E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Online Girişimimizi Nasıl Kurabiliriz? 4 ve 5 Adım Çok Kolay!

İnternet girişimciliği kurmak günümüzde hem dijital dönüşümün bir parçası hem de döviz
kurlarına bağlı kalmaktan kurtaran bir güce sahip. Küresele oynayan bir girişim/işletme kurabilirsiniz. Yerele de odaklanabilirsiniz. Şu an yurt dışına odaklanırsanız dolar veya euro kazanabilirsiniz hatta. Umarım sizlere faydalı bir
rehber olur yazının devamı. Online girişimcilik veya çevrimiçi girişimcilik olarak adlandırılan, işlerinizi internet üzerinden yapmanızı ifade eden adımlara geçmeden önce internet girişimciliği sürecini bir ele alalım:

1 – Bir ihtiyacı bulalım ve bunu giderecek çözümü sunalım

Ortada bir sorun var. Evrende sorundan bol ne var öyle değil mi? Piyasadaki bir sorunu görüyorsunuz. Bu sorunu giderecek bir çözüm buluyorsunuz. Ürün veya hizmet olabilir bu. Sonra bunun üzerine girişiminizi kurmaya başlıyorsunuz. Bakın önce ürün sonra piyasa değil. İnsanlar insanlara sunacak bu ürünü. Ürünü insanlara sunmayacağız yani. İnsanların ihtiyacına çözüm olmazsanız talep oluşmaz. Şansınızı artırmak adına pazara odaklanmanız gerek önce. Sosyal medya gruplarını gezip aynı soruna sahip insanları bulabilirsiniz. Ama çözüm bulamıyorlarsa orada bir açık var  demektir. Bunu değerlendirebilirsiniz. Önemli nokta, o çözüme dair tutkunuz olmalı. İçinize sinmeyen bir işe başlamak istemezsiniz.
Adım adım ilerleyin:
1 Sosyal medya gruplarında araştırma yapın.
2 Forumlarda veya bloglarda araştırma yapın.
3 Anahtar kelime araştırması ve trend araştırması yapın.
4 En yüksek trend, en büyük sorun, çözümsüz ve rekabetsiz olanları bulun.
5 Var olan rakiplerinizin sorunu nasıl çözdüğünü görüp daha iyisini yapın.

2 – İyi bir hikayeye ve bunun içerik pazarlamasına ihtiyacımız var

Hikayeleştirme, markalamanın ve pazarlamanın bir parçası. Satış amacı dahilinde tutan bir
formül var. Sizlerle bunu paylaşacağım:
● İnsanların ilgisini iyi bir başlıkla çekin.
● Ürününüzün sunduğu çözümü ve problemi iyi şekilde açıklayın.
● Bu problemi çözen kişi/kurum olarak kendinizi ifade edin ve konumlayın.
● Ürüne dair insanların/müşterilerinizin görüşlerini ekleyin.
● Kullanıcıya nasıl yararlı olduğuna dair üründen bahsedin.
● Bir teklif yapın.
● Güçlü bir garanti verin.
● Aciliyet hissi verin.
● Satış için talepte bulunun.
İnsanlar yaşamlarının daha iyi versiyonlarını satın alır. Siz de bunu insanlara metinde, videoda, görselde vermelisiniz.

3 – Web sitesi, e-ticaret sitesi ve/veya mobil uygulama gibi dijital varlıklara ihtiyacımız var

Dijital varlıklar olmadan çevrimiçi girişim olmaz. Kurumsal web sitesi, belki bir blog, eticaret sitesi, mobil site, belki bir uygulama, sosyal medyada da yer alalım. E-postaya ve bültenlere ihtiyacımız var. Ve bu dijital mülklerle/varlıklarla ilgili teknolojilere ihtiyacımız var.

Dijital varlık ihtiyaçlarımızı teknolojik ve yazılım olarak inşa edip bırakmamız mantıklı ve doğru değil. Müşterimiz rakiplerden bizi ayırt etmeyecektir. Ayırt edici olmak adına tasarıma ve markanın konumlanmasına, karakterini oluşturmamıza ihtiyacımız var.
Ürününüz ve pazarınız varken, 3-30 ve sonrasında 100 satış yaptınız derken 1000 adete doğru gidiyorsunuz. Küçük işletmenizin artık tasarıma ihtiyacı var. Basit olsun, öz olsun. İnsanların dikkatini çekmek için 8 saniyelik iyi bir ilk izlenime ihtiyacınız var. Yoksa yakalayamazsınız. Müşteri kaybedersiniz.
Akılda tutmanız gereken birkaç şey var:
● Beyaz bir zemin
● Bir, iki tane temiz bir font ailesi
● İyi, temiz, basit bir navigasyon (menü de derler)
● İletinizin anlaşılması için en fazla görsel, ses ve video ekleyin.
● İnsanlara dahil olabilmeleri adına bülteniniz için teşvik edici bir unsur verin.
● Satın almayı kolaylaştırın.
● Dükkanınızın nasıl olmasını istersiniz? Müşterinizi rahat ettirsin, rahatça alışveriş yapsın, gezinsin, ürünlere baksın, rahatça çıksın. Dijital varlıklarınız da öyle olmalı.

4 – SEO ve sosyal medya çalışmalarıyla organik ve sosyal trafiğe ihtiyacımız var

SEO, arama motoru optimizasyonu ya da arama motoru iyileştirmesi diyebiliriz Türkçesiyle. Uzun vade emek uzun vadede sonuç getirir. Bu kötü bir şey değil. Tam tersine şirketinizi kurtarır. Çünkü hep kısa vadeye odaklandığınızda, kısa vade çalışmaları keserseniz başka sonuç alamayacağınız bir pozisyonda kalırsınız. Unutulursunuz. SEO’nun etkileri aynı zamanda uzun zaman da kalır. Şirketinizi büyütmek istiyorsanız sürekli yapılmasında yarar var.
SEO tek başına yetmez çünkü hemen müşteriye ihtiyacımız var. O zaman SEM yapalım. Bu da Search Engine Marketing, arama motoru pazarlaması. Yani PPC de derler. Tıklama başı ödeme modeliyle reklam vererek arama ağında istediğiniz kelimede öne çıkmanızı ifade eder. Bu sayede “Ankara su tesisatçısısı nerede?”, diye arama yapan bir potansiyel müşteriye 5 dakika sürmeden satış yapmanızı sağlar. Kısa vadede reklam, para harcıyoruz. Sonuçları kısa vadede oluyor ve kazanıyoruz.
Sosyal medya ile trafik elde edebilirsiniz. Ürünlerinizi anlatabilir, hizmetinizi sunabilir, görselleştirebilir, video ile sunum yapabilir, webinar ve gruplar ile kitle toplayabilir, sosyal medya trafik reklam kampanyalarındaki site, ürün ve hizmet bağlantılarınızla trafik sağlayabilirsiniz.
Potansiyel müşterileri kendinize uzun ve kısa vade hedefli çalışmalarınızla organik, sosyal, satın alınmış sonuçlarla müşterilere çevirebilirsiniz.
Yeni bir siteye trafik çekmenin en kolay yolu SEM/PPC. Hızlı sonuç elde edersiniz. Farklı kelimeleri test edersiniz. Başlıklarınız, sloganlarınızı sunulur ve test edilir, fiyat ve ücret yaklaşımlarınızı belirlemenizi de sağlar. En iyi dönüşüm sağlayan kelimelerinizi de, ürünleri de öğrenebilirsiniz. Sitenizde kullanırsınız bunları sonraki zamanlarda. Bu da SEO’ya ve  sosyal medyaya katkı sağlar.

5 – Dijital iz ve itibar artışına ihtiyacımız var

Günümüzde alanınızda otorite olmanız çok önemli. Eskiden de önemliydi aslında. İşler dijitale kayınca yol yordam değişse de amaç, sonuç ve bunların metotları aynı kalıyor. İnsanlara her yerde, düzenli olarak ve alanınızla ilgili yardımcı olun. Sorunları çözün, soruları cevaplayın, katkıda bulunun, ücretsiz araçlar, toplanacakları etkinlikler, toplanıp konuşup tartışacakları platformlar sunun. Ama sitenize bağlantı vermeyi unutmayın.

SEO’da, SEM’de, sosyal medyada faydasını fazlasıyla görebileceksiniz.
● Ücretsiz uzman içerikleri sunun. Video, makale, infografik, ses kaydı. Sosyal medya
ve makale dizinlerinde, dergilerde sunun bunları.
● Arkadaşına yolla ve paylaş özelliğini sitenizde aktif edin.
● Forumlarda, sosyal ağlarda kendi hedef pazarınızda gezerek aktif sektör uzmanı haline gelin.
Yeni okuyucular, araştıran kişiler potansiyel müşteriniz olur. Müşteriye çevirirsiniz sonra.

6 – Yaptığımız çalışmaları takip etmeye ihtiyacımız var: E-posta, SMS, Telefonla Arama

Organik ve satın alınan sonuçların ardından elde ettiğimiz kitleyi kendimize bağlamamız lazım. Aşık etmeyeceğiz. Ama o raddeden bir önceki aşamaya geçmeleri gerekli. Bu sayede sadakatli müşterilerimiz olsun.
Bir veritabanı/liste oluşturmamız gerek. Sosyal medyanın takip etme özelliği bunu sağlıyor. E-posta toplayabiliriz ek olarak ayrıca. E-postalarını alabilmemiz için bir avantaj sunmamız gerekli. Satışların büyük çoğunluğu bu e-postalarını aldığımız kişilere yolladığımız bültenler sağlayacak.
● Bunu zaten insanlar istiyor.
● Ömürlük ilişki kurabilirsiniz.
● Yanıtlar ölçülebilirdir.
● Ucuz ve baskı ya da tv’ye göre daha uygundur.
Sitenizi ziyaret ederler. Onlara çok isteyebileceği bir şeyi sunarsınız. Ama epostalarını girmeleri gerekir. E-postalarıyla listenize katılırlar. Her gün, her hafta, her ay, ürün, hizmet tanıtımı, sorun ve çözüm paylaşımları yapıp satışlara yönlendirirsiniz kitlenizi.

7 – Gelirimizi artırmaya ihtiyacımız var: Yukarı satış, arkaplan satışı, çapraz satış

Müşterileri elde etmemiz bir maliyet oluşturuyor. Müşteri edinim maliyeti… Bu maliyeti düşürmek karımızı artırmak demek.
Müşterilere bir defadan daha fazla satış yapmamız gerekir. Bu da müşterinin yaşam boyu değerini artırmaktır. Şirketin batmasını engeller. Büyümesini sağlar. Pazarlamadaki en önemli stratejiler bunu geliştirmek içindir.
Sizden alışveriş yapanlar memnun kalırsa tekrar alışveriş yapar. Bunun oranı %36’da kalıyor son araştırmalara göre. En zoru ilk satışı yapmaktır zaten. Çorap söküğü gibi gelir gerisi. Satış yapıp tekrarlayamıyorsanız ya sorun sizde ya üründe ya hizmetinizde… Umarım sizde değildir. Çünkü bütün mesele sizle başlıyor. İlk satışı yaptıktan sonra; yukarı satış yapabilirsiniz, çapraz satış yapabilirsiniz veya arka plan satışı yapabilirsiniz. Yukarı satışla telefonun aksesuarlarını ve kılıflarını, çapraz satışla belki mutfak ürünlerini, arka plan satışla fırsat ürünlerinizi ve özel tekliflerinizi özel temasla ulaşarak satabilirsiniz.
Peki o zaman:
● Orijinal satışı tamamlayan ürünleri satın alanlara önerin. Amazon’un yaptığı gibi…
● Dijital sadakat kuponlarını müşterilerinize, tekrar ziyaret edip satın almaları için
sunun. N11’in yaptığı gibi…
● Satın alan kişilere, teşekkürler sayfasında alakalı ürünler sunun.
● Gittigidiyor’un yaptığı gibi, belirli bir limitin üzerinde alışveriş yapanları özel bir kulübe dahil edin.
● İnsanları alışveriş yaptıkları için ödüllendirin.
● Arkadaşlarını davet ederlerse de ödüllendirin. Dostlarının başımız üstünde yeri var.
Sonuç
Online girişiminizi kurmak için ürün/hizmete ihtiyacınız var. Bu çözülmeyen bir sorunu çözebilir. Veya bir sorunu başkalarından daha iyi çözebilir.
Markalama yapmanız, ayırt edilir olmanız gerek. Logo, isim, dijital varlıklar, karakter, basılı varlıklar, tescil ve patent şeklinde gider…
Resmileşmeniz gerek tabii. Her devletin kendi kanunu ve yönetmelikleri var. Vergi dahilinde yasal haklarınız olacak. Bu bir şart…
Muhasebeciye ihtiyacınız var. Resmi, finansal, sigorta ve vergi işlerinizi yürütecektir.
Dijital varlıklara ihtiyacınız var. Dükkan yerine veya dükkana ek olarak işletmenizin dijitalde var olması gerekli. Web sitesi en basitinden bir ihtiyaç. Pazarlama ve reklamcılık için de ihtiyaçlarınız var yukarıda ifade ettiğim gibi.
Pazarlama, reklamcılık ve iletişim faaliyetlerinize ihtiyaç var. Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz için, düzenli ve sürekli çalıştığınızda kazanırsınız.
Otorite ve bilinirliğe ihtiyacınız var. Sektörde bilinen bir marka, marka yüzü olanlar daha çok kazanırlar.
Şirketiniz/girişiminiz için kullanacağınız araçları da belirleyin. Başlangıçta ücretsiz seviye/araçlar ile başlarsınız, kazandıkça paralı sürümlere geçersiniz. Tercihinizi Türkiye’den çıkan araçlardan yana kullanınız önce.
Detaylar için kervan yolda düzülür diyelim. Bir işin tüm süreçlerini her bir ayrıntısıyla öğrenip ben bu işe gireyim demeniz hayatınızdan 15 yılı alır. Kendi tecrübemle söylüyorum. Ve hala muhasebe ve finans, adli ve vergi işlemlerinde eksiklerim var. Hatalarımı fark ettim. Sizlerle paylaşmak adına da bunu yazıyorum. Ürünü/hizmeti bulduktan sonra atağa geçip, adım adım çalışmalarınızı uygulayın. Başarıya eninde sonunda ulaşacaksınız. Yardım almaktan çekinmeyin, işi başkalarına yaptırmaktan çekinmeyin!
Twitter’dan beni ve Pazarlama Türkiye’yi bahse alarak soru sorabilirsiniz, konu hakkında
konuşabilir, tartışabiliriz. Eksiklerim varsa veya düzeltmeniz gerekenler varsa yoruma da
yazabilirsiniz. Memnun olurum. Teşekkürler okuduğunuz için.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir