23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

İçerik Pazarlaması ve Örnekleri

Content marketing, Türkçe adıyla içerik pazarlaması, son dönemin en yükselen pazarlanma trendlerinden birisi. Öyle ki artık iş ararken karşımıza içerik editörlüğünden, görsel içerik düzenleyiciliğine, içerik uzmanlığına binlerce iş ilanı çıkıyor.

Peki hepimizin duyduğu, bir şekilde aşina olduğu içerik pazarlaması tam olarak nedir?

Content Marketing yani içerik pazarlaması ; markaların, şirketlerin çevrimiçi platformlar üzerinden yazı, ses, fotoğraf, video, grafik ve inografikler ile hazırlanan içeriklerle hedef kitlenin dikkatini çekerek, marka ve şirketler ile tüketici arasında bağ kurulmasını, bilinirliği ve satışları arttırmayı amaçlayan yeni nesil pazarlama türüdür.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

1)Hedef Kitleyi Belirleyin.

Ürününüz, markanız ya da insanlara neyin ulaşmasını istiyorsanız, içeriğini her ne olursa olsun hedef kitlesine uygun yapmanız gerekir. Bu durumda sizin için en önemli ve öncelikli şeylerden biri hedef kitlenizi ve hedef kitlenizin ihtiyaçları ile ilgisini çekecek şeyleri analiz etmektir.

2)Basit Olun.

Neredeyse tüm pazarlama stratejilerinin yapıtaşı “basit ve anlaşılır” olmaktır. Tanıtımınızı, reklamınızı, pazarlamanızı tüketiciyi yormadan yapmak size çok şey kazandırır.

3)Rakip Analizi Yapın.

Gelişen ve değişen dünya düzeninde, rekabet artık her geçen sene değil her saniye artıyor. Neye sahipseniz ve neyi pazarlayacaksanız, önce rakiplerinizi analiz edip, kendinizi farklılaştırın.

4)Özgün İçerikler Üretin.

Etrafınızda binlerce içerik örneği olduğundan, her ne kadar zor olsa da kendinize “has” olmak için elinizden geleni yapın.

5)Sosyal Medya Kullanın.

Tüm veri tartışmaları, korkular bir yana sosyal medya elimizdeki en güçlü kanallardan biri. Ondan korkmak yerine, onu kullanmayı en iyi şekilde yapmak şu an için en doğrusu. Milyonlarca insanı aktif bir biçimde aynı yerde bulma şansını ne yazık ki başka hiçbir ortam sağlamıyor.

İçerik Pazarlaması Örnekleri

 

1) Four Seasons Otelleri- Four Seasons Magazine

Four Seasons Otellerini içerik pazarlamasında hedef kitlesini iyi tanıyarak; lüks kullanıcılarına yönelik tasarımlar yapmış. Ayrıca spa’dan yemeğe kadar müşterilerinin ilgisini çekebilecek her ayrıntıyla ilgili basit, pratik, başarılı içerikler oluşturmuş.

2)Coca Cola- Journey

İçerik Pazarlama dendiğinde akla ilk gelen en başarılı markalardan biri Coca Cola. Her kesimden, her yaş grubundan insana hitap eden ve bu büyük hedef kitlesine rağmen çok büyük başarılar yakalaması, Coca Cola’yı başlı başına en iyilerden biri yapıyor.

3)Türk Hava Yolları- İnovasyonla Uçuyoruz

Her ne kadar sonuçlanmış olsa da, insanları  pazarlamasına dahil eden bu çalışmada Türk Hava Yolları, operasyonları hakkında geliştirilen en inovatif fikre ve bu fikrin sahibine, bu minik çalışma ile San Francisco seyahati hediye etti.

İçerik Pazarlaması ile İlgilenenler, Merak Edenler İçin 4 Kitap Önerisi

1)Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları -Ann Handley&C.C. Chapman

2)Rakibini Yere Ser – Gary Vaynerchuk

3)Herkes Yazabilir – Ann Handley
4)Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız? – Gary Vaynerchuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir