E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
müşteri sadakati

Müşteri Datası ve Segmentasyonu Neden Önemli?

Doğru bir pazarlama stratejisi için Müşteri datasını toplamak, farklı müşteri profillerini ayrıştırıp birleştirebilmek, müşteri segmentasyonlu kişiselleştirilmiş kampanyalar üretmenize ve müşteri sadakati oluşturmanızda size yardımcı olur.

Pazarlama kaynaklarının çoğu yeni müşteri kazanmanın eski müşteriyi elde tutmaktan 10 kat daha maliyetli olduğunu kabul eder.

Bu sebeple pazarlama uzmanları yeni müşteriler ile hacmi genişletmeye çalışırken, eski müşterilerin datalarını doğru kullanarak müşteri segmentasyonu da oluşturmalıdır.

Bilgi çağı olarak geçen yaşadığımız dönem içerisinde bilgiyi toplamak ve doğru kullanabilmek en önemli stratejilerden biri oldu. Bunu pazarlama stratejilerine dahil edebilmek için müşteri davranışlarını ile gözlemlemek ve dijitalde bıraktığı ayak izlerini takip edebilmek gerekir.

1. Pazarı Araştırması

İlk adımınız pazardaki tüm müşteri alanı tanımlamanız sizi genel sonuçlara götürebilir. Spesifik müşteri gruplarını Pazar içerisinde araştırmaya başlayın.

2.Hedef kitlenizin karakteristik özelliklerini tanımlayın

Müşterinizin satın alma geçmişi, yaş, cinsiyet, satın alma hacmi, satın alma yolculuğu

Etkileşim ve bağ kurma adımlarını gözden geçirip ayrıştırın.

Müşteri Segmentasyonu Süreci

Yazıda müşteri segmentasyonu için etkili ve basit adımlar da listeleniyor. Yazıya göre pazarlama segmentasyonu; pazarlamacılara, müşterileri spesifik istekler ve ihtiyaçlarına göre hedeflemek için olanaklar sunuyor. Müşteri segmentasyonu, pazarlamacıların müşterileri birey olarak görmelerine üç basit adımda yardımcı oluyor; böylece ilişkileri büyük hız ve ölçekte korumak ve derinleştirmek mümkün hale geliyor.

1. Doğru datayı toplayın

Dijitalleşen dünyada müşteri  ile verisel temas oluşturma sayısı hızlıca artıyor.  Topladığınız veriler ne kadar doğru olursa o kadar net sonuçlar elde edebilirsiniz.

2. Müşteri davranışını doğru yorumlayın.

Verilerinizi topladıktan sonra, doğru segmentasyonları oluşturarak müşteri davranışlarını daha kolay optimize edebilirsiniz.

3. Müşterileriniz ile iletişim içerisinde olun.

Müşterileriniz gerçek bir deneyim oluşturmak için, kampanyalarınız ile ilgili süreçlerde müşterilerinize sürekli bir geri bildirimler gönderin.  Analiz araçları için geri besleme çok önemlidir. Kampanya performansını hedef kitlenin geri bildirim döngüsü oluşturur.

Şu unutmayın ki müşteri tatmini ve sadakati her ne kadar birbirine yakın kelimeler gibi görünse de asla aynı kavramlar değillerdir. Bir markanın, müşterisini tatmin ederek kazanacağı olumlu itibar müşteri sadakatinin sağlanması için önemli bir faktör olsa da müşteri sadakati, müşterilerin, seçim şansı olma durumunda, aynı markayı düzenli periyot içinde tercih etmeye yönelik eğilimini, isteğini ve eylemini ifade eder.

Bu sebeple müşteri datasının doğru kullanımı ve segmentasyonu ile sadakat sürecini artırabilir. Pazarlama stratejilerinizi doğru yönlendirebilirsiniz.

0 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir