Pazara Yeni Giren Ülker Granini Araştırması

damattween

Granini markası tüm Avrupa’da lider olan bir Alman meyve suyu markasıdır.1965 te Almanya da kurulan ve ikonik şişesi ve farklı tadıyla tanınan Granini tüm Avrupa ülkelerinde tanınan ve bilinen bir marka olup Almanyada tanınırlığı %95 gibi yüksek bir rakamdır.Ülker ile yaptığı ortaklık anlaşmasıyla Türkiye pazarınada giren Granini ülkemizde de yüksek bir ciro hedeflemektedir.

Hali hazırda Ülker piyasada Link ve İçim markalarıyla hizmet vermektedir.Klasik karton paketlemesi ve uygun fiyatı ile hemen hemen tüm marketlerde düşük ve orta gelir grubu müşteriye hitap etmektedir. Granini ile Ülker pazara daha farklı bir yapıda daha farklı şeyler vaat ederek girmektedir.Öncelikle meyve suyu tüketiminde anahtar kelimeler olan “sağlık,zevk,kolaylık ve etik” kavramlarını ön plana çıkartmaktadır. Ülker Granini  tanıtımlarında devamlı olarak dört noktaya önem vermektedir.

 

Her meyve, granini meyve sularına giremez

-Meyve sularımızda en iyi meyveden çok daha fazlası vardır.

-Her meyve parçasındaki iyi şeyleri korumak için büyük özen gösteriyoruz. 

-Doğa bize en iyi ham maddeyi sunar. Ondan aldıklarımızı mümkün olduğu kadar yerine koymak için çaba sarfetmekteyiz.

Ülker Granini markasını sağlık,zevk,kolaylık ve etik kavramlarını ön plana koyarak Premium bir sınıfta konumlandırmaktadır. Granini’nin alışılagelmiş kutu dizaynı ise ülkemizde bozulmadan devam etmektedir.

Reklamlarında Gamzeli ve kolayla tutulabilecek yapıda bombeli ve insana meyve hissi veren şekli ön plana çıkıyor..Hem Avrupa hem Türkiye’deki reklamlarında değişmeyen tek noktalardan bir tanesi şişenin gözenekli,gamzeli yapısına yapılan vurgudur.İnsanda dokunma hissi yaratacağı çok açık. Farklı şişe yapısını tüketicilere hatırlatarak kendini rakiplerinden ayrı kılmaktadır.

 

Tanıtımlarında değişmeyen diğer bir durum ise her meyvenin Granini şişesine giremeyeceği.”Eşsiz meyve suyunu her yudumda tadın” sloganıyla Ülker ve Granini ortaklığının bir ürünü olduğunu ve kendine güvenen yapısını tüketiciye bir kez daha hatırlatmaktadır.

Reklamlarında gözlemleyebildiğim tek olumsuz taraf gözenekli şişe yapısını ön plana çıkarmak adına sadece portakalın gösterilmesi.Müşteride sadece portakal suyu üretildiğine dair yanlış bir kanı uyandırabilir.

Ülker Graninin meyve suyu pazarında 50 senelik Granini lezzetini ve Türkiye de Ülker farkını çok fazla kullanacağı çok açık.Ülker’in Türkiyenin tüm marketlerini kapsayan dağıtım ağı,sadık müşteri portföyü,diğer ürünlerdeki gözle görülür kalitesi ve sağlam finansal yapısıyla Premium meyve suyu pazarında Granini ürünüyle çok şey başarabilir.Bu noktada Ülker’in son zamanlarda bünyesine kattığı Şok,Dia sa market zincirleriyle istediği tüketiciye istediği yerde ürününü ulaştırması ve kolay,oturmuş dağıtım ağı,sağlam ve güçlü dağıtıcıları ve az önce bahsettiğim satış mağazalarının sayısının 1000’i geçmesi sayesinde pazarda iyi bir yer edinebilir.Avantajlarının çokluğu da Ülker’e dafa fazla kar marjı olanağı veriyor.Şimdilik %10 luk Pazar payını yeterli görmekteler. Dimes , Coca-Cola’nın Cappy, Meysu,Aytaç ve Pepsi’nin Tropicana gibi büyük firmaların bulunduğu piyasa da %10 çok iyi bir rakam gibi görünmekte.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir