E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
dilara neyisci cagli

MR DIY COO’su Dilara Neyişçi Çağlı Röportajı

Ev ürünleri sektörü günümüzde nasıl şekilleniyor? Değişen tüketici beklentilerinin pazara yansıması nasıl?

Sektör; genel itibariyle beğeniye hitap eden, gerek perakende gerekse konsept ürün üretimi konusunda sürekli olarak değişen ve gelişen bir sektör. Beğeniye hitap etmesi sebebiyle sürekli yenilik ve iyileştirme isteyen bir iş kolu olarak tanımlayabiliriz.

Sektörün, geleceği açısından yaşanan değişime ayak uydurabilmesi ve tüketiciyle empati yapabilmesi oldukça önemli. Tabii tedarik zinciri de yeni dönemde en çok konuşulacak konular arasında. Ürünü hızlı tedarik edip en uygun fiyatla tüketiciye sunmak çok önemli olacak. Sektörün değişime açık ve dünyadaki trendleri yakından takip eden Türkiye’de son 10 yılda çok önemli mesafe kat ettiğini göz önüne aldığımızda, geleceğe ilişkin olumlu bir öngörüde bulunabiliriz.

Sektörün dinamikleri her geçen değişiyor ve yeniden şekilleniyor. Sizin sektörünüzde bu dönüşüm nasıl yaşanıyor?

Evde geçirilen sürede yaşanan artış, ev aktivitelerinin ve hobi ürünlerine ilginin artmasını sağladı. Önümüzdeki yıllarda da bunun artarak devam etmesini bekliyoruz.

Bununla birlikte Z kuşağının tüketime aktif olarak katılması, her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de değişimi beraberinde getiriyor. Genç nesil araştırmayı seven, bilgili, pragmatik, isteklerinin anında gerçekleşmesini isteyen, çevresel ve sosyal konulara çok duyarlı, artırılmış performans arayışında olan bir kitle. Trendler de buradan şekilleniyor. Biz de dinamik ve çevik yapımızla yaşanan değişime hızla ayak uyduruyoruz.

Mağazalarınızda yılın hangi dönemleri daha yoğun trafik oluyor, okula dönüş sürecindeyiz. Bu dönem satışlarda artış yaşanıyor mu?

Ürün satışlarında artış, insanların kendilerine zaman ayırdıkları hafta sonlarında yaşanıyor. Bayramlarda, yılbaşında ve sizin de belirttiğiniz üzere okula dönüş gibi yılın özel zamanlarında satışlar artış gösteriyor.

Okul alışverişi harcamalarında en büyük kalemi ne oluşturuyor?

Okul alışverişi her yıl olduğu gibi bu yıl da çanta ile başlıyor. Veliler, çanta, kalem kutusu ve matarayı da daha okul listeleri belli olmadan alıyorlar. Boyama, defterler ve yazı-işaretleme ürünleri, diğer ilgi gören ürünler arasında yer alıyor.

mr. d.i.y. turkiye coo
mr. d.i.y. turkiye coo

Okul alışverişi yaparken neye dikkat etmek gerekiyor?

Okul alışverişinde özellikle ürün seçimine dikkat edilmesini tavsiye ediyoruz. Tanınmış yerli veya yabancı markaların tercih edilmesi çok önemli. İsmi duyulmamış markalardan kaçınmak gerekiyor. Bu tarz ürünler, çocuklara zarar verebilecek, birçok ağır zehirli kimyasal içerebiliyor. Aileler bu ürünlerden uzak durmalı, kaliteli ürün almaya özen göstermeliler. Elbette yılın bu döneminde aile bütçesini zorlamayacak, uygun fiyatlı ürünlerin tercih edilmesi de ayrıca önem taşıyor.

Türkiye’de yeni bir yapılanma süreci içindesiniz. Bu dönemdeki iletişim stratejinizden bahseder misiniz?

Global ölçekte, sektöründe öncü markalardan biri olsak da Türkiye gibi gelişen bir pazara yeni girdik. Büyüme stratejimiz kapsamında cesur ve tüketiciye ulaşan adımlar attık. Sıcak ve samimi bir iletişim süreci yürütmeyi hedefledik. Kalite ve uygun fiyat, geniş ürün seçeneği bu süreçte öne çıkardığımız özelliklerimiz oldu. İletişim planımıza bu doğrultuda, büyüme yolculuğumuzla paralel şekilde yön veriyoruz.

“Daima uygun fiyat” sloganını kullanıyorsunuz? Niçin böyle bir slogan tercih edildi, çıkış noktası neydi?

Bizi biz yapan özelliklere sahip bir firmayız. Bu özelliklerin başında da fiyat politikamız geliyor. MR. D.I.Y. mağazalarında binlerce çeşit kaliteli ürün, uygun fiyatlarla yer alıyor. Bu açıdan da tüketicilerimizde bir güven duygusu oluşturuyoruz. Uzun yıllardır değişmeyen, tüketici dostu fiyat stratejimiz, global olarak kullandığımız sloganımızı seçerken belirleyici rol oynadı. 

Hedef kitleniz kimlerden oluşuyor?

MR. D.I.Y., Ev Gereçleri, Hırdavat, Elektrik & Elektronik, Otomobil Aksesuarları, Kırtasiye, Spor Malzemeleri, Dekorasyon, Oyuncak, Hediyelik Eşya ve Takı & Kozmetik kategorilerinde herkese hitap edecek ürünleriyle farklı bir perakende deneyimi yaşatıyor. Bu doğrultuda, yaşam alanları için alışveriş yapmayı düşünen herkes hedef kitlemiz içerisinde yer alıyor.

Kategori çeşitliliğimiz, “daima uygun fiyatlar” anlayışımız, kaliteli ve geniş ürün seçeneğimiz ile yediden yetmişe herkese hitap ediyoruz.  

Sosyal medya mağazalarınıza olan ilgiyi ne derece artırdı?

Sosyal medya ve mağaza alışverişi arasında yakın bir ilişki olduğunu belirtebiliriz. Mağazalarımızda 18.000 çeşit ürün var. Geniş ürün çeşitliliğine keseyi yormayan fiyatlar da eklenince sosyal medya kullanıcılarının bu alanda aklına gelen ilk mağazalardan biri MR. D.I.Y. oluyor.

Karşımızda her geçen gün büyüyen bir e-ticaret gerçeği var. Türkiye’de MR. D.I.Y.’i e-ticarette de görecek miyiz?

Yakın dönem için bu yönde bir planımız bulunmuyor. Biz sıcak satışı çok seven bir şirketiz. Bununla birlikte, ticaretin gerekliliklerini farkındayız; Malezya’da e-ticaret yapıyoruz. E-ticaret, Türkiye planlarımız arasında da var fakat bugünkü hedefimiz, mağaza operasyonunu dört dörtlük hale getirmek. MR. D.I.Y. çok dinamik, çok da iyi bir şirket. Perakendeyi sevenleri bekliyor, ekibimize dahil etmeyi çok istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir