E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Netflix Gizli Kodları

Netflix’in Hikayesi, Kurulma ve Büyüme Aşamaları

Günümüzün en çok talep gören hizmetlerinden birisi olarak Netflix 200’den fazla ülke içerisinde izlenen ve 125 milyon üyesi olan bir dijital arşivdir. İçerisinden yüzlerce film ve dizi seçeneği yer almakla birlikte, internet üzerinden eğlence hizmeti vermektedir. Netflix kurulumundan bu yana başarılı bir strateji izleyerek büyük bir marka haline gelmiştir.

Netflix’lin Kurulması ve Büyümesi

Netflix 1997 senesinin ağustos ayında yazılımcı Marc Randolph tarafından, Kaliforniya’nın Scotts eyaletinde kuruldu. Tam da bu dönemlerde DVD çok yeniydi ve DVD’ye olan taleplere bakarak şirket kuruldu. Bu şirket başlarda yalnızca DVD satışı ve kiralama üzerinden hizmet veriyordu. Böylelikle film izlemek isteyen herkes film dükkanına gitmek yerine Netflix’ten DVD alarak kargolarını beklediler. İlk zamanlar filmler oldukça düşük kira bedelleri üzerinden alınıyordu. Ürünlerin kargo ücreti de alıcıya aitti ancak bu sistem zamanla değişime uğradı.
1998 senesinde internet sitesi ile hizmet vermeye başlayan Netflix bu web sitesi ile bazı anketler ve testler yapmaya başladı. Böylelikle izleyici kitlesinin beğenmekte olduğu yapımları ve genel olarak ilgi gören kategorileri tespit etti. Daha sonra ilgi gören yayınlar üzerinden bazı paketler satışa sunuldu. 2000 senesine gelindiğinde şirket başka bir
boyuta taşındı. Aynı zamanlarda CineMatch adlı servisle anlaşma yapıldı ve bu anlaşma ile kullanıcıların izlediği filmlere puan vermesi sağlandı. Bu puanlama sistemi de analiz oluşturma açısından fayda getirdi. Böylelikle kullanıcıların hangi yapımları beğenip beğenmediği konusunda fikir edinildi. Beğenilen ürünlere göre yeni öneriler sunuldu.
Bu esnada yine 1998 senesinde film başına ödenmesi gereken ücretler öncelikle 4 film için tek ücretlik olarak değiştirildi. Daha sonra ise aylık olarak sınırsız film izleme hizmeti ile ücreti 19,95 dolara alındı. Kargo ücreti yine kullanıcılara ait olarak bırakıldı. Haftalık 100 DVD kiralama talebi ile Netflix başarılı bir yolda olduğunu herkese kanıtlamayı başardı.

2000 ve Sonrasında Netflix

2000 senelerin başında Netflix için şanslı bir dönem devam ediyordu. İnsanlar film kiralama hizmetlerini oldukça benimsemiş ve kendi ilgi alanlarına göre sunulmakta olan filmleri kiralıyordu. Sabit bir fiyat karşılığında birçok filmi kiralama sistemi çok sevilmişti. 2001 senesi İkiz Kuleler olayından sonra insanlar eve daha çok kapanmaya başladı ve film kiralama hizmetlerinde artış oldu. 2002 senesinde halka açılan Netflix, adını değiştirdi ve “Netflix Inc.” adını aldı. 2005 senesinde ise dağıtım yerlerini büyük sayıda arttırmayı başardı. Kullanıcı ihtiyaçlarına yetişebilmek adına yatırımlarını da arttırdı ve üye sayısı 4.2 milyonu buldu.

İnternetten Film İzleme Devriminin Başlangıcı

2007 senesi ve sonrasında artık insanlar kişisel bilgisayarlarında film izleyebilmekteydi. Kargo sebebiyle bekleme sorununu ortadan kaldırmak için Netflix, internet sitesi üzerinden film ve dizi hizmeti başlattı. Teknolojinin kırılma noktalarından birisi olarak kabul edilen bu hizmet, Netflix’in bugünkü başarılı noktaya ulaşmasını sağladı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir