E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Onsuz Yapamadığımız Instagram’ın Algoritması Nasıl Çalışıyor?

2017 yılında yapılmış araştırmaların verilerine göre, o dönemde Instagram’ın aktif kullanıcı sayısı 800 milyon kişiye ulaşmıştı. Bu oranın ezici bir çoğunluğu, hayatlarını Instagram için yaşamaya başladı dersek, yalan söylemiş olmayız. Çünkü günlük aktif kullanıcı sayısı, bu araştırmaya göre tam 500 milyon kişiydi. Yediğimiz, içtiğimiz, gezdiğimiz, gördüğümüz, ailemiz, dostumuz her şeyimiz bu sosyal mecrada kendine bir yer bulmuş durumda.

 

Peki, Instagram bunu nasıl başardı?

 

Bu başarının sırrı, Instagram algoritmasında saklı. Ustalıklı düzenlenmiş bu algoritma, bunca insanı bu mecraya çeken, hayatlarını sosyal medyaya taşıttıran sebep. Bu durumu daha iyi açıklayabilmek için “Algoritma Nedir?’in” cevabını yazayım önce. Algoritma; Bir sorunu ya da bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için gerekli olan sıralı mantıksal adımların tümüne denir. Yani, algoritma bir sorunun çözümü için izlenecek yol, mevcut bilgilerden istenilenlere erişme yöntemidir. Instagram algoritmasında, değişiklikler yaparak, hataları düzeltip, daha çok çeşit sunup, bizi kendine daha çok çekiyor. Bu algoritmanın tam olarak nasıl çalıştığı bir süre sır gibi bir şeydi ancak, bildiğiniz üzere hiçbir sır sonsuza kadar sürmedi.

Instagram algoritması birçok şeye bağşı olarak şekillense de, yapıtaşı sayılabilecek 6 kavram var;

  • İlgi

Neleri seviyorsunuz, daha çok etkileşime sahip olduğunuz türdeki paylaşımlar neler, farkındaysanız bunlar sizin önünüze keşfette hep çıkardı. Son güncelleme için bariz kişiye özel bir sekme de bulunmakta.

 

  • Yenilik

Son gönderilerin, aşağılarda olduğunu görme ihtimaliniz yoktur. Hep güncel, hep yenidir Instagram anasayfanız. Bu durum da bir şeyleri gözden kaçırmayayım içgüdüsü ile, keşfette, anasayfada saatlerini Instagram’a feda edebiliyorlar.

 

  • İlişki

Takip ettiğiniz profillerin takip ettikleri, onların beğenileri, sizin beğenileriniz ve daha bir sürü şey birleşip size sunulacak olanı belirleyen diğer bir faktör. Bu kadar ayrı yollardan “bir” olan bir duruma ilişki demek, tanımı cuk oturtmak olacaktır.

 

  • Sıklık

Uygulamanın ne sıklıklıkla kullanıldığı, sizin gördüğünüz, göreceğiniz paylaşımları karşınıza çıkartacak bir diğer sebep. İşte bunlar hep veri, veriyle birleşen algoritma.

 

  • İzleyici

Çok fazla insanın hikayesini izliyorsanız, Instagram da bu veriyle birlikte size her alandan yeni insanları sunacaktır. Böylece Instagram’ın ağına düşüp, birkaç saatimizi daha ona feda edebiliyoruz.

 

  • Harcanan Zaman

Instagram için kullanıcının harcadığı zaman, en önemli verilerden biri. Her daim daha çok, daha fazla zamanımızı verebilmemiz, ancak bunu öylesine değil bizim beğenilerimize göre yapabilmek için yukarıdaki verilerle, harcadığımız zaman eşleşiyor, bu doğrultuda yenilikler bizlere sunuluyor.

 

 

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir