E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Özgeçmişini Chatbot’a Çeviren Sosyal Medya Yöneticisi Pınar Çetin

Onu önce Pınarındepresyonu hesabı ile tanıdık. Kilo problemi yaşayan tüm bireylerin iç görülerini muazzam mizahı ile içeriğe dönüştüren Pınar Çetin, 3 yıla yakın bir süredir sosyal medya yöneticisi olarak çalışıyor.

Yurt dışında iş arama sürecini daha da ilgi çekici hale getirmek için özgeçmişini messenger bot’a çevirmiş. Sanal bir mülakat havası yaratan bu bot’un adını da PınarBot koymuş. Yapay zeka, artırılmış gerçeklik derken bu yılın en büyük dijital trendlerinden biri de Facebook Messenger’ın chatbotları. Birçok farklı amaca hizmet edebilen ve her geçen gün daha da gelişen chatbot’lar sadece büyük markaların değil, kişilerin de işine yarıyor. Wunderman İstanbul’da sosyal medya yöneticisi olarak çalışan Pınar, özgeçmişini bir chatbot’a çevirerek hem birçok insanın onu tanımasını sağlıyor, hem de İK’cılara farklı bir deneyim yaşatarak işe alım ihtimalini artırıyor. 

Şimdi kendisi ile bu hayata geçirdiği interaktif özgeçmiş projesi hakkında konuşalım.

Bu fikir nereden aklına geldi?

Bir müşterimiz için messenger bot projesi geliştiriyorduk. Bu sırada yaptığımız araştırmalarda, messenger bot yazmayı inanılmaz kolay bir hale getiren araçlarla karşılaştık. Araçlardan bir tanesini kurcalayayım dedim. Bir tane demo bot yarattım. Ne yapacağım diye düşünürken annem aradı, “Kızım İngilizce CV’ni bana atar mısın bak Ömer Abin yanımda Amerika’daki kontaklarına atacak.” dedi. “Tamam” diyerek telefonu kapattım. CV’min olduğu klasörü açarken kafama dank etti: Neden özgeçmişimi chatbot haline getirmiyordum? Eğer becerebilirsem süper bir şey olabilirdi. Çok heyecanlandım. 

Sonra mesleki refleksle “Dur ya, bunu kesin yapmışlardır, bir bakayım.” dedim ve daha ilk üstünkörü aramamda yurt dışındaki 3 örneğine rastladım. Hepsini inceledim, nasıl bir kullanıcı deneyimi sunduklarına baktım. Ardından kendi özgeçmiş botumu geliştirmeye başladım; fakat biraz sıkılgan bir insan olduğum için yapay zekası gelişmiş, sohbet eden bir chatbot değil de, benimle ilgili temel bilgileri anlatan ve butonlarla aktive olan bir chatbot oldu. Çok fazla uğraş(a)madım, 3-4 saatimi harcadım diyebilirim. Şimdi bir de Türkçe olanını yapmak istiyorum, onunla daha fazla uğraşacağım. 🙂

Sence özgeçmişini chatbota çevirmenin avantajları neler?

Türkiye’de yaşamaya devam ederek yurt dışında iş aradığım için bir sayfalık CV’den daha fazlasına ihtiyacım vardı; çünkü her şeyi tek sayfaya sığdırabilmek için detayları atlamıştım. “Motivasyon mektubu” denilen şeyin de hiç okunmadığını düşündüğüm için yazmaya bile yeltenmemiştim. Bence aşırı sıkıcı bir şey, kendi yazdığımı bile ikinci kez okumam. 

Baktığınızda henüz kariyerinin başında, çok fazla deneyimi olmayan genç bir profesyonelim. Ancak ve ancak yüz yüze mülakatta anlatma fırsatı bulabileceğim birçok kişisel bilgiyi chatbot sayesinde aktarabiliyorum. Dolayısıyla yurt dışındaki IK’cıya, bir CV parçasının üzerinde bilmediği bir ülkede yaşayan ve “2-3 yıllık lokal deneyime sahip sosyal medyacı”dan bir tık fazla bir şeyler sunabiliyorum. 

Özgeçmişi chatbot’a çevirmek, hem kendi mesleğimle çok paralel ve dozunda bir yaratıcılık barındırıyor, hem “teknolojiden anlıyorum” imajı yaratıyor, hem de oyuncaklı yapısıyla CV’yi tek yönlü değil çift yönlü dinamik bir format haline getiriyor. Yani aslında karşımdaki insan özgeçmişimle sohbet ediyor, hangi bilgiyi almak isterse onu alıyor. Benimle ilgili birçok fotoğrafa, linke erişebiliyor. Yüz yüze görüşmelerde de kendini tanıtma kısmında kaybedilen zamandan da tasarruf sağlanmış oluyor. Zaten sizi tanıyarak çağırıyorlar, daha iş odaklı konulara daha çok vakit kalıyor.

Ayrıca sayfanın gelen kutusundan da kimlerin hangi bilgileri aldığını, nerelere baktığını, bota neler yazdığını görebiliyorum. Daha sonra, chatbot yazılım panelinden bu kişilere toplu mesaj gönderebiliyorum. Düşünsenize, işe alım yapan insanlar bu chatbot’a kendi kişisel Facebook’larından girip bakıyorlar ve benim hepsine tekrar hatırlatırıcı mesaj gönderme gibi bir şansım oluyor. Bence en büyük avantajı bu. Bir iki hafta sonra “Merhaba, CV’me baktığınızı gördüm, ilginiz için teşekkürler!” gibi bir hatırlatıcı mesaj atarak şansımı daha da artırabilirim. 

Şimdiye kadar hiç chatbot üzerinden iş teklifi aldın mı?

Hayır, almadım; çünkü henüz PınarBot’un linkini yurt dışında yaptığım başvurulara ekleyemedim, yayılımı ve tanıtımı için de gerekli yatırımı yapmadım. Bunun nedeni ise aslında botun daha fazla geliştirilmesi gerektiğini düşünmem. Tabii önce üzerinde uğraşacak vakti bulmak lazım. 🙂 Bu bot şimdilik benim için bir deneme alanı diyebilirim.

Chatbot platformlarının gelişmesi ve araçlarının sadece yazılımcıların değil, herkesin kullanabileceği düzeyde basitleştirilmesi sayesinde önümüzdeki günlerde daha çok özgeçmiş botu göreceğiz gibi duruyor. Şimdilik Türkiye’nin ilk örneklerinden Pınar’ın kişisel özgeçmiş botu PinarBot’a buradan erişim sağlayabilir, mesaj atarak onunla konuşmaya başlayabilirsiniz: http://bit.ly/PinarBot

3 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir