E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Nedir Bu Real Time Marketing?

Real Time Marketing Nedir ?

Real Time Marketing ya da Türkçeleştirilmiş adıyla “Gerçek Zamanlı Pazarlama”; markaların gündemde yer alan konulara ilişkin yaptığı bir içerik pazarlaması faaliyetidir. Gündemde oluşan ve tüketici tarafından benimsenerek hızlı bir şekilde sosyal medyada konuşulan konular, gerçek zamanlı pazarlama için zemin oluşturur. Markalar ise bunu kendileri ile ilişkilendirdikleri içerik ile birlikte fırsata çevirir ve marka farkındalığı yaratırlar. Güncellik ön planda olan bu taktikte paylaşımların gün değil mümkün ise o an içerisinde yakalanması gerekir; dijital dünyada dün dündür, bugünse yeni bir gün. Bu nedenle paylaşımlarınızı çabuk, markanızın kimliğine uygun, mizahi ve zeki bir dille yapmalısınız. Özellikle sosyal medyada paylaşımlar yapacaksanız çok ciddi bir dil kullanmamanız, samimi ve komik olmanız sizi daha dikkat çekici kılar.

En başarılı gerçek zamanlı pazarlama örnekleri

1-)D&R geçtiğimiz Ekim ayında Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabı üzerine canlı yayında yapılan bir gaf üzerine, Real Time Marketing ile bunu fırsata çevirerek sosyal medyada mesajını dile getirdi ve online reklamlarıyla da destekledi.

2-)Twitter’da #ufoattacktoturkey hashtag’i altında Türkiye’nin çeşitli illerinde oturan kullanıcılar tarafından yapılan UFO paylaşımları, günün en çok konuşulan olaylarından bir tanesi oldu. Ve bunu esprili bir dille fırsata çeviren markalar

 

3-)Tüm Türkiye’de aynı anda gerçekleşen 31 Marttaki elektrik kesintisi, sosyal medyaya da damgasını vurdu. İşte markaların elektrik kesintisi ile ilgili esprili paylaşımları

 

 

4-)Ülkemizde hararetli tartışmalara neden olan çift renk elbiseyi hatırlarsınız. Bu elbise altın-beyaz mı yoksa mavi-siyah mı tartışmaları, elbiseyi hangi renkte gördüğünüze özel analizler yapan içeriklerin girilmesini sağlamıştı. Nescafe ürünlerinin de kendi aralarında paslaştığı bu diyalog başarılı gerçek zamanlı pazarlama örnekleri arasında yerini aldı.

5-)Twitter favorilere alma anlamına gelen yıldız işareti yerine kalp butonunu koyduğu gün, kalpli logosundan torpilli olan Algida; doğru zamanlamayla bulunduğu ülkenin kültürüne ve diline uygun içerik paylaşımı yaptığından başarılı bir pazarlama gerçekleştirdi.

6-)Geleceğe dönüş filminden esinlenen ve esprili bir çalışma ortaya çıkaran Kadıköy Belediyesinin twitter hesabındaki paylaşımına ve Onedio.com’un filmle ilgili paylaşım yapmakla yetinmeyip, web sitesini tamamen bu konsepte göre değiştirmesi örneklerine bir de göz atalım.

7-)21 Haziran(en uzun gün) paylaşımları da yüz gülümseten cinsten hadi bir de onlara bakalım.

8-)Fenerbahçe teknik direktörünün yağmurlu bir günde kendi poşetleriyle ıslak görüntülenmesini ve konuşulmasını fırsat bilen Migros Sanal market uygulamasını öne çıkardı.

9-)Aniden ortaya çıkan ve büyük popülerliğe kavuşan Pokemon Go için hazırlanan gerçek zamanlı pazarlama örneklerine bir de bakalım

10-)Son olarak, Star Wars’ın vizyona girmesiyle ardı arkası kesilmeyen paylaşımlar arasında yine kendine uygun bir pazarlama yaptığı için başarılı olan bir marka da Duracell. Üstelik yıllardır değiştirmediği ayıcıklı reklamından sonra, gündemi bu kadar iyi değerlendirebildiğini görmek kullanıcıları oldukça mutlu etti. Öte yandan Kadıköy Belediyesinden çok başarılı bir gerçek zamanlı pazarlama örneği de en iyiler arasında yerini aldı.

 

Pazarlama çalışmalarının sadece geleceğe yönelik çalışmalardan ibaret olmadığını gösteren real time marketing, anlık paylaşımların etkileşimdeki rolünü de anlatıyor. Tabi bu fırsatları yakalayabilmeniz için sosyal medyada 7/24 aktif olmalısınız çünkü çoğu zaman gündem mesai saatleri içinde değişmiyor. Tabi ki gündemdeki her olay markanızla ilgili olmayabilir fakat bunu evirip çevirip markanıza giydirmekte sizin elinizde. Basit düşünün, özellikle sosyal medyada kullanıcıların baktıklarında şıp diye anlayabilecekleri basit içerikler en iyisidir

3 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir