E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Meta Description Nedir? Meta Description Kaç Karakter Olmalıdır ?

Meta Description Nedir?

Web sitesi açtığınız ve sitenize girmek için yazılarınızı hazırladığınız sırada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan birisi; Meta Description’dır. Birçok kişi Meta Description’un ne olduğunu bilmediği için Meta Description nedir? Sorusunu sormaktadır. Meta description, web sitenize girdiğiniz yazının içeriği ile ilgili olarak kısa bir açıklama yaptığını bölümdür. Bu bölüm ziyaretçileriniz arama motorunda bir şey aradığı zaman arama sonuçlarında da görülmektedir.

Meta Descriotion’un önemi her ne kadar son yıllarda düşmüş olsa da sitenize ziyaretçi çekmek için kullanılabileceğiniz söyleyebiliriz. Meta Description hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

-Her sayfanın kendi özgün bir meta descriptionu olmalıdır.

-Sayfanızın anahtar kelimesi de meta desciription içerisinde yer almalıdır. Fakat maksimum 3 defa geçmelidir.

-Yaptığınız açıklama sayfada yer alan içeriğin ufak bir özeti şeklinde olması gerekir.

-Meta description’u hazırladığınız sırada arama motorlarından ziyade kullanıcılarınız için hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Sizlere belirttiğimiz son maddenin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer sitenize yazdığınız meta description arama motoru tarafından beğenilmiyorsa arama motoru sitenizdeki kelimelerden kendisi bir meta description belirleyecektir.

Meta Description Önemi Nedir?

Meta description özellikle SEO için oluşturulmaktadır. Eskiden SEO’da bu bölüm çok büyük bir önem arz ediyordu. Doğru etiketler kullanarak oluşturduğunuz bir description bölümü arama motorlarının üst sıralarında yer alabiliyordu. Fakat son yıllarda arama motorları da gelişme gösterdiği için sadece meta etiketlerini kullanarak arama motorlarında üst sıralarda yer alma olayı tarih olmaya başladı. Özellikle Google’da sadece meta açıklamalarıyla üst sıralarda yer alamayacağınızı söyleyebiliriz.

Meta etiketleri her ne kadar içeriği arama motorlarında üst sıralara çıkarma özelliğini yitirmiş olsa da bir web sitesi için her zaman çok önemli bir konuma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bir sayfanın meta etiketleri yoksa o sayfanın eksik olduğunu söyleyebiliriz. Sitenizde öğelerin eksik olması ise sizlere eksi puan olarak geri dönecektir. Bu noktada baktığımızda meta etiketlerinin sitenizin standart bir görünüme ve özelliklere sahip olması için önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Baktığımız zaman meta ile tittle bölümünün en önemli olduğu noktanın arama motorları sonuçlarında gözükmesi olduğunu söyleyebiliriz. Sitenin bir arama sonucunda listeleneceği zaman Google o sayfanın başlığını ve meta kısmını yani açıklama kısmını da gösterecektir. Bu da araştırmayı yapan kişilerin sizi tercih etmesinin önünü açacaktır. Bütün bunlar düşünüldüğünde sitenizin özellikle ziyaretçileri kendisine çekebilmesi için Meta description bölümüne sahip olması gerekmektedir.

Meta Description Kaç Karakter Olur?

Meta description hazırlama sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle meta description kaç karakter olur? Sorusunu yönelten kişilerin sayısı çok fazladır. Meta açıklaması hazırladığınız zaman yazının anahtar kelimesinin geçmesine özen gösterdiğiniz gibi karakter sayısına da önem göstermeniz gerekmektedir. Sayfanızın meta etiketi 1 veya 2 cümleden oluşmalıdır. Aynı zamanda 160 ile 230 karakter arasında olmasına özen göstermelisiniz. Google son yaptığı değişikliklerle beraber meta description bölümünde göstermiş olduğu karakter sayısını 230’a kadar yükseltti. Bu yüzden 230 karaktere kadar yazabilirsiniz. Fakat siteniz hakkında özetleyici ve bilgilendirici derece bir açıklama yazmaya özen göstermelisiniz. Anahtar kelimeniz mutlaka sitenizin bu bölümünde bulunması gerekiyor. Aksi takdirde SEO üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olmayacağı gibi almak istediğiniz sonucu da size vermeyebilir. Meta etiketinizi sayfanız hakkında faydalı ve bilgilendirici açıklamalardan oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir