E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Nedir, Ne Değildir Köşemizde Bugün: Drone

Drone, Türk Dil Kurumu’nun verdiği isim ile uçangöz. Önceden ”Çocukların uzaktan kumandalı, uçabilen oyuncakların yerini aldı.” diyebilirdik. Ancak şu anki durum öyle değil.

Günümüzde fotoğraf, düğün çekimleri yanında gözetlemek, mangal körüklemek için drone kullanan yurdum insanlarımız olsa da artık drone’lar hakkında bambaşka konular üzerine konuşup, Sadettin Teksoy misali bilinmeyenlerin peşine düşeceğiz, hazır mısınız?

Avustralya’da drone’lar yemek ve ilaç sevkiyatı için test ediliyor.

Google ve Google’a ait diğer şirketlerin bir arada toplandığı Alphabet, Wing projesi kapsamında Avustralya’nın kırsal bölgelerinde yaşayan insanlara yemek ve ilaç sevkiyatı yapacak drone’ları test ediyor.

Alphabet, drone teslimatlarını test eden ilk kuruluş değil. Women on Waves adlı sivil toplum kuruluşu, kürtajın yasak olduğu Polonya’da yaşayan, hamileliklerini sonlandırmak isteyen iki kadına Almanya’dan kürtaj hapı göndermişti.

Aralık ayında ise Amazon, Prime Air girişiminin bir parçası olarak İngiltere’deki ilk uçak sevkiyatını tamamlamıştı.

Dubai’de drone taksiler test edildi.

Son zamanlarda ilk “Yapay Zekadan Sorumlu Devlet Bakanı” atamaları ve “Uzay Şehri” ile kendinden söz ettiren Dubai, “drone taksi” uygulamasını bu yıl başlatmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında, Ehang şirketi tarafından yapılan drone taksi test edilmeye başlandı. Şimdilik bir kişiyi taşıyabilen drone taksi tamamen elektrikle çalışıyor

İlk resmi drone yarışları Adana’da yapılacak.

Türkiye Hava Sporları Federasyonu yetkisi ile Drone Yarışçıları Spor Kulübü’nün düzenlediği yarışlarda 40 profesyonel pilot, tasarım ve montajlarını kendilerinin yaptığı drone’lar ile Adana’da yarışacak.

Hız ve manevra kabiliyeti yüksek, tamamen kumanda yeteneğine dayalı olarak tasarlanan araçların yer alacağı yarışlarda dereceye giren pilotlar, Türkiye’yi yurt dışında temsil edecek.

Drone’lar güvenlik sektöründe yer alıyor.

İngiltere’de Direct Line adlı sigorta şirketi, kişinin hareketlerine duyarlı olan ve uygulama ile kontrol edilen bir prototip filosu oluşturmak üzere drone uzmanlarıyla ortaklık kurdu.

Sokak lambalarının eksik olduğu karanlık sokaklarda aydınlatma sağlamak üzere tasarlanan fleetlights mobil uygulaması, yolculuğunuzu gps konumunuzu kullanarak ayarlamanıza olanak tanır. Bir nevi uçan bir sokak lambası işlevi gören drone, kullanıcıların çağrısı üzerine gelerek yol boyunca onlara eşlik ediyor.

DHL ise Meksika ve Brezilya’daki tesis ve varlıklarının hırsızlık ve doğa koşullarına yönelik takip edilmesi amacıyla güvenlik izlemelerini drone’lar ile yapıyor.

Savunma sanayide ilk yerli “kamikaze drone” serisi üretildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na sistem mühendisliği, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi, lojistik destek hizmetleri veren Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM), taktik çarpıcı, sabit kanatlı “Alpagu”, iki döner kanat “Kargu” ve yapay zekalı gözetleme yapan “Togan” olmak üzere üç drone geliştirdi.

Hafif ve genellikle tek bir asker tarafından işletilebilen drone’ların, ilk özerk istihbaratlı uçaklar olarak kullanması planlanıyor.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, drone serileri için fikir arıyor.

Pentagon, bu ayın başlarında başlattığı “Drone Sprints” projesi için savaş olduğu takdirde yüzlerce insansız hava ve yer üstü aracın konuşlandırılması ve kontrol edilmesi için insanları, çözümler üretmeye çağırıyor.

Kentsel ortamlarda çeşitli görevleri yerine getirmek için 250’den fazla robot veya drone’ların yer alacağı gelecekteki küçük birlik piyade kuvvetleri öngörülüyor.

Görev almak isteyen her kişi, fiziksel ve sanal ortamlarda sürü teknolojileri için açık bir mimari tasarlamak, geliştirmek ve dağıtmakla görevli bir sürü sistemde görev yapacak.

Drone’ların iyice yayılması en büyük sorunu da beraberinde getirdi: Mahremiyet. Bu yüzden hükümetler drone kullanımını sınırlandırmaya çalışıyor. Hollanda’da ticari amaçlı uçuş yasağı bulunurken, Hong-Kong’da yalnızca gündüz uçuşlarına müsaade ediliyor.

Türkiye’de, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlediği Uçuşa Yasak Bölgeler, Uçuş Şartları ve Alan Gereklilikleri şeklindeki başlıklarla belirlenmiş maddelerine uymak ve oturduğunuz bölgedeki müdürlüklerden gerekli izinleri almak gerekiyor.

Business Intelligence’ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre ise, drone sektörünün özellikle savunma sanayinde kullanımının hızla artacağı, 2024 yılında toplam pazarın 12 milyar doları geçeceği öngörülüyor. Bunun en az 3 milyar dolarlık payını tüketici ürünü olarak kullanılan drone’ların oluşturacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir