E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Markaların Sosyal Medya İletişimi

Başarılı markalar geçmişten günümüze kadar iletişimin farklı tekniklerini kullanarak günümüze geldi. Son yıllarda gücünü arttırarak devam eden Sosyal Medya ise markalar için kaçınılmaz bir iletişim ağı oldu. Markalar Sosyal Medya üzerinden yaptıkları iletişim çalışmaları ve müşteri ilişkileri ile müşterilerinin ve gelecekteki olası müşterilerinin zihninde olumlu bir yer bırakıp sempati kazanmayı hedefliyor. Yaptıkları kampanyalar, etkinlikler ve vermek istedikleri mesajları sosyal medya mecraları üzerinden veren markalar, bu iletişim çalışmalarının yanında CRM’de yaparak müşterilerinin marka hakkında olumlu, olumsuz düşünceleri hakkında fikir sahibi oluyor, şikayetleri ve önerileri değerlendiriyor, buna göre aksiyon alabiliyor.

Markalar Sosyal Medya’yı her ne kadar bir fırsat olarak görse de belirlenecek olan yanlış iletişim stratejileri markalar için krize dönüşebiliyor. Günümüzde sektörü her ne olursa olsun bir marka için Sosyal Medya olmazsa olmaz bir hal aldı fakat markalar için Sosyal Medya kullanımı diken ucu bir durum. Sosyal Medya üzerinden gerçekleşen ve markaları hedef alan propagandalar ve toplu halde yapılan marka imajını zedeleyecek saldırılar, marka hakkında açılan olumsuz bir hashtagin Trend Topic olması, kuşkusuz ki bir marka için dijital dünyada karşılaşabileceği en olumsuz durumlardan biri. Markaların bu tarz durumlara hazırlıklı olup markanın itibarını olumsuz etkileyecek paylaşımlara karşı bir kriz iletişimi geliştirmesi gerekiyor. Bu mecralarda ve özellikle Twitter’da yapılan bir paylaşımın dakikalar içerisinde ne kadar hızlı yayıldığına daha önce defalarca şahit olduk. Bu sebepten dolayı sosyal medyada yapılacak gündem takibi çok önemli bir hal alıyor. Sosyal Medya mecralarında her gün düzenli bir şekilde marka ile ilgili yapılan paylaşımların ve yorumların takip edilmesi, basında marka ile ilgili çıkan haberlerin Sosyal Medya’da yansımasının takip edilmesi gerekiyor. Ülkemizde hızlıca değişen gündem ve gerçekleşen üzücü olaylar sonucunda, gündem takibi yapılmadan gerçekleşen paylaşımlar markaları zor durumda bırakıyor ve marka hakkında olumsuz düşüncelere neden oluyor. Bu yüzden yapılacak paylaşımların önceden schedule edilmeden dinamik olarak yapılması gerekiyor. Ülkemizde hala daha tam olarak anlaşılamayan sosyal medya yönetimi sosyal medyanın dinamiklerini bilmeyen kişiler tarafından kullanıldığında; bir markanın itibarını yükseltmek, olumlu bir imaj yaratmak için senelerce yapmış olduğu yatırımları bir çırpıda yerle bir edebiliyor. Bir çok kişi tarafından Sosyal Medya Yönetimi basite indirgenerek, bir fotoğrafı bir kaç kelime yazıp paylaşmak olarak görülüyor fakat daha öncede birçok defa şahit olduğumuz gibi durum aslında hiç öyle değil.

Markalarda artık Sosyal Medya’ya gereken değeri verip, yıllarca imaj iletişimi için yapmış olduğu yatırımları Sosyal Medya’da basit hatalar yüzünden yitirmemeli ve Sosyal Medya’ya basit bir bakış açısı ile önemsiz bir detaymış gibi bakmamalı. Unutmayalım ki Sosyal Medya her geçen gün daha fazla önem kazanmakta ve geliştirilen özellikleri ile markalar için daha cazip bir hale gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir