Nissan Suudi Arabistan’lı Kadınlara Araba Kullanmayı Öğretiyor

ds-damat

Nissan Suudi Arabistan’lı Kadınlara Araba Kullanmayı Öğretiyor

Bilindiği üzere, kısa bir süre önce Suudi Arabistan kadınların araba kullanma yasağını kaldırdı ve geçte olsa kadına bir hak tanıdı. Devamının gelmesini istediğimiz hak edilen özgürlükleri bir yana bırakırsak, elbetteki toplum daha doğrusu toplumun erkek üyeleri, bu yasakların kalkmasına hemen alışamadı.

Diğer taraftan kadınlar bu konu hakkında çok heyecanlı. Bu durum araba markalarının da yeni çalışmalar yapmasına sebebiyet verdi. Çok güzel reklamların haricinde, Nissan yaptığı pr çalışmasıyla, Suudi kadınların yanında yer alan bir duruş sergiledi.

Baskıcı bir ortamdan çıkan, içlerinde heves olan ama erkeklerin karşı duruşları nedeniyle araba kullanmayı öğrenmekten çekinen kadınlar, Nissan Orta Doğu’nun TBWA/RAAD ile ortaya çıkarttığı #SheDrives kampanyasıyla şaşırdılar. Kampanya doğrultusunda Nissan, otomobil kullanmayı isteyen kadınlardan bazılarını ders vermek için çağırdı, fakat bir sürprizle. Sürücü koltuğuna oturan kadınlar, çekindikleri eşleri, babaları ya da erkek kardeşlerini yani kısacası öğretmen olmayacağını düşündükleri erkek akrabalarını yanlarında gördüler.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; “Bizim dinimiz, hiçbir zaman kadınların erkeklerden geri kalmasını emretmemiştir. Allah, kadınların ve erkeklerin birlikte bilim ve kültür sahibi olmalarını emreder.” Şeriatla yönetilen Suudi Arabistan’ın kadınlara hak ettikleri değer ve hakları hız kesmeden verdiği, erkeklerin kadınlara desteklerini kesmediği bir sürü haber görmek dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir