E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Markaların Konuşan Yüzü Logolar

Beynimizin içinde kodlanmış simge toplulukların ibaret aslında logolar. Kişisel ihtiyaçlarımız doğrultusunda ihtiyacımızı karşılayan şey olmasa bile ihtiyacımızı karşılayacak olan markanın görünen yüzü.

Peki Ne Kadar Önemli Bu Logolar?

Logoların hayatımızdaki yeri çok büyük aslında, mesela birçok markayı logosuyla tanıyoruz. Logoyu gördüğümüz zaman logodaki cismin, sembolün hiçbir önemi olmaksızın markanın ismini okuyoruz. Örneğin; ısırılmış bir elma gördüğümüzde Apple olarak okuyoruz logoyu, hatta bu şirketlerinde logolarında bu ayrıntıları fazlaca derine inmiş ve üzerinde derinlemesine düşünülmüş bir şekilde görüyoruz. Markalar kurumsal kimlikleri altında logolarına kendilerine özel pontene değerleri, CMYK değerleri, RGB değerleri gibi sadece markaya özel renkler ve puntolardan oluşan logolar çalışmışlardır.Bunun yanı sıra logolarının zemin üzerindeki kullanım şekillerine göre de kendilerine has bir sınırlama ve kullanım şekli belirlemiştir. İnsanların beyninde bu denli kodlanmış logolar markaların toprağındaki can suyu diyebilirim.

Logoları Değiştirmek Doğru mudur?

Logoların tasarımı markayı marka yapan markaya özlük kazandıran, markaya kişilik veren ,markayı diğerlerinden ayıran,markayı temsil eden unsurların tamamını kapsar. Kısacası markanın iskelet sistemindeki omurga yapısıdır. Böyle önemli unsuru değiştirmek çok kolay olmamakla ve riskli olmasıyla birlikte kesinlikle yapılmaması gereken yanlış bir şeyde değildir. Markalar canlıdır çünkü zamanın getirisiyle birlikte değişime ayak uydurmak zorundadır. Logonun canlı olması, markayı hatırlatıyor olması, diğer logolardan farklı olması , değişen teknolojiyle uyumlu olması bu noktadaki en önemli hususlardan bazıları. Dev şirketlerin tarihteki gelişim aşamalarını incelersek hepsi logolarına bu değeri göstererek logolarında bir takım değişiklikler yaparak gelişmeye götürmüşlerdir. Logolardaki yapılan değişimler eğer doğru adımlardan geçilerek yapılırsa marka üzerinde pozitif değerler arz etmektedir. Aksi düşünüldüğü taktirde de eğer doğru bir yol izlenmeden yapılırsa marka açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir, markanın unutulmasına dahi sebebiyet verebilir. Bunların hepsi birer olasılık ama büyük global bir markadan bahsediyorsak da hafife alınacak bir durum değildir bu.

Logolarında Değişime Giden Şirketler

· APPLE

· SHELL

· NOKIA

· FIAT

· KODAK

· STARBUCKS

· MC DONALD’S

· MİCROSOFT

· PEPSİ

· YMCA

· COCA COLA

· KFC

· NESTLE

Bütün bu markaların ortak yanlarına bakarsak hepside değişime ,yeniliğe açık dünyanın önde gelen global şirketlerinden. Yine aynı şekilde hepsi markalarında teknolojiyi takip ederek sadeliği aramışlardır. Markanın kimliğine yapılan bu değişim markanın temel taşlarını sağlamlaştırmaktadır. Markanız teknolojinin getirisiyle tozlanmaz aksine katacağınız küçük dokunuşlarla hareketlenmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir