Mobil Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

ds-damat

Pazarlama yöntemlerinde gerçekleşen değişiklikler yıllar içerisinde firmaların devamlılığını ve kârlılığını birçok farklı yönden etkilemeyi başarabilmiştir. Günümüzde de organik bir şekilde gelişim gösteren pazarlama sektörü, teknoloji ile direkt olarak ilintili bir noktadadır ve birlikte bir ilerleme söz konusudur. Pazarlama alanında yaşanan gelişmeler teknolojiyi, teknoloji alanında yaşanan gelişmeler de pazarlamayı direkt olarak etkilemektedir. Mobil cihaz kullanımının son derece arttığı günümüz şartlarında da doğal olarak pazarlamanın da mobil ortama kayması son derece olağan bir durumdur ve bu da karşımıza mobil pazarlama kavramını çıkarmaktadır. Peki mobil pazarlama nedir?

Mobil Pazarlama Nedir?

Son yıllarda çok daha sıklıkla duymaya başladığımız bu kavram, adından da anlaşılacağı üzere mobil cihazlar üzerinden pazarlama işlemini tanımlayan bir kavramdır. Sürekli olarak elimizde, cebimizde bulunan ve her zaman internete bağlı olan bu cihazlar üzerinden pazarlama yapmak elbette son derece verimli ve kaçınılmazdır. Bu noktada pazarlama ile reklamcılığın ayrımını iyi yapmak gerekir. İki kavram birbirinden tamamen farklıdır ve pazarlama; sizi rahatsız eden, “spam” olarak nitelendirebileceğiniz bir kavram değildir ve izinsiz bir şekilde önünüze herhangi bir girdi sunmaz. Bu nedenle önem verilmesi gereken, profesyonel bir kavramdır.

Mobil pazarlamada, mobil cihaz kullanıcılarının kullandığı çeşitli uygulama ve servisler aracılığı ile bilgi toplama, veri işleme, istatistiksel rapor hazırlama ve çeşitli öneriler sunma gibi işlevler yerine getirilir. Bunlardan en ilkel olanı SMS yoluyla tanıtım yapmaktır. Bunun haricinde özellikle Google’a bağlı konum bazlı servisler aracılığı ile firmalar hakkında tavsiyeleriniz istenir veya bazı firmaların size uygun olduğu yönünde öneriler alırsınız. Bu gibi işlemler de mobil pazarlamanın konusudur.

Mobil Pazarlamanın Önemi

Mobil pazarlamayı diğer pazarlama çeşitlerinden ayıran en önemli faktör, 7/24 aktif olarak açık halde bekleyen bir cihaz üzerinden yapılabiliyor olmasıdır. Bu nedenle tüketiciye devamlı bir erişim söz konusudur ve bu da verimliliği son derece arttıran bir unsurdur. Öte yandan mobil pazarlama kanallarından alınan veriler, kullanıcı tarafından kişiselleştirilebilir. Bu da kullanıcıyı bunaltmayan ve sıkmayan bir yaklaşımdır ve yeni nesil özgürlükçü ve dik başlı kullanıcılar tarafından benimsenmektedir.

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir