E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Mavi Yaka, Beyaz Yaka ve Sarı Yaka Nedir?

Mavi Yaka, Beyaz Yaka ve Sarı Yaka Nedir?

İş hayatına girdikten sonra sık sık duyduğumuz Mavi, Beyaz yakanın yanında birde Sarı Yaka vardır. Çoğu kişi ilk işe başladığında bu yakaların ne anlama geldiğini bilmiyordur. Gelelim bu yakaların ne işe yaradıklarına.

Nedir bu Mavi Yaka?

Mavi Yaka daha çok çalışırken beden gücü kullanıyor. Kendileri daha çok inşaatlarda tarlalarda ve ya kuvvetin gerektiği sektörlerde görüyoruz. Kendileri alın terleri ile canla, başla evine ekmek götürebilmek için yeri geliyor aç, susuz yeri geliyor güneşin altında, yağmurun altında çalışıyorlar. Ekmeğini taştan çıkarmak diye tabir vardır ya işe bu Mavi Yakalılar tam bunu yapıyor. Ekmeklerini taştan çıkartıyor. Güçlerinin yettiği her işe koşturuyorlar. Çocukları aç kalmasın diye gecelerini gündüzlerine katıyorlar. Mavi Yakalılar kısacası ellerinden ne iş geliyorsa (bedenen) o işi yapıyorlar.

Peki Mavi Yaka bu işi yapıyorsa Beyaz Yaka ne iş yapıyor?

Beyaz Yakalar bedenlerinden çok zihinsel zekasını kullanıyorlar. Ofislerde masa başı iş yapıyorlar. Memurdan yönetici pozisyonuna kadar geniş bir grup bu kapsam içinde yer alıyor. Benden işine dayanmayan işlerde çalışan beyaz yakalılar daha çok idari ve araştırma geliştirme işlerinde çalışıyorlar.

Gelelim Sarı Yakalılara. Namı diğer Altın Yaka. Bunlar da nereden çıktı gibi sorular geliyor kulağıma. Altın (Sarı) yakalılar kimdir?

Sarı Yakalılar aslında beyaz yakaların üstü diyebiliriz. Beyaz Yakalardan daha iyi eğitim görmüş ve daha tecrübeli kişiler denilebilir. Örnek olarak bir çalıştığı yerde pişmiş birinin kendi şirketini kurması sonucu sarı yaka olması. Ve ya şu şekil de açıklanabilir, 1 yönetici ve ona bağlı 4 kişi çalışıyor. Yönetici görevinden istifa veya emekli olduğunda şirket teknolojinin üst düzey de kullanıldığı alanlarda büyük ücretlerle transfer ve istihdam edilirler, eğer şirket yönetici almak istemezse yerine 4 çalışanın en verimlisini alıyor. Kıdemi yükselmesi sonucunda sarı yaka oluyor, genelde özerk çalışıyorlar. Sarı Yakalılarda yöneticilik vasıflarından ziyade, bilgiyi üretme ve kullanmadaki yetkinlikleri, problem çözmedeki kabiliyetleri, yaratıcılıkları ve zekaları ön planda oluyor. Bu şekilde de güçlü şirketler hem kendilerini bir adım ileri götürüyor hem de yeni istihdamlar yaratıyor.

Sizlere elimden geldiğince bu yakaları anlatmaya çalıştım. Hepsini özetlemek gerekirse Mavi Yaka el işi, Beyaz Yaka masa başı ve son olarak da Sarı Yaka yönetici diyebiliriz.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir