E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Marks & Spencer İngiltere’de ‘Şimdi Al, Sonra Öde’ Hizmetine Başlıyor

Marks & Spencer , kasım ayında İngiltere’de ‘şimdi al, sonra öde’ hizmetine başlıyor!

Kısa süre önce hizmetlerini modernize eden İngiliz markası, bu hizmeti ile genç tüketiciye hitap ederek Noel için satış büyümesinin artmasını hedefliyor.

Clearpay ile çalışarak 30 pound üzerindeki alışverişlere faizsiz taksitler yapılmasını sağlayarak Noel’e kadar müşterileri teşvik etmeye çalışıyor. Sadece online alışveriş yapacaklara uygulanan bu strateji sayesinde, tüketiciler maximum 800 pound’a kadar yapılacak harcamaları dört takside kadar ödeme imkanlarına sahip olacak ve 6 haftalık gibi bir sürede de ödemeyi tamamlayacaklar.

Müşteriler tarafından ödemeler zamanında yapılırsa herhangi bir faiz uygulanmayacak. Geç kalındığında ise her güne 6 sterlin tutarında bir gecikme faizi uygulanacak. Bunu genç tüketici ise M&S’ın application’ı üzerinden takip edebilecek. 

Marks & Spencer ‘ın Hedefi: Kısa Dönemli Satışları Artırmak!

Genellikle satış işleminde komisyon ile para kazanan bu şirketler, faizli ürünler de satmaktadırlar; fakat bu durum genellikle geçici bir dönemi kapsamaktadır. Bu ‘’buy now, pay later’’ stratejisi, satış grafiği azalan M&S için çok önemli bir adım olarak gözükmekte olup, güçlü pazarlama stratejileri arasına da girmektedir.

Son yıllarda kaybeden satışlarına yenilik katmaya çalışan M&S Group, kasım ayının ortalarından itibaren başlayacak olan bu yeni yöntem ile satış hacimlerini ilerletmeyi hedefliyor.

Clearpay İngiltere CEO’su Carl Scheible ‘’Marks & Spencer ile özellikle yoğun yılbaşı alışveriş sezonuna girerken çok heyecanlıyız. Müşterilerin dönüşümlerine devam ederken gelişimlerinin bir parçası olmayı dört gözle bekliyoruz.’’ diyerek memnuniyetlerini anlatmıştır. 

Türkiye’de Bu Sistem Uzun Yıllardır Devam Ediyor!

Aslında Türkiye’de bu sistem uzun zamandır var olmakla beraber markalar, müşterilerini cazip taksit imkanları ile çekmeye çalışmaktadırlar. Bankalar, Türkiye’de bu sistemin alışverişlerde kolaylık sağlanabileceğini düşünmektedirler. 

Ama ya müşterinin sonradan ödemekte zorlanmasına ne diyelim?

Tüketiciyi bu cezbedici stratejiler ile alışverişe zorlayarak sahip olmadığı tutardan bir şeyler satın almasını sağlamak kısa vadede ekonomiyi canlandırır. Fakat uzun vadede hem tüketiciyi hem bankaları hem de markaları zorlamaktadır.  

Noel, bayram gibi önemli, yoğun ve kısa günlerde yapılması, tüketicinin mağduriyeti açısından çok daha kayda değer bir örnek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir