g1

Mutluluğu Tasarlayabilir Miyiz? Şirketlerde Çalışan Mutluluğu Nasıl Tasarlanır?

Kurumsal şirketlerde düzenlediği “Mutluluk Tasarımı Atölyeleri” ile kısa zamanda markasını büyüten ve son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz Mutluluk Tasarımcısı Gizem Dağ ile “Mutluluk Tasarımı” üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kendisi benim gibi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu genç bir iletişimci. Bir yandan iyilik ve iyiliğin yayılması konusu üzerine doktorasını yaparken bir yandan da mutluluk kavramı üzerine inşa ettiği kendi markasını büyütmeye çalışıyor.

Mesleğini Mutluluk Tasarımcısı olarak tanımlayan Gizem Dağ, on yılı aşkın kurumsal hayat tecrübesinden sonra kendini özdeşleştirdiği mutluluk teması üzerine şirketlerde eğitimler veriyor, atölyeler düzenliyor, çalışan mutluluğu üzerine iç iletişim stratejileri geliştiriyor hatta mutluluğun nasıl tasarlanabileceği üzerine bireysel ve kurumsal danışmanlıklar veriyor. Öyle ki son dönemlerde birçok şirket, çalışanlarının mutluluğu için onun kapısını çalıyor. Hatta onun uyguladığı Kahkaha Yogası Atölyeleri’nin bağımlısı oluyor, yılda birkaç kere aynı şirketlere sadece kahkaha yogası için gittiğimi biliyorum diyor.

g2
Gizem Dağ – Mutluluk Tasarımcısı

Mutluluk Tasarımcısı Gizem Dağ ile neler konuşacağız?

Mutluluk planlanabilir ya da tasarlanabilir mi? Mutluluğumuzu özellikle iş yaşamında nasıl tasarlayabiliriz? Mutluluğumuzu tasarlarken nelere dikkat etmeliyiz? Mutluluk Tasarımcısı kimdir ve neler yapar?

Gizem, öncelikle seni tanımayanlar için bizlere kendinden, kariyer yolculuğundan biraz bahseder misin?

1986 yılı İzmir doğumluyum. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Lisans Bölümü’nden mezun oldum ve ardından aynı üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Yine aynı bölümde doktora eğitimime devam ediyorum. Doktora tezimde “İyilik ve İyiliğin duyurulması” konusunu çalışıyorum. 15 yıl boyunca profesyonel hayattaydım. Kariyerime, telekomünikasyon sektöründe Satış Sorumlusu olarak başladım ardından yolculuğuma eğitim sektöründe Halkla İlişkiler Yöneticiliği ve Eğitmenliği ile devam ettim.

15 yıl boyunca profesyonel hayattaydım. Kariyerime, telekomünikasyon sektöründe Satış Sorumlusu olarak başladım ardından yolculuğuma eğitim sektöründe Halkla İlişkiler Yöneticiliği ve Eğitmenliği ile devam ettim. Enerji sektöründe Kurumsal İletişim Müdürü olarak uzun yıllar görev aldım en sonda tekstil ve moda sektöründe Grup Kurumsal İletişim Müdürü pozisyonunda görev yaptım.

Kurumsal hayatı bırakanlardansın. Kendi işini kurma ve Mutluluk Tasarımcısı olma serüvenin nasıl başladı?

Kişisel dönüşüm, gelişim, pozitif psikoloji ve iletişim alanında çok sayıda eğitim ve sertifika programına katıldım, 2013 yılında Association for Coaching’in profesyonel koçluk eğitimi ve 2015 yılında İstanbul Üniversitesi Liderlik ve Yöneticilik Programı’nı tamamladım. 2020 yılındaysa “Happiitude India & Berkeley Institue of Well Being, California” tarafından ‘Mutluluk Koçu ve Eğitmeni’ unvanımı aldım. Aynı zamanda The International Coaching Federation (ICF) / CCE onaylı Mutluluk Koçluğu ve Liderliği eğitimini tamamladım. Dr. Madan Kataria’nın Kahkaha Yogası Lideriyim.

2005 yılında çalışmalarına başladığım “Mutluluk Tasarımcısı” markam ile İçsel İletişim ve Mutluluk alanında gerek akademik gerek ise düzenlediğim söyleşiler, mutluluk atölyeleri, eğitimler ve danışmanlıklar ile hayat amacımı gerçekleştirmeye devam ediyorum.

Peki mutluluk gerçekten planlanabilir ya da tasarlanabilir mi?

Başkalarının yaşamlarında kendi öz değerimizi kullanarak yarattığımız etki, sadece kelimelerle değil, eylemlerimizle de onlara ilham vererek hayallerinin peşinden gitmeleri için motive ederiz.  Peki bu ilhamı kendimize oluyor muyuz? Kendimizi ne kadar seviyoruz? Gereken sevgiyi ve özeni koşulsuzca verebiliyor muyuz? Bize nelerin iyi geldiğini biliyor muyuz ve bunları ne sıklıkla uyguluyoruz? Hayatı doyasıya yaşasaydık dünyamızda neler değişirdi? İşte bu soruların yanıtlarını düşündüğümüz ve mutluluk reçetesi beklemeden bize iyi gelenler ile kendi mutluluğumuzu planlayabilir, tasarlayabiliriz.

g3

Mutluluğu tasarlayamaya nasıl ve nereden başlayacağız?

Her birey harika ve eşsizdir ve her birey yaşamlarının farkında oldukları ya da olmadıkları, üzerinde düşülmeye değer bir senaryosu vardır. Yaşamlarına ilişkin bilinçli farkındalığı yakalamalarına, farkındalıkları çerçevesinde bir daha iyi hissederek yaşamla ilgili duyarlılıklarını geliştirmelerine, kendi yaşamlarına ilişkin senaryolarındaki engelleri ve fırsatları görebilmelerine, yapabileceklerinin yol haritasını çizerken, yapamayacaklarını kabullenmelerine hayata karşı umutlarını ve motivasyonlarını tazelemelerine yaşamlarına ait seçimlerinin sorumluluğunu üstelenebilmeleri konusunda cesaretlenmelerine destek olmayı hedefleyen mutluluk yolculuğudur. Unutmayalım, mutlu olmak çok basit!

Kendini mutluluk kavramına adamış birisin. Mutluluk Tasarımcısı olarak da mesleğini sürdürüyorsun. Bize biraz mesleğinden söz eder misin?

Mutluluk, tüm koşullara rağmen bize iyi gelen şeyleri yapma halidir. Umudumuzu kaybetmemek ve kaosa, pandemiye,  olumsuz durumların karşısında umudumuzu kaybetmeden ve iyi hissettiğimiz anları çoğaltarak yaşam sevincimizi artırarak mutluluk seviyemizi yükseltebiliriz.

Her bireyin mutluluğu kendisine özeldir ve bunu sadece hatırlaması gerekir elbette tasarlanabilir ve öğrenebilir bir haldir mutluluk, kendi hayat yolculuğumda bana iyi gelenleri keşfederken geleceğin meslekleri içinde gördüğümde Mutluluk Tasarımcısı mesleğinde kendimi gördüm ve önce kendi mutluluğumu tasarlamakla başladım.

Mutluluk Tasarımı ile bireyler ne kazanır?

 -Kendini daha iyi hisseder

 -Mutluluk değerlerini keşfeder

 -Yaşamından şikâyetçi ise kontrolü eline alır

 -Mutluluk yolculuğunu tasarlar

Mutluluk Tasarımcısı Neler Yapar?

-Mutluluk Tasarımı Atölyeleri (20 farklı içerik)

-Daha İyi İletişim Nasıl Mümkün? Eğitimi

-Yenilik Zamanı; Kendini Keşfet! Eğitimi

-Mutluluk Söyleşisi

-Kahkaha Yogası Atölyesi

-Kurum içi İletişim Danışmanlığı

-Kurumsal ve Bireysel Mutluluk Danışmanlığı

yeni yil

Özellikle şu şıralar yeni yıla hem çalışanların hem de şirketlerin mutlu girebilmesi için mutluluk tasarım atölyeleri, kahkaha yogaları,  mutluluk üzerine söyleşilere davet ediliyorum. Mutluluğun iyileştirici bir gücü olduğuna çok inanıyorum bu yüzden mutluluğu yaymaya devam edebileceğim her türlü projede yer alacağım.

Zaman ayırıp sorularımı yanıtladığın için teşekkür ederim, bir sonraki söyleşide Kahkaha Yogası’nı konuşalım isterim, bir hayli övülen kahkaha yogasında katılanların bittikten sonra bile saatlerce gülmeye devam ettiğini duydum.

Asıl ben teşekkür ederim, çok özet ve keyifli bir söyleşi oldu. Mutluluğa dair her konuda ne zaman isterseniz konuşabiliriz, sonuçta platform olarak söyleşi yapmanız bile mutluluğun ve mutluluk tasarımının yayılmasına bir vesile. Görüşmek üzere.

Mutluluk tasarımı üzerine Gizem Dağ’dan danışmanlık ya da çalışanlarınız için atölyeler almak isterseniz kendisine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.  

https://www.mutluluktasarimcisi.com/

https://www.instagram.com/mutluluktasarimcisi/

Bir sonraki röportajda görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir