Niş Pazarlama (Niche Marketing) Nedir ?

ds-damat

Niş Pazarlama Nedir ?

Niş Pazarlama ; ihtiyaç olan bir ürünün veya hizmetin potansiyel müşteri olduğu düşünülen belli bir hedef kitleye pazarlanmasına yönelik olan bir market stratejisidir. Her bir ürün Niche Marketing ‘e göre tanımlanabilir.  Daha spesifik bir kitleye hitap eden bir Niche marketing anlayışında fiyatlar, çok daha büyük kitlelere hitap eden Mass Marketing‘ e göre daha yüksektir.

İlk olarak Niche Marketing ( Niş Pazarlama ) stratejisinden şöyle bir sonuç çıkarılabilir. Büyük şirketler ürünlerini ve hizmetlerini kaliteli, fiyatlarını düşük tutarak çok fazla kitleye ulaştırabilirler. Ancak daha ufak şirketler yaşamlarını sürdürebilmek için başka şirketlerin arasından sıyrılmak zorundadırlar. Bunun için var olan bir ürünü veya hizmeti, yeni ve değişik fikirlerle potansiyel müşteri karşısına çıkarmaları gerekir. Piyasada da bulunmadığından dolayı fiyat koyabilme fırsatı tamamen fikri ortaya atan üreticide olacaktır. Ve ayrıca küçük şirketlerin bu ürün veya hizmetlerleri duyma şansı çok azken, büyük şirketler çok fazla üzerinde bile durmayacaklardır.

Mesela bir temizlik şirketinin, müşterisine temizlik hizmeti önermek yerine sadece panjur temizleme hizmeti gibi bir hizmet sunması Niche Marketing‘ e örnektir.

Buradaki tek dikkat edilmesi gereken, alıcısının çok olduğu ve hızla gelişen bir pazarda daha önce herhangi bir üreticinin uygulamaya geçirmediği bir fikri ortaya atmak ve uygulamaktır.

İkinci olarak çıkarılaracak sonuç yani Niche Marketing’ e diğer bir örnek de; bir otomobil firmasının bir yandan her kesimin alabileceği, uygun fiyatlarda araçlar üretmesi Mass Marketing‘ e örnekken  diğer yandan da sadece belli bir kesimin alabileceği pahalı ve lüks araçlar üretmesi ise Niche Marketing‘ e belirgin bir örnektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir