23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Markaların Yaratıcı Ambalaj Tasarımları

Günümüzde markaların yaratıcı ambalaj tasarımları tüketicilerin satın almaları üzerinden oldukça etkili. Genellikle tüketiciler satın alma işlemlerinde ürünleri ihtiyaçları doğrultusunda veya fiyat konusunda kendisine uygun olanı almayı tercih ederler. Fakat günümüzde çoğu zaman karar verme anında tüketiciyi etkileyen önemli etkenlerden biri; markaların ambalaj tasarımıdır.

Genellikle tüketiciler, satın alma işlemlerinde ürünleri ihtiyaçları doğrultusunda veya fiyat konusunda kendisine uygun olanı almayı tercih ederler. ama bazen karar verme anında tüketiciyi etkileyen bazı etkenler vardır bunlardan birisi de markanın ambalaj tasarımıdır.

Yaratıcı Ambalaj Tasarımları

Pazarlamacıların tüketiciler karşısında kullandıkları en büyük silahlardan birisidir. İlgi çekici bir ambalaj tüketicide istenilen duyguyu yaratabilir ve karar verme aşamasında olan tüketiciye ihtiyacı olmamasına rağmen ürünü aldırabilir, bu nedenle birçok şirket ambalaj tasarımına önem verip, yaratıcı fikirlerle tüketicilere ulaşmayı ve ön plana çıkmaya çalışıyor.

Parfüm

parfüm ambalaj tasarımı

Doğa ve yeşilliği ürünlerde vurgulamak, renk seçiminde yeşil rengi seven veya doğa dostu çevreci insanlara hitap etmekte çok iyi bir yöntem olabilir. Görseldeki örneğe bakacak olursak çevreci tasarıma çok güzel bir örnek olduğunu görebiliriz. İçeriği bambu olan parfümü tasarımıyla bağdaştırarak tüketicide ilgi uyandırmakta marka olarak başarılı olmuşlar. Aynı zamanda ürün, tasarımda farklılığı seven tüketicilerin kolayca ilgi odağı olup hafızalarda yer edinebiliyor. Kokusunu sevmeseler bile farklı tasarımı sayesinde tüketiciler tarafından alınabiliyor. Aynı zamanda doğa dostu ve çevreci bir imaj sergilemeleri tüketiciler tarafından marka adına saygınlık kazandırıyor.

Meyve Suyu

meyve suyu ambalaj tasarımı

Günümüzde çocukların dikkatini çekmek pek de zor değil. Onlar da günlük hayatlarında sıklıkla görmedikleri sıra dışı ürün tasarımlarına ilgi duyabiliyorlar. Hatta bu ilgi, yetişkinlere oranla çok daha fazla. Görseldeki meyve suyu kutusunun tasarımı tam da çocukların dikkatini çekip ebeveynlerinden almalarını isteyeceği türden bir tasarım. Normal olan meyve suyu kutusuna penguen temasını işleyen bu marka, akıllıca bir tasarım yoluyla çocukların ilgisini çekebilmiş. Marketlerde de en ön raflarda yerini alabilmiştir.

Yaratıcı Ambalaj Tasarımları – Fıstık

fıstık ambalaj tasarımı

Aldığımız ürünlerin ambalajlarının belirli görevleri vardır bunlardan bazıları; ürünü korumak, ürün hakkında bilgi vermek… Fakat görselde gördüğümüz fıstık markası zekice bir tasarımla tüketicinin ilgi odağı olmayı başarmış gibi görünüyor. Fıstık yerken arta kalan kabuklar için kutunun ambalajını kullanabilmeyi sağlayan bu tasarım hem tüketici için kolaylık sağlamış hem de doğayı kirletmeyi engelleyerek çevreci, doğasever tüketicilerin saygısını kazanmıştır.

Tereyağı

tereyağ ambalaj tasarımı

Tüketiciler için ürünlerin kullanımının pratik olması tüketicilerin ürünü almasında büyük rol oynar. Görseldeki tereyağı kutusunun kapağı aynı zamanda bir tereyağı bıçağı olarak da kullanılabiliyor. Üretici markanın bu minimal kullanımı, pratikleştiren ve daha kolaylaştıran tasarımı tüketiciler tarafından daha çok tercih ediliyor.

Mama Kutusu

mama kutusu ambalaj tasarımı

Evde kullanılması için aldığımız çoğu ürünü çoğunlukla evde kullanılırız peki ya ev dışında da gerekirse? Görselde gördüğümüz bu ürün pratik anlamda hem kendi köpeğinizi hem de sokak hayvanlarını beslemek konusunda kolaylık sağlıyor. Bu sayede üreticiler tarafından daha çok tercih ediliyor. Aynı zamanda sokak hayvanları için kullanımı sayesinde marka olarak tüketicinin saygısını kazanıyorlar.

Karton Poşet

Markalar dikkatinizi çekebilecek tasarımlarla sizlere kendilerinin reklamını yaptırabilirler. Torbaları günlük hayatımızda sıklıkla kullanıyoruz, günün birçok saati bir şeyleri taşımamızda kolaylık sağlıyorlar. Görseldeki markaların torbaları dikkat çekici tasarımlarıyla birçok tüketicinin gözlerini üstüne alıyorlar. Böylelikle marka isimlerini hem tüketicinin aklında kalıyor hem de reklamlarını yapmış oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir