musixen kurucu ortak ve cmo mustafa kemal temel

Musixen: Kullanıcı Sayımız 1 Yılda Yaklaşık %130 Arttı

Musixen Kurucu Ortağı ve CMO’su Mustafa Kemal Temel ile Musixen’e dair keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Markanın doğuşundan büyüme evresine, gerçekleştirdikleri faaliyetlerden global pazara açılma hedeflerine kadar tüm detaylar röportajımızda.

Markanız ve markanızın çıkış noktası hakkında bilgi verebilir misiniz?

Musixen global ölçekte müzik, eğlence ve sahne sanatları sektöründe faaliyet gösteren tüm sanatçı, müzisyen ve eğlence mekanlarının dinleyici/kullanıcılarla uygulama içindeki canlı performanslarla buluşmasına aracılık eden bir platform. Aynı zamanda platformumuzda müzik ve sahne sanatları icra eden kişi ve kuruluşların uygulama üzerinden online canlı performans sergileyerek “gelir” elde etmelerini sağlayan bir yapıda. Bunu yanı sıra platformumuz global ölçekte kurumsal markaların ve şirketlerin ürün ve hizmetlerini uygulamanın kullanıcılarına doğru ve detaylı hedef kitle analizi ile birlikte duyurmalarına imkan sağlıyor.

2019 yılı sonunda Çağrı Bozay tarafından kurulan platformumuz  altı aylık geliştirme sürecinin ardından Mayıs 2020’de hayata geçti. Girişim fikri ise tamamen müzik ve sahne sanatları endüstrisinin dijitalleşme ihtiyaçlarının henüz tam olarak karşılanmamış olmasından ve ekosistemindeki fırsatların cazibesinden doğdu. Öte yandan müzisyen ve sahne sanatçılarının gelirlerinin demokratik dağılımı yönündeki sıkıntıları ve bizim bu sıkıntıları gidermek yönündeki motivasyonumuz fikrin hayata geçmesini hızlandırdı.

Markanızın kuruluşundan bu yana geldiği noktayı nasıl değerlendirirsiniz?

Kullanıcılarla sanatçıların doğrudan etkileşimi, kullanıcıların sanatçılardan özel istek şarkı talep edebilmesi, şarkı önerme, kişiselleştirilmiş canlı yayın performansları, sanatçılarımızın gelir elde edebilmesi, canlı müzik video ve konser akışı için sanal gerçeklik (VR) gibi yeni nesil teknolojilerle entegre çalışması gibi niteliklerle öne çıkan platformumuz; kuruluşundan bu yana geçen üç yılda 320 bin aktif kullanıcıya, 1,7 milyon indirilme rakamına, 15 binin üzerinde kayıtlı sanatçıya ulaştı ve şu ana dek 200 binden fazla canlı yayına imza attı. Türkiye haricinde bugüne kadar operasyonlarımızı başlattığımız yabancı pazarlara baktığımızda, 2021 yılında Azerbaycan’ın popüler sanatçılarının platformda yer almasını sağlayarak, bölgede etkin bir bilinirlik elde ettik. 2022 yılı sonlarına doğru Nijerya’daki müzisyenlerin deneme yayınlarına başladık ve çok kısa bir sürede 1.000’den  fazla müzisyen başvurusu aldık Hemen ardından Meksika pazarına da girerek operasyonlarımızı müzik ve eğlence kültürü gelişmiş düzeyde olup Türkiye ile benzer özellikleri bulunan Güney Amerika kıtasına taşıdık. Her geçen gün globalde farklı ülkelerde uygulamamızı aktif hale getirmemizle birlikte hem uygulamamız indirme rakamları hem de aylık aktif kullanıcı sayılarımız hızla artıyor. 2022 yılında bir önceki yıla göre kullanıcı sayısında %130’e yakın artış sağladık. Yer aldığımız pazarlar açısından da bir önceki yıla göre %300 üzerinde büyüme gerçekleştirdik. 2023 yılında da oranlarımız katlanarak artıyor.

Rakamların yanı sıra 28 Ağustos 2022’de dünyanın ilk hibrit konserini düzenledik. Konser canlı olarak hem fiziki hem Musixen platformundan hem de Atlasspace metaverse’ünden izlenebildi. Konser dijital platformlar olan metaverse ve Musixen’den toplamda 20 binin üzerinde izleyiciyle buluştu. Maximum Uniq İstanbul’da gerçekleşen bu etkinlik aynı zamanda offline biletli izleyicilerle de  buluştu. Etkinliği dijital olarak takip edenler istedikleri zaman her iki platform arasında geçiş yapabilirken tüm izleyiciler de hem metaverse, hem Musixen hem de etkinlik mekanında olan izleyiciler sorularını doğrudan sunma fırsatına sahip oldular. Bu anlamda dünyanın ilk hibrit etkinliğini organize etmenin deneyimini ve keyfini yaşadık. Ayrıca şu ana dek ulusal ve uluslararası çapta çeşitli yatırımlar aldık. Silikon Vadisi’nden Plug&Play ilk yatırımcımız. Sonrasında Türkiye’den Re-Pie Portföy ve Fon Yönetimi, Verodo Investment, Sifisan Investment, Londra merkezli Platfom XIT ve birçok melek yatırımcı yatırımcılarımız arasında. Şu ana dek aldığımız yatırım miktarı 3 milyon dolar değerinde ve Deloitte tarafından yapılan son değerlemede Musixen’in değerlemesi 23,6 milyon dolar seviyesinde.

musixen 2

Sanatçıların Musixen üzerinden gelir elde edebildiğinin altını çizdiniz. Sistem nasıl işliyor?

Musixen müzisyenlerin ve performans sanatçılarının hem kendilerini gösterebilecekleri, seslerini duyurabilecekleri hem de gelir elde edebilecekleri bir platform. Dijital olmamız nedeniyle izleyiciyle interaktif bir etkinlik ortamı oluşturulabiliyor. Kullanıcılarımız da evlerinin konforunda, koltuklarının rahatlığında sevdikleri sanatçıları izleyebiliyor, dinleyebiliyor, istekte bulunabiliyor. Sanatçılar için çeşitli gelir modellerimiz var. İzleyiciler, canlı yayın esnasında uygulama üzerinden çeşitli paketler satın alarak sanatçıya istek gönderimi yapabiliyor, oyunlaştırmaya dayalı uygulamalarla destek oluyor ve sanatçılar da buradan gelir elde edebiliyor. Dileyen sanatçılar da düzenledikleri canlı yayınlar için biletleme yapabiliyor. Ayrıca kişiselleştirilmiş video özelliği ile Musixen sanatçıları, kullanıcıların talepleri doğrultusunda onlara özel video hazırlayabiliyor. Böylece kullanıcılarımıza sevdiklerine güzel bir jest yapma imkanı sunarken sanatçılar da hazırladıkları bu videolardan gelir elde edebiliyor. Son olarak marka iş birliklerimiz ile sanatçılarımızın influencer olarak da gelir elde etmelerini sağlıyoruz. Sanatçılara sunduğumuz bu modeller ile Musixen’de düzenli yayın yapan, etkileşimi yüksek birçok sanatçı günümüz şartlarında oldukça iyi gelir edebiliyorlar.

Hedefte neler var peki?

2030 yılına kadar küresel bazda yaklaşık 90 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilen bir pazarın içerisindeyiz. Dünyada toplam müzik sektörü içinde stream müzik kategorisinin aldığı pay son 20 yılda her sene artış gösteriyor. Yeni tüketici kimliğiyle değişen talep ve beklentilere paralel olarak düzenli olarak büyüyen bir sektörden bahsediyoruz. Bu büyüme Türkiye için de geçerli ve bu bizim için büyük bir fırsat. Bu fırsattan iyi bir ekiple, doğru enstrümanlarla, gelişmiş bir teknik altyapıyla ve özgün bir içerik donanımıyla optimum düzeyde yararlanmak için elimizden geleni yapıyoruz. Başlangıçtan beri hedefimiz Musixen’i global bir oyuncu haline getirebilmek, Türkiye’nin adını YouTube, Instagram, Spotify, Facebook gibi global devlerin arasına sokmak. Türkiye’de global arenadaki hızımız son derece yüksek. Dolayısıyla bu hedefin bir hayal olmadığını tüm dünyaya göstereceğimize eminiz. Şu aşamada  açılmayı planladığımız yurt dışı pazarlara kuvvetli ilk giriş ve yayılma için 4,5 milyon aktif kullanıcı ve 75 binin üzerinde müzisyen hedefimiz doğrultusunda çalışıyoruz. Global ölçekte büyüme hedeflerimize ulaşmak için önümüzdeki yıl 10 milyon dolar üzerinde yeni bir yatırım turuna çıkararak değerlememizi artıracağımızı da söyleyebilirim.

Musixen hakkında

Mayıs 2020’de kurulan Musixen, bir dijital performans platformu ve müzisyen/mekan pazaryeri olarak konumlanıyor. Her türden kaliteli müzisyenin, sahne ve performans sanatçısının sesini duyurabileceği bu platform, aynı zamanda gelir elde edilebilen bir uygulama olarak da öne çıkıyor. Musixen sanatçıları canlı performanslarından gelir elde edebilirken, kullanıcılar da sevdikleri sanatçıların canlı yayınlarını izleyebiliyor, hatta istekte bulunabiliyorlar. Aynı zamanda mekan pazaryeri fonksiyonu ile de kullanıcılar mekanların bilgilerine ve programlarına ulaşabiliyor, buralardan gerçekleşecek canlı yayınları izleyebiliyor. Sadece müzik değil, sahne sanatlarının her türüne kucak açan Musixen, tüm sanatçıların ve kullanıcıların keyif alacağı bir platform olmayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir