Markaların Seo Savaşı ve Underground Black Hat Seo

ds-damat

Bu haftaki konum seo savaşları. Bir çok marka seo ajansları ile aktif bir şekilde çalışmaktadır. Seo ajansları sektörde belirli anahtar kelimelerde veya genel olarak tüm site için seo yapmaktadır. Seo yaparken iki çeşit çalışma yürütmektedirler. Birincisi herkesin bildiği şekilde iç ve dış seo yapmaktadırlar. İkincisi ise markaya olabildiğince seo yapıp sonuç alamayınca faydayı rakip siteler için black hat seo yapmaktır. Yanlış duymadınız rakipler için black hat seo yapılmaktadır. Tabii ki legal ve etik değil. Seo ajansları da belirli kelimelerde kendileri ile seo savaşı yapmaktadırlar. Örnek kelime herkesin aklına geliyordur fakat yine de söyleyeyim “seo anahtar kelimesi” çok yoğun olarak saldırı yapılan anahtar kelimedir. Kimler bu anahtar kelimede saldırı yapıyor tahmin edebilirsiniz.
Konumuz seo anahtar kelimesinde yapılan seo savaşı değil. Daha genel bakacak olursak seo ajanslarının yaptığı savaşlar. Kim daha güçlü derseniz kimin daha çok parası varsa o. Bu demek değil ki en iyisi de seo anahtar kelimesinde bulunan seo ajansları.

 Ajanslar seo başarıları ile PR yapar ama kimse bunu sorgulamaz. Nasıl başarılı oldu ? Backlink alındı. Site içi düzeltmeler yapıldı. 404 sayfalarına yönlendirme yapıldı vs. bu şekilde bir açıklama görürseniz sekmeyi kapatıp konuyu derhal terk edin. Çünkü zorlu anahtar kelimelerde alnının akıyla çalışıp üst sıralara gelmek bir hayli zor. Site içi saldırılar yapılıp black hat seo yöntemleri uygulanmaktadır. Bunun da tabii yer altı sitelerinde ücreti mukabilinde satın alınmaktadır. Veya o kadar güçlülerse kendileri de yapabilirler. Buna karşı durmak çok mu zor diyeceksiniz ama tek yapabileceğiniz şey bu linkleri webmaster tools üzerinden black hat seo yapılan linkleri reddetmek olacaktır. Sitenin güçlülüğüne bağlı olarak 100 dolara bir siteyi sarsabilirsiniz. Bu tarz saldırılara maruz kalmamak için çok fazla müşterisi olmayan butik seo ajanslarını tercih edebilirsiniz. Çünkü hizmet sektöründe çok fazla müşterisi olan seo ajansı markanıza çok fazla mesai harcamaz. Allanıp pullanmış raporlar atar ve günü geçiştirir. Butik seo ajansları ise müşterilerini kaçırmak istemez. Bu yüzden raporların allanıp pullandığı sektörde daha ikili ilişkilerin güçlülüğüne güvenin. Butik ajanslar markanız ile birlikte büyüyeceğini bilir. Tabii bu demek değil ki kendinizi tamamen seo ajansına bırakın. Başlangıç veya orta düzeyde seo bilgisi her zaman işinize yarayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir