E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Starbucks

Müşterilerine Önce Güven Satan Marka: Starbucks

Günümüzde dünyanın çoğu yerinde kahve içmek isteyen insanlar Starbucks’ı seçiyor. Sesebi ise Starbucks güveni! Starbucks’ı görünce çoğu insan güven duyuyor çünkü bilindik lezzet her zaman tercih konusu oluyor. Dünya üzerinde yetmiş beş ülkede yirmi altı bin şubesi bulunan Starbucks, en kaliteli kahve zinciri olurken cirosunu da her geçen gün artırmaya devam ediyor. Peki bu güven duygusu nereden geliyor?

1. Fiyat Aralığı Yelpazesinin Genişliği 

Aslında  en büyük avantajı fiyat aralığı olan Starbucks’ta kahve fiyatları, kafelerde satılanlardan çok da farklı değil. Hatta kafeye göre daha düşük fiyatlı kahveler de mevcut. Üstelik çok daha lezzetli. En azından bir kafede fiyatını bilmeden kahve isteyip sonra şaşırmak yerine fiyatı görerek seçim yapmak kahve severlere daha cazip geliyor. Her bütçeye göre kahve bulunan Starbucks bu sayede çok müşteri kazanıyor.

2. Tatlı Menüsü ve Atıştırmalıkların Olması

Sadece kahve zinciri gibi görünse de yiyecek menüsüne de yer vermesi Starbucks’ın avantajlarından biri. Hatta bu yiyecek menüleri dışına Starbucks logolu termos,fincan gibi ürünlerin satışının da olması kahve severlerin dikkatini çekiyor ve tercih sebebi olabiliyor.

3. Her Yerde Aynı Lezzetin Olması

Her Starbucks’ta aynı lezzette kahve içilebiliyor olması müşterilere tanıdıklık hissi veriyor ve güven oluşturan unsurlardan biri oluyor. Sadece lezzet değil, mekan giydirmesi, çalışan kıyafetleri gibi Starbucks’a ait her şey bu tanıdıklık hissini güçlendiriyor.

4. Çalışanların Gösterdiği Performanslar

Starbucks kahve zincirinde çalışacak olan personeller, işe başlamadan önce bir eğitimden geçirilmekte. Bu eğitim sürecinde çalışanlar Starbucks hakkında her şeyi öğrenmiş oluyorlar. Çalışanlar hangi kahve ile hangi tatlının daha iyi gideceği konusunda çok güzel önerilerde bulunmalarını bile bu eğitimlere borçlular. Markayı en iyi şekilde temsil etmeleri adına, çalışanların performansları belirli periyotlarla kontrol ediliyor.

5. Müşterilerin Tecrübeleri

Starbucks kahve zinciri, müşterilerin tecrübelerini kendilerini geliştirmek için fazlaca dikkate alıyor. Müşteriler için her detayın önemli olduğunun bilincinde olup buna göre hareket etmeyi tercih ediyor. Rakip firmalar arasından kayda değer bir güven unsuru ile sıyrılabilmek için müşterilerini farklı ve onlar için cazip bir ortamda karşılamak istiyor. Bunu uygulayabilmek için de istenilen ortamın nasıl olması gerektiğini devamlı denetliyor.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir