E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Native Advertising ( Reklam ) Nedir ? Örnekleri Nelerdir ?

Native Advertising Nedir?

Reklamcılık dünyası içerisinde adını sıkça duyduğumuz kavramlardan birisi native advertising olduğunu söyleyebiliriz.  İngilizce bir terim olarak bilinen native advertising, Türkçe anlamıyla doğal reklamcılık olarak biliniyor. Doğal reklamcılık, son yıllarda reklam sektörünün yükselen trendi olmayı başarmıştır. Özellikle bu reklam tekniğini daha çok dijital reklam ajansları daha fazla kullanmaya başladı. Bunun nedeni ise reklamı daha keyifli hale dönüştürüyor olması denilebilir. Firmanın markasını eğlenceli içeriklerle tanıtarak kullanıcıların akıllarında yer etmesi amaçlanıyor. Ürün ve hizmetleri kurgulama yöntemiyle tüketicilere sunan bir reklam türüdür. Native advertising benzerlik gösteren yanlarına göz attığımız zaman ise viral pazarlama ve içerik pazarlamasıyla hemen hemen aynı şekildedir.

Doğal reklama başvurulduğunda dikkat edilmesi gereken önemli bazı hususlar bulunuyor. Hedef kitleye doğrudan etkileşim kurmayı başarabilmelidir. Sadece bununla sınırlı kalmayarak kullanıcılara markayı doğal yollarla anlatması gerekiyor. Hedef kitleyi avcunuzun içerisine aldığınız zaman hem marka sadakatini yaratmış olacak hem de hedef kitlenizle istediğiniz etkileşimi en güzel şekilde yakalamayı başaracaksınız. En son yapılan araştırmalar neticesinde ise display, banner gibi reklamlardan daha fazla uzaklaşıldığı görülmeye başlanmıştır. Firmalar, bünyesine çekmeye çalıştığı hedef kitleyi reklam algılarıyla başarabiliyor. Hal böyle olunca da doğrudan tüketiciye ulaşıldığında satışa dönüştürme yahut marka bilinirliği ortaya çıkmaya başlıyor. Marka bilinirliğini ön plana çıkarma işlemi doğal reklamcılıkta olmazsa olmazlardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Native Reklam Nedir?

Native reklam, ürün ve hizmet tanıtımı yaparken reklam havasından uzak olmayı amaçlayan bir türdür. Bu reklamcılığa soyunacak firmalar, hedef kitleye bir reklam algısı sağlıyor imajından uzak durması gerekir. Reklamın daha doğal yüzünü ortaya koymayı amaçlayan native reklam, her geçen gün daha fazla firmaların ilgisini çekmeyi başarıyor. Kafanızda kurduğunuz reklamın mutlaka site diline ve hedef kitlenin algılayacağı içeriğe uygun olması gerekir. Yayın yapılan konularla ilgili olarak doğal gözükmesi sağlanmaya çalışılmalıdır. Web sitesinin içerikleri oluşturulacağı varsaydığımızda sanki normal bir içerikmiş gibi kullanıcılara sunuluyor olması önemli bir konudur.  Native advertising uygulamasında geleneksel banner reklamların uygulandığını belirtmemiz gerekiyor.  Doğal reklamcılıkta en az diğer reklamlar kadar doğallığını kaybetmeden yapıldığı taktirde işe yarar sonuçlara sizleri ulaştırabilir. Fakat burada önemli olan doğallık ibaresinden kesinlikle uzaklaşmamanız olacaktır.

Doğal reklamcılık, internet erişimin sorunsuz olarak yapıldığı hemen her yerde kullanılmaktadır. Daha çok firmaların kullanmış olduğu yerler arasında web siteleri bulunuyor. Fakat web sitelerde doğal reklamcılığa başvurulduğu zaman belirli kalite standartlarında olmasına dikkat edilmesi gerekir. Doğal reklamcılığın uygulama alanları oldukça geniştir. En sık tercih edilen alanları içerisinde video, makale, oyunlar, test ve sosyal medya paylaşımları yer alıyor diyebiliriz.

Native Advertising Örnekleri

Native advertising ile ilgili olarak çalışmaların oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Dijital pazarlama içerisinde önemle yer alan doğal reklamcılık, hedef kitleye daha kolay yoldan ulaşabilmenize yardımcı oluyor. Kullanıcılara hem farklı hem de yaratıcı şekilde çalışmalar sunuyor. Kullanıcılar ile daha yakın bir ilişki kurmak istiyorsanız o halde doğal reklamcılığa başvurmanız gerekir.

Yukarıda görmüş olduğunuz doğal reklamcılık alanına giren çalışmalardan birisidir. Toplamda 3 tane banner bulunuyor. Kullanıcılar 3 ayrı banner reklamı görebilme şansına sahip oluyor. Bunu yaparken içeriğin bozulmasına izin verilmemiştir.

Gazetecilik sektöründe de doğal reklamcılığı görebilmemiz artık daha mümkün hale dönüşmeye başladı. Yukarıda gördüğünüz doğal reklamcılık örneklerinden bir diğeridir. Toplamda her ne kadar 5 haber başlığı yer almış olsa da ikisi ürün tanıtımıdır. Markayı öven yazılardan oluşmuştur. Sadece internette bu gibi doğal reklamcılık uygulaması yer almıyor. Doğal reklamcılığı televizyon dünyası içerisinde bile görebilmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir