikleri görülüyor.

Tüketici davranışındaki bu değişim, pandeminin olsa geçmesinden sonra da, benzer özel taleplerin hızlanmaya devam edeceği öngörülüyor.

Önemli çıkarımlar ve öngörüler hiç bu kadar önemli olmamıştı. Tüm gelir gruplarındaki tüketiciler pandeminin etkileri hissedeceklerdir.

Markaların 360 derecelik bir müşteri stratejisine ihtiyacı var. Ve şu an lüks olan tek şey “zaman”..!

Yeni lüks, tüketicinin gerçekten ne istediğini sunmaya odaklananlar başarılı olacaktır. Sezgisel, kişiselleştirilmiş ve yüksek teknoloji ile harmanlamak gerekiyor.

Amacı – hedef kitlesi, gerçek lüks olan markalar, beklenmedik durumlara karşı daha dirençli olabilir ve sürdürülebilirliği yenilik ve kucaklamaktan ilham almalıdır.

Deneyim ve sağlık, denklemin kritik bir parçası haline gelecektir.

Dijital burada başrol oynayacak.

Bireysel ilgi ve isteklere göre uyarlanmış verilerle müşterileri hedeflemek ve onlara ulaşmak, etkileşimleri kişiselleştirmek ve yeniden hedeflemek için dijital platformlar önem arz edecek.

Tüketici davranışına, sürekli adapte olan bir satış ortamına ve ilgili teknolojiye bağlı hızla gelişen bir strateji ile bağlantıda kalın. Momentumu koruyun.. Heyecan ve cazibeyi kesinlikle ön planda tutun.

Hedef pazarınızla en çok yankı uyandıran dijital stratejileri belirleyin. Dijital trendlerdeki değişimler ve tüketici davranışları değişmeye devam ettikçe, çeviklik ve hız ile tepki verecek tecrübe ve donanımı kazanacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir