Mobil Deneyime Önem Vermemiz Gerektiğine Dair Google’dan Gelen Hamleler

damattween

Yaklaşık 3-4 yıldır aslında “mobil devrim geliyor” , “mobil güncellemeler başladı” , “eyvah mobil sitem uyumlu değil” , tüh mobil sitemin bounce rate oranları çok düşük.”  ne yapacağım battım bittim ben acil güncelleme yapalım modundayız. Haksız değiliz. Bu endişelerimiz hepsinin temel ve oldukça otoriter bir dayanağı var ve bu dayanak elbette Google!  Google her defasında bize yetişmek zorunda olduğumuzu hatırlatırcasına güncellemeler yayınlıyor. Önümüzdeki dijital manzara bu şekilde olduğu için dijital tarafta bulunan herkes mobil tarafın gücünün farkında. Hatta bu yazıyı taslak olarak yazmaya başladığım dönemde bile ABD tarafında güncellemeler hiç hız kesmeden devam ediyor. Özellikle mobil güncellemeler.

Bu yazıyı derleyerek hem kendime hem siz değerli Pazarlama Türkiye takipçilerine daha önce mobil tarafla ilgili yapılan çaplı değişikler ile ilgili eğer kaçırdığınız, unuttuğunuz bir güncelleme varsa toparlama niteliğinde olsun istedim.

Mobile-First Indexing

Bu güncelleme artık ciddi ciddi kendisini benimsetmeye başladı. Güncelleme anlamında dayanağımız ise yeni Google search console. Yeni Google Search Console (eski adıyla Webmaster Tools) üzerinde direkt olarak mobile-first index alanında datalara ulaşabiliyoruz. 2017’de beta şeklinde teste çıkan Search Console, 2018 ocakta daha fazla kullanıcıya açıldı. Henüz yeni Search Console tüm web site sahiplerine açık değil, ama elimize ulaşan ekran görüntüleri ( beta search console ekran görüntüleri ), incelemeler ışığında ilk madde olarak mobile-first index kısmını yazmamak kabalık olurdu.

Mobil ile ilgili bir çok yeni metrik ve karşılaştırma verisi eklenmiş durumda, eskiye göre cihaz kırılımları çok daha net karşımızda. Google 2018’in başında yeni Search Console’u herkese açmayı planlıyordu fakat henüz yetişmedi. Merak edenler için genel özelliklerden bahsetmek gerekirse. Başlıca gördüğümüz güncellemeler şunlar; Arama Performansı, Dizin , AMP Durumu ve İş Gönderme. Direkt mobil ile ilgili olmasa bile yeni Search console üzerinde artık daha fazla tarihsel data barınıyor. 7 gün, 28 gün, 3 ay, 6 ay, 12 ay veya 16 aylık veri depolama aralıkları mevcut.

Google SEO Başlangıç Rehberi Güncellendi

Google ilk rehberi 2008 yılında yayınlamıştı. O zamandan bu zamana çok şey değişti. Özellikle son dönemde mobil güncellemeler ile birlikte SEO tarafında ciddi hamleler yapıldı. Bu duruma tepkisiz kalmayarak rehberin güncellemesi büyük bir hamle. Bu arada yeni rehber İngilizce, Almanca, İspanyolca, Rusça, Fransızca, İtalyanca, Japonca, Portekizce ve Türkçe (as bayrakları as as…) olmak üzere dokuz dilde mevcut.

Rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

Mobilegeddon Algoritma Güncellemesi

İlk olarak 2015 yılında duyurulan Mobilegeddon 2018 başında tekrar kıpırdadı. Bu sebeple Google, mobilin dünyamızdayken nasıl davranmamız gerektiğini tekrar hatırlatır bir şekilde bu güncellemeleri sıklaştıracağını duyurdu. Daha önce defalarca bahsedildiği gibi, duyarlı web sayfaları ( her cihazda sorunsuz açılan) , canonical ve hreflang metalarının düzgün kullanımı gibi kritik ve teknik SEO özelliklerini kontrol etmeyi önerdi. Ve tabii ki sitemizin hızının iyi seviyede olduğundan emin olmayı önerdi. İnanmıyorsanız buna bakın : Google; Getting your site ready for mobile  🙂

Yeni Mobil Arayüz Test Ediliyor.

Google mobil tarafta kullanıcı deneyimini hassaslaştırmak ve arttırmak için sürekli olarak mobil arama arayüzünü yenilikler ile test ediyor. Mobil SERP ekranının yeni görünümü “Daha Fazla Sonuç” düğmesine basarak daha fazla sonuç görmenize olanak sağlayan bir deneme içerisinde. Ayrıca Google son dönemde ve geçtiğimiz sene mobil tarafta çok fazla snippet test etti. Bu testlerin sonucu belirsizliğini koruyor fakat bu kadar çok mobil ile uğraşılması bile size bir işaret vermeye yetmeli. Kaynak : https://searchengineland.com/google-tests-results-mobile-search-interface-new-search-refinement-buttons-288765

Mobil Görsel Aramalarında Güncellemeler

En iyi kullanıcı deneyimini sağlamaya yönelik amansız mücadelede Google, mobil arama için de yeni özellikler test etmeyi sürdürüyor. Beta grubunda olan kullanıcılara resim aramaları içinde ilgili bir arama kutusu çıkartıyor. Bu şimdilik mobil-first-indexing alanına giren bir başka test gibi gözükebilir. Şuan sadece ABD’de gerçekleşiyor.

Google, Sesli Aramalar İle İlgili Rehber Yayınladı!

Google, Google Asistan tarafından etkinleştirilen sesli aramaların kalitesini ve ilerlemesini değerlendirmek için talimatlar oluşturdu. Genel olarak oluşturulan yeni PDF rehberde, arama kalitesini derecelendirebilmek için benzer bir rehber belge niteliğinde. Biz daha önce buradaki yazımızda sesli aramaların yükselişinden bahsetmiştik. Hem arayüzde sesli aramalar hem de Google asistan üzerinde yapılan sesli aramalar ile ilgili bir çok gelişme yaşanıyor. Merak edenler için Evaluation of Speech for the Google Assistant

Reklamcılar için bonus : 

Reklam tarafında Landing Page ile ilgili güncellemeler yapıldı. Google AdWords açılış sayfaları ile ilgili güncelleme yayınladı. Yeni raporda mobile yönelik metrikler bulunmakta. Direkt Adwords tarafından paylaşılan şu gönderi bu konuda önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir