Pandemi Döneminde Kuşakların Medya Kullanımı

ds-damat

Covid-19 salgınıyla beraber hayatımız birden değişiverdi. Hiçbirimiz evden çıkamaz oldu.  Üniversiteler online eğitime geçti, şirketler evden çalışmaya başladı. Peki bu Covid-19 salgını medya kullanımını nasıl etkiledi? Global Web Index geçtiğimiz aylarda ABD ve İngiltere’de 4000 kullanıcısının katıldığı bir anket düzenleyip, kuşakların pandemi döneminde medya kullanımına dair bir rapor yayınladı. İşte bu yazımda pandemi döneminde kuşakların medya kullanımını inceleyeceğiz. Araştırmada Z kuşağı (16-23 Yaş), Y (Milenyum) kuşağı (24-37 Yaş), X kuşağı (38-56 Yaş) ve “Baby Boomer” kuşağı (57-64 yaş) olmak üzere dört farklı kategori vardır. Z kuşağı ile başlayalım. Şimdiden keyifli okumalar.

 

Z KUŞAĞI

 

Sizce Z kuşağı bu pandemi dönemini nasıl geçiriyordur? En çok hangi medya mecralarını kullanıyordur? Bir düşünün. Evet yanılmadınız. Sanırım hepimiz aynı şeyi düşündük. Z kuşağı en çok Youtube, Tiktok gibi online video mecralarını kullanıyor. Z kuşağında Netflix kullanımının yükseksek olması da dikkat çekiyor. Z kuşağı olup da Netflix’i olmayanlar da bu dönemde Netflix sahibi olmaya başladı. Tahmin edeceğiniz gibi Instagram ve Twitter kullanımı da hayli yüksek bu kuşakta.  Z kuşağı güncel haber ve bilgileri online platformlardan alma taraftarı. Gazete okuma ve podcast dinleme alışkanlığını göremiyoruz. Daha çok eğlenme odaklı amaçlı sosyal medyayı kullanan bu kuşak pandemi döneminde de eski alışkanlıklarını devam ettirdi.

 

Y KUŞAĞI

 

Y kuşağı bir diğer adıyla Milenyum Kuşağı da pandemi döneminde Z kuşağında olduğu gibi en çok Youtube, Netflix gibi online video mecralarını kullanıyor. Bu kuşakta da hayli yüksek kullanılan Netflix, pandemi döneminden en karlı çıkan şirketlerden birisi oldu. Y kuşağının Twitter, Instagram kullanma oranı da hayli yüksek. Haberleri ise hem online hem de televizyondan almaya çalışıyorlar. Y kuşağı Z kuşağından farklı olarak sosyal medya mecralarını hem eğlenmek hem de gündemi öğrenmek için kullanıyor.

 

X KUŞAĞI

 

X kuşağı aslında tam da beklediğimiz gibi. Televizyon izleme yüzdesi çok yüksek. Radyo kullanmak ve kitap okumak gibi eski alışkanlıklarını da sürdürmeye devam ediyorlar. Bir önceki kuşaklarda gördüğümüz gibi Netflix, Youtube gibi online video mecralarının kullanımı bu kuşakta da çok yüksek. Z kuşağında olduğu gibi X kuşağında da podcastlerin dinlenmediğini görüyoruz.

 

BABY BOOMER

 

Baby boomer kuşağının ise beklenildiği gibi online platformlardan uzak olduğunu görüyoruz. Eskiden gelme televizyon izleme alışkanlığı devam ediyor. Basılı yayın kuşağının bu kadar az takip edilmesi bizi şaşırtmıyor da değil. Bu kuşağın bu konuda online yayınlara biraz biraz geçmeye başladığını söyleyebiliriz. Bu beni mutlu etmedi değil…

Covid-19 salgını hayatımızı değiştirdi. Evlerden kaldığımız bugünlerde medya kullanımımız değişti ve daha da arttı. Bu salgını atlattıktan sonra hayatımızdaki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu pandemi döneminde edindiğimiz alışkanlıklar, hayatımızın önemli bir parçası olacak gibi gözüküyor.

Bir sonraki yazılarımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…

İncelemek isterseniz; https://www.visualcapitalist.com/media-consumption-covid-19/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir