E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Mirket App

Mirket App Kurucusu Berker Gürcihan Röportajı

 1. Mirket nedir? Bu fikir nasıl ortaya çıktı? 
berker gurcihan mirket
berker gurcihan mirket

Mirket, “Bi’ Dünya Görüş” mottosuyla yola çıkan; gündem ve ilgi alanlarınız hakkında toplumun nabzını tutabileceğiniz yeni nesil bir sosyal medya platformu. Fikir, düşünce ve tecrübelerinizi mirklere vereceğiniz görüşlerle aktarıyor, gündemi takipte kalabiliyor ve mirk oluşturduktan sonra sonuçlarını izleyebiliyorsunuz. Bunun yanında, kullanıcıların görüş çokluğuyla kendilerinin belirlediği bazı etkinliklere katılıp görüşlerinizi gerçek hayata yansıtabileceğiniz, düzenlenen yarışmalarla beraber rekabeti uçlarda yaşayabileceğiniz ve online ile offline dünya arasında deyim yerindeyse köprü görevini gören bir oluşum.

Mirket fikri, günlük rutinlerimizden profesyonel hayatımıza kadar yaşamımızın her noktasına temas eden sosyal medya platformlarını daha eğlenceli, öğretici ve görüşleri gerçek hayata dönüştüren bir hale getirme fikriyle ortaya çıktı. Toplumun nabzını tutmayı ve bunu kullanıcılarımızla paylaşmayı hedefliyoruz.  

 1. Mirket ismi nereden geliyor?

Hedef kitlemiz en genel tanımıyla merak eden insanlar. Fikrin temeli de merak eden insanlara toplumun nabzını gözlemleyebilme imkanı sağlamaya dayanıyor. Mirket’in de çıkış noktası bunlar oldu aslında. Belgesellerde izleyebildiğimiz Mirket hayvanını hepimiz o meraklı, gözlemci bakışlarıyla hatırlarız sanırım. Bunun yanında isim seçiminde diğer dillerde de anlaşılabilir bir kelime olması etkili oldu.

 1. Mirket uygulaması ile insanlara ve sektöre nasıl faydalar sağlamayı amaçlıyorsunuz?

Biz Mirket olarak aynı zamanda bir içerik üreticisiyiz. Uygulamada Mirket hesabından paylaşılan görüş ve tahmin Mirkleri, hem iş hem de sosyal hayat takipçileri için ilgi çekici içerikler sağlıyor. Mirket’e üye olduğunuzda, ilgi alanlarınızı merak eden bir ekran sizi karşılıyor. İlgilendiğiniz alanları belirledikten sonra size özel kişiselleştirilen içerikler ana sayfanızda yer almaya başlıyor. Bu içeriklerde soru-cevaplarla etkileşime girerek gündemin oluşturulmasına fayda sağlıyor ve trendlere yön verebiliyorsunuz.

Mirket, bilginin gücüne inanıyor ve bu gücü kullanıcılarına sunuyor. Merak ettiğiniz sorulara alınan cevapları yaş aralığı, cinsiyet ve şehir bilgilerine göre filtrelemenize ve sonuçların kitlelere göre nasıl ayrıştığını gözlemlemenize olanak tanıyor. Bunu yaparken de hiçbir zaman kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmıyor.

Mirket’in amaçlarından  biri de ilgi alanları havuzundaki uzman profillerin öne çıkarılması. Bu amaca istinaden ilgi alanlarına özel oluşturulan geleceğe yönelik tahmin mirklerine doğru cevap veren kullanıcılara uzmanlık puanı toplamasına imkanı sunuyor ve bu özelliği ile de uzman profilleri ortaya çıkarıyor.

Son olarak, sosyal medyayı gerçek hayata biraz daha yaklaştırmak gibi büyük bir amacımız var. İnsanların görüşlerini hayata geçirmesine bahane yaratabilmek istiyoruz. Bunun için kullanıcıların fikirleri doğrultusunda gerçekleşecek etkinlik ve aktivitelerle kullanıcıların fikirlerini hayata geçirmesini sağlamayı istiyoruz. Pandemiden sonra bu etkinliklere iyice ağırlık vereceğiz. Şimdilik ilk aktivitemizi pandemi şartlarına uygun bir şekilde gerçekleştirdilk bile. “Mamanı Kap Gel” adıyla 12 Nisan Pazartesi günü Ümraniye Hayvan Barınağı’nda dostlarımızın beslenme ihtiyaçlarına yönelik destekte bulunduk.

 1. İlham aldığınız bir uygulama var mı? Mirket ile ne hedefliyorsunuz?

Kitlelere erişebilme anlamında ilham aldığımız pek çok global sosyal medya uygulaması var; fakat kullanıcılara sunduğumuz değer olarak oldukça farklı olduğumuzu düşünüyorum.

Mirket’in amacı kullanıcıların merakını giderdiği, öğrendiği, bunları yaparken de iyi vakit geçirdiği ve yine kendilerinin belirlediği etkinliklerle sosyal medyayla gerçek hayatı birbirine bağlayan bir platform olabilmek. Mirket yaşayan bir uygulama olacak ve zaman içerisinde pek çok yeni özelliği kullanıcılarına sunacak. Planlar şimdiden hazır. Bununla beraber tahmin edilenden de önce bir sürede yurtdışına açılmayı hedefliyoruz.

 1. Uygulamada neler yapılıyor, nasıl kullanılabilir? 

Mirkler oluşturup insanların görüşlerini takip edebilir, çeşitli yarışmalara katılıp bilginizi ölçebilir, düzenlediğimiz etkinliklere katılıp sosyal medyayı gerçek hayata taşıyabilirsiniz.

 1. Mirket’in puanlama sistemi nasıl, bu puanlar kullanıcılarına neler sağlıyor?  

Mirket’te 2 tip puanlama bulunuyor. Bunlardan biri statü puanıyken diğeri ise uzmanlık puanı. Statü puanları kullanıcıların uygulama içerisindeki etkinliğine göre belirleniyor ve kullanıcının ne kadar tecrübeli bir mirket olduğunu belirtiyor. Statü puanları ise tahmin mirklerine verilen doğru cevaplardan ve düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz yarışmalara verilen doğru cevaplardan kazanılıyor. Bu sayede kullanıcılarımız uzman oldukları konuları objektif bir şekilde takipçilerinin hatta tüm kullanıcılarının ilgisine sunabiliyor.

 1. Sizce Mirket’i diğer uygulamalardan ayıran en büyük özellik nedir?

Mirket henüz çok yeni ve şu an içeride bir aile ortamı var diyebilirim. Bunun yanında, bilgiyi kullanıcılarımızın kullanımına sunmamız, sosyal medyayla gerçek hayatı birleştirme çabamız ve tahmin mirkleriyle çeşitli alanlarda uzmanlaşabilmek en ayırıcı özelliklerimiz diyebilirim.

 1. Kullanıcılara daha iyi hizmet için değişiklikler veya güncellemeler yapmayı düşünüyor musunuz?

Kesinlikle, geliştirici ekibimizle beraber kullanıcılarımızdan gelen geri dönüşleri sürekli planlarımıza dahil ediyoruz ve en iyisi olma yolunda öğrenerek ilerliyoruz. Ayrıca, önümüzdeki hafta ilk kullanıcılarımızın bazılarından oluşan bir grupla online bir toplantı gerçekleştirip onların fikirlerini konuşarak da almaya çalışacağız.

 1. Uygulama ana içerik olarak sadece anket imkanı sunmaya devam mı edecek yoksa fotoğraf, yazı, hikaye gibi farklı içerikler oluşturmamıza da imkan verecek mi?

Uygulamanın ana içeriği mirkler olacak; bununla beraber yakın dönemde bazı yeni içerik türlerini de kullanıcıların kullanımına sunacağız.

 1. Uygulamanın ara yüzünü geliştirirken nelere dikkat ettiniz?

Ara yüzün sade, modern ve anlaşılabilir olması en büyük önceliğimizdi. Buna ek olarak, ara yüzde kendi karakterimizi yansıtırken aynı zamanda da kullanıcılarımıza kolaylık sağlayabilmek adına global alışkanlıklara pek ters düşmemeye çalıştık.

 1. Son dönemlerde uygulama içi alışverişler çok popüler oldu, sizce Mirket için böyle bir uygulama söz konusu olabilir mi?

Şu an için böyle bir planımız bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir